Historia Akademii Górnośląskiej im. Wojciecha Korfantego w Katowicach zapoczątkowana została 15 maja 1991 roku, kiedy to przez jej przyszłego Założyciela ECONOMICUS UHP Spółkę z o.o. utworzony został Górnośląski Prywatny College Ekonomiczny (GPCE). W roku 1994, na podstawie decyzji Ministra Edukacji Narodowej (nr decyzji: DNS 3-0145/TBS/173/94) z dnia 15 czerwca 1994 r. na bazie osobowej i materialnej College'u utworzona została formalnie Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa (GWSH), którą wpisano do Ewidencji Uczelni Niepublicznych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nr. 36. W tym samym czasie GWSH na Wydziale Zarządzania uruchomiła, na podstawie wspomnianej decyzji MEN, studia I stopnia (licencjackie) na dwóch kierunkach: Zarządzanie i Marketing oraz Turystyka i Rekreacja.
W dniu 4 grudnia 1997 roku GWSH otrzymała, na podstawie decyzji Ministra Edukacji Narodowej (nr decyzji: DNS-1-0145/389/TBM/97), uprawnienia do prowadzenia studiów II stopnia (magisterskich) na kierunku Zarządzanie i Marketing (obecnie Zarządzanie). Natomiast 27 listopada 2001 r., na podstawie decyzji Ministra Edukacji Narodowej i Sportu (nr decyzji: DSW-2-0145-541/TBM/01), GWSH otrzymała uprawnienia do prowadzenia studiów II stopnia (magisterskich) na kierunku Turystyka i Rekreacja.
W latach 2001 - 2017 na podstawie kolejnych decyzji Ministerstwa, GWSH uruchomiła jedenaście nowych kierunków studiów prowadzonych na poziomie I i II stopnia oraz jako jednolite 5-letnie studia magisterskie. Są to:
Również w tych latach GWSH utworzyła, działające poza jej siedzibą macierzystą w Katowicach, trzy wydziały (jeden zamiejscowy i dwa zagraniczne), a mianowicie:
01 października 2018 roku, na podstawie uchwały Rady Uczelni, niezależnie od istniejącego już od 1994 roku w siedzibie głównej Uczelni w Katowicach Wydziału Zarządzania GWSH, powołane zostały dwa kolejne wydziały, a mianowicie: Wydział Medyczny GWSH, prowadzący obecnie trzy kierunki studiów: Fizjoterapię (jednolite studia magisterskie), Kosmetologię (studia I i II stopnia) oraz Pielęgniarstwo (studia I i II stopnia), a także Wydział Nauk Stosowanych prowadzący kierunek studiów Pedagogika (studia I stopnia).
24 października 2005 roku Wydział Zarządzania GWSH otrzymał na mocy decyzji Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów (nr decyzji: BCK-II-V-1417/2005), uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora nauk ekonomicznych w dyscyplinie nauk o zarządzaniu (obecnie nauki o zarządzaniu i jakości). Tym samym Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa uzyskała jako pierwsza wyższa uczelnia niepubliczna w woj. śląskim status Uczelni Akademickiej.
Na początku października 2016 roku (o czym już wcześniej wspomniano) dwie najstarsze Uczelnie niepubliczne w Katowicach Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa im. Wojciecha Korfantego oraz Śląska Wyższa Szkoła Zarządzania im. Generała Jerzego Ziętka - w wyniku fuzji - połączyły się (pod wspólną marką: Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa im. Wojciecha Korfantego w Katowicach) tworząc jeden z najbardziej prężnych niepublicznych ośrodków akademickich nie tylko w woj. śląskim, ale również i w Polsce.
28 listopada 2016 roku – jako pierwszej wyższej uczelni niepublicznej w województwie śląskim - Centralna Komisja do Spraw Stopni i Tytułów przyznała decyzją nr BCK-II-U/dr hab.-400/16 uprawnienia do nadawania stopnia doktora habilitowanego nauk ekonomicznych w dyscyplinie nauki o zarządzaniu (obecnie nauki o zarządzaniu i jakości).
