PL | EN
logo Akademii Górnośląskiej

Ajurweda to przede wszystkim styl życia

Drukuj

Rozmowa z Grażyną Kotlorz opiekunką merytoryczną studiów podyplomowych Ajurweda – holistyczna koncepcja zdrowia, Ajurweda – holistyczna koncepcja rozwoju oraz Masaże ajurwedyjskie – starożytna sztuka w nowoczesnym gabinecie

Grażyna KotlorzZ niedawno przeprowadzonej na LinkedIn ankiety wynika, że najczęstszym powodem dla których ludzie decydują się na podjęcie studiów podyplomowych jest podniesienie kwalifikacji zawodowych. Czy studia podyplomowe, które tak naprawdę kojarzą się bardziej z rozwojem osobistym, a może nawet z hobby niż z karierą zawodową cieszą się dużym zainteresowaniem?

Obserwuję bardzo duże zainteresowanie ajurwedą. Kiedy 6 lat temu zapoczątkowaliśmy studia podyplomowe z tej dziedziny, byłam przekonana, że to jest jednorazowe wydarzenie. Dziś mamy ponad 500 absolwentów. Systematycznie uruchamiamy też nowe kierunki i wzbogacamy naszą ofertę edukacyjną,

Czy studia podyplomowe takie jak ajurweda czy joga dają możliwość nauczenia się konkretnego zawodu?

Studia, o których mówimy, to kierunki rozwojowe. My przede wszystkim kształcimy świadomych i mądrych i ludzi. Jeśli ktoś chce być dobrym profesjonalistą, to przede wszystkim musi być dobrym i rozwijającym się człowiekiem. Oczywiście, na studiach uczymy praktycznych przedmiotów, np. masaży ajurwedyjskich, dietetyki i komponowania posiłków czy kosmetologii, które z powodzeniem są wykorzystywane np. w ośrodkach SPA czy salonach masażu. W ten sposób wspieramy także rozwój zawodowy naszych słuchaczy i podnosimy ich znaczenie na rynku pracy.

Kto może studiować ajurwedę?

Każdy, kto chce się rozwijać i szuka szuka pomysłu na siebie. Na naszych studiach mamy masażystów, pracowników korporacji, gospodynie domowe  i lekarzy. Z każdą z tych osób dzielimy się szerszym, holistycznym spojrzeniem na wiele kwestii związanych ze zdrowiem i kondycją człowieka. Nauczamy naszych słuchaczy i dzięki nim sami się rozwijamy.

Jak studiować Ajurwedę w czasie pandemii? To chyba nie lada wyzwanie dla wykładowców, aby tak namacalną wiedzę przekazać za pośrednictwem kamer?

Z powodu pandemii studia realizujemy w dwóch trybach:  stacjonarnie oraz on-line. Program studiów on-line jest nieco zmodyfikowany; nie możemy wspólnie gotować, masować się czy sporządzać naturalnych kosmetyków. Zapraszamy więc słuchaczy z kamerą do naszej kuchni, gabinetu masażu czy pracowni zielarskiej i w ten sposób uczymy się wiedzy praktycznej. Myślę, że to bardzo ciekawe rozwiązanie. Program Ajurwedy prowadzonej on-line został także wzbogacony o zajęcia z podstaw astrologii wedyjskiej Jyotisha w wymiarze 14 godzin.

Kierunek stacjonarny będzie w nowym roku akademickim realizowany stacjonarnie, jeśli sytuacja na to pozwoli. W przypadku wprowadzenia obostrzeń sanitarnych będziemy go realizować w systemie hybrydowym. Także słuchacze zapisując się na ajurwedę mają wybór formy kształcenia. Studia on-line rekomendujemy wszystkim, którzy mają do Katowic daleko a bardzo chcą ajurwedę studiować. Z doświadczenia nabytego w ostatnim roku mogę powiedzieć, że tryb online w żaden sposób nie wpływa na obniżenie poziomu nauki. Tak w sali, jaki przed kamerą każdy z nas pracuje z jednakowym zaangażowaniem. Studenci dostają tę samą wiedzę. Chociaż osobiście wolę zajęcia prowadzić stacjonarnie, a to dlatego że dla mnie bezpośredni kontakt ze studentami jest bardzo ważny.

Co podczas zajęć zaskakuje studentów?

Na początku uczniowie często są przekonani, że studiują egzotyczną, wręcz tajemną wiedzę aż nagle odkrywają, że studiują prawa życia, które są uniwersalne dla każdego człowieka. My uwspółcześniamy tradycyjne wartości, które pomimo że pochodzą z innego kręgu kulturowego są bardzo uniwersalne i ponadczasowe.Wcale nie trzeba jechać do Indii w poszukiwaniu siebie, pomysłu na siebie – wystarczy przyjść do nas.

 

Grażyna Kotlorz jest pomysłodawczynią oraz opiekunem merytorycznym studiów podyplomowych w GWSH:

oraz kursu

logo gwsh.pl

Akademia Górnośląska
im. Wojciecha Korfantego
w Katowicach

40-659 Katowice
ul. Harcerzy Września 1939 nr 3
tel. +48 32 35 70 500, 32 35 70 532

logo Erasmus+