DLACZEGO AJURWEDA?
...ponieważ jest fascynującą wyprawą w świat tradycji wschodu i współczesnej kultury zachodu w poszukiwaniu wiedzy i zdrowia. Człowiek nieposiadający wiedzy nie posiada też możliwości wyboru i nie jest w stanie wziąć odpowiedzialności za swoje życie, ciało, zdrowie i szczęście. Nigdy więc nie jest do końca wolny. Ajurweda (słowo sanskryckie, łączące w sobie dwa człony: „życie” i „wiedza”, oznaczające naukę o życiu i długowieczności) daje nam ten wybór oraz prawo do decydowania o sobie i do brania za siebie odpowiedzialności.
CZYM JEST AJURWEDA?
Ajurweda to najstarszy system medyczny, którego celem jest zachowanie zdrowia osób zdrowych i leczenie chorych. Logicznie i konsekwentnie pojmuje różnice indywidualne między pacjentami i proponuje im bardzo zindywidualizowany sposób leczenia. Obejmuje dietę, żywienie, ćwiczenia fizyczne i oddechowe, medytację, ziołolecznictwo, styl życia, zabiegi pielęgnacyjno-lecznicze itd.
Zdrowie postrzega jako harmonię między ciałem, umysłem, emocjami i duchowością. Chorobę zaś interpretuje jako objaw i skutek dysharmonii. Nie stanowi magicznego panaceum na wszelkie dolegliwości, a jednak istnieje i służy człowiekowi od pięciu tysięcy lat. Co więcej, w obliczu niewystarczalności tak zwanej współczesnej medycyny akademickiej, coraz częściej staje się obiektem zainteresowania ludzi na całym świecie: zdrowych szukających metod profilaktyki i chorych szukających dróg wyleczenia.
Ajurweda niczego nie zabrania, nie działa inwazyjnie, ani agresywnie, korzysta ze wszystkich istniejących systemów medycznych i w leczeniu dolegliwości posługuje się wszelkimi naturalnie występującymi substancjami.
Poznanie jej założeń i tajemnic to klucz do zdrowia jednostek i całych społeczeństw. To także początek drogi, która przed adeptem tej starożytnej nauki otworzy nowe możliwości zarówno na płaszczyźnie życia prywatnego, jak w zakresie działalności zawodowej.
DLA KOGO?
Dla osób posiadających wyższe wykształcenie I lub II stopnia, zainteresowanych własnym rozwojem oraz holistycznym podejściem do zdrowia i organizmu ludzkiego, poszukujących równowagi między ciałem, umysłem i duchowością oraz harmonii – także w świecie zewnętrznym, pragnących poprawić jakość życia swojego i innych. Studia dedykujemy również osobom, które interesuje profilaktyka, zdrowa kuchnia, naturalne metody leczenia oraz terapie naturalne. Stanowią doskonałą formę podniesienia kompetencji zawodowych dla:
Nie jest niezbędna znajomość nauk o zdrowiu oraz doświadczenie w zakresie jogi bądź medytacji. Ajurweda wymaga jedynie otwartej postawy na nowe rozwiązania oraz szacunku wobec innych tradycji i kultur.
CO MOGĘ OSIĄGNĄĆ?
Celem studiów jest wyjście naprzeciw współczesnym wyzwaniom natury zdrowotnej, zarówno w sensie fizjologicznym i psychologicznym:
JAKIE KOMPETENCJE ZDOBĘDĘ?
Studenci zapoznają się z podstawami filozofii ajurwedyjskiej oraz bliskiej jej jogi i nauczą się:
CO NAS WYRÓŻNIA?
To jedne z niewielu studiów z tego zakresu w regionie. Ich ukończenie podniesie świadomość zdrowia słuchaczy i znacząco wpłynie na jakość ich życia, pozwoli rozszerzyć zakres kompetencji zawodowych, umożliwi im pracę w dziedzinie doradztwa żywieniowego i profilaktyki zdrowotnej (kluby fitness, salony masażu, gabinety dietetyczne, kosmetyczne), a także prowadzenie własnej działalności w tych obszarach.
Uwaga - program wzbogacony o dodatkowe zajęcia z kosmetologii oraz nowość zajęcia