Dnia 01 czerwca 2022 r., na mocy Uchwały Założyciela GWSH - Economicus Sp. z o. o. nr 02/05/2022 z dnia 24 maja 2022 r., Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa im. Wojciecha Korfantego w Katowicach zmieniła nazwę na Akademia Górnośląska im. Wojciecha Korfantego w Katowicach.
W wyniku przeprowadzonej w 2022 r. ewaluacji jakości działalności naukowej za lata 2017-2021 Uczelnia otrzymała wysoką kategorię B+ w zakresie dziedziny nauk społecznych w dyscyplinie nauki o zarządzaniu i jakości. Ewaluacja uczelni oraz instytutów naukowych prowadzona przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego odbywa się co cztery lata. Dotychczas ocenie poddawane były jednostki, takie jak wydziały czy też instytuty, natomiast obecnie – według obowiązującej od 1 października 2018 r. Ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ewaluacji podlega cała uczelnia, a ocena dokonywana jest w dyscyplinach naukowych, w których Uczelnia prowadzi działalność naukową i badawczą. Ewaluacja dokonywana jest w oparciu o szczegółowe kryteria:
Ewaluacja działalności naukowej i uzyskanie przez Akademię Górnośląską kategorii B+ w dyscyplinie nauki o zarządzaniu i jakości potwierdza wieloletni dorobek naukowy i doświadczenie Uczelni w realizacji zamierzonych celów, tj. wysokiej jakości i efektywności procesu kształcenia oraz rozwoju jej potencjału naukowego.
Dodatkowo od uzykanej kategorii zależy pozycja jednostki w systemie szkolnictwa wyższego w Polsce, wysokość środków finansowych na działalność naukową, możliwość prowadzenia studiów o profilu ogólnoakademickim, uprawnienia do prowadzenia szkół doktorskich oraz nadawania stopni i tytułów naukowych. Akademia Górnośląska im. Wojciecha Korfantego w Katowicach otrzymując kategorię B+ posiada uprawnienia do prowadzenia postępowań w sprawie nadania stopnia doktora i doktora habilitowanego w dyscyplinie nauki o zarządzaniu i jakości.
Kolejna ewaluacja działalności naukowej odbędzie się w 2026 roku i obejmie okres 2022-2025.
Aktualnie Akademia Górnośląska w ramach pięciu wydziałów prowadzi, zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym, studia I i II stopnia oraz jednolite studia magisterskie ogółem na trzynastu kierunkach studiów. Są to:
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
Poza wspomnianymi pięcioma wydziałami Uczelnia utworzyła również:
![]() |
Ośrodek konsultacyjny w Ostrawie |
![]() |
Ośrodek konsultacyjny w Warszawie |
![]() |
Centrum Naukowo-Dydaktyczne w Rudzie Śląskiej |
Niezależnie od prowadzenia przez Uczelnię studiów I i II stopnia, a także jednolitych studiów magisterskich w obszarze różnych dyscyplin naukowych, tak w kraju, jak też za granicą, prowadzi Ona również inne formy kształcenia, takie jak studia podyplomowe oraz kursy i szkolenia. Liczba oferowanych przez AG studiów podyplomowych, kursów i szkoleń systematycznie wrasta. Uczelnia ma obecnie w swojej ofercie dydaktycznej przeszło 150 ich rodzajów.
W następstwie wszystkich opisanych powyżej działań, które Uczelnia podejmowała w ciągu ponad 30 lat swego istnienia w sferze dydaktyki, może się Ona poszczycić wysoką liczbą wypromowanych absolwentów. Dotychczas Jej dyplomy otrzymało ogółem prawie 55 000 absolwentów studiów podstawowych, ponad 9 000 absolwentów studiów podyplomowych oraz ponad 17 000 uczestników kursów i szkoleń. Dyplomy doktorskie i habilitacyjne otrzymało dotychczas 27 osób, a obecnie otwartych jest na Wydziale Zarządzania kolejnych 16 przewodów doktorskich.
Oczywiście dotychczasowego rozwoju Uczelni nie można postrzegać jedynie w kategoriach ilościowych, ale również poprzez pryzmat kategorii jakościowych.
Przede wszystkim więc, patrząc na rozwój Uczelni w kategoriach jakościowych, należałoby spojrzeć na jej dotychczasowy rozwój poprzez pryzmat wzrostu poziomu statusu akademickiego. W tym kontekście niewątpliwie szczególnego znaczenia nabiera fakt, iż zalicza się Ona, przy ogólnej liczbie przeszło 280 działających obecnie w Polsce uczelni niepublicznych, do wąskiego grona jedynie 19 z nich, które posiadając uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora, uzyskały status uczelni akademickiej. Warto przy tym zauważyć, że GWSH otrzymując te uprawnienia w 2005 roku stała się pierwszą posiadającą status akademicki uczelnią niepubliczną w woj. śląskim i trzecią z rzędu w skali ogólnopolskiej, co pozwoliło Jej na uzyskanie członkostwa KRASP (Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich) oraz działającej w jej ramach KRAUN (Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Niepublicznych).
Mówiąc o rozwoju Uczelni w kategoriach jakościowych, nie można również nie wspomnieć o wzrastającym stale poziomie Jej oferty edukacyjnej, czego najbardziej miarodajnym wyrazem są nie tylko oferowane studia licencjackie, inżynierskie oraz jednolite magisterskie, ale przede wszystkim liczne akredytacje instytucji polskich i zagranicznych, którym poddała się Uczelnia, i których wyniki w pełni potwierdzają systematyczny wzrost - na przestrzeni kolejnych lat - jakości prowadzonych przez Nią studiów. Do chwili obecnej GWSH uzyskała 41 akredytacji Polskiej Komisji Akredytacyjnej na nieomal wszystkich kierunkach studiów (niektóre, uruchomione najwcześniej kierunki studiów były akredytowane nawet kilkukrotnie), a także uzyskała akredytację Stowarzyszenia Fundacji Menadżerskiej FORUM.
Niewątpliwie wysoki, potwierdzony licznymi krajowymi i zagranicznymi akredytacjami, poziom jakości studiów prowadzonych w AG nie byłby możliwy bez udziału licznej, wysoko kwalifikowanej kadry naukowo-dydaktycznej. Niepoślednią rolę odgrywa również tutaj współpraca AG z innymi uczelniami krajowymi i zagranicznymi, a także z ponad 250 interesariuszami zewnętrznymi, w tym m. in. z firmami prywatnymi (krajowymi i zagranicznymi), spółkami skarbu państwa oraz z wiodącymi szpitalami i jednostkami opieki medycznej, mającymi istotny wpływ na ,,upraktycznienie” (np. poprzez konsultacje, czy też zajęcia symultaniczne) prowadzonych na Uczelni studiów i tym samym przybliżenie studentom realiów, z którymi mogą się oni spotkać w ich przyszłej pracy zawodowej. Wymiernym przejawem tych działań jest utworzenie i funkcjonowanie na dwóch głównych wydziałach Uczelni, tj. na Wydziale Zarządzania oraz na Wydziale Medycznym, mających właśnie za zadanie wspierać swoim doświadczeniem praktycznym i zawodowym, Rady Biznesu Wydziału Zarządzania AG oraz Rady Ekspertów Wydziału Medycznego AG.
Dotychczasowy swój rozwój Akademia Górnośląska im. Wojciecha Korfantego w Katowicach, wraz z Jej zamiejscowymi krajowymi i zagranicznymi wydziałami i ośrodkami konsultacyjnymi, zawdzięcza konsekwentnie realizowanej przez Nią swojej misji i strategii oraz przede wszystkim pracownikom naukowo-dydaktycznym i administracyjnym, którzy na przestrzeni 30 lat, mimo różnych barier i przeciwieństw, podjęli się z poświęceniem realizacji tego zadania.
Akademia Górnośląska
im. Wojciecha Korfantego
w Katowicach
40-659 Katowice
ul. Harcerzy Września 1939 nr 3
tel. +48 32 35 70 500, 32 35 70 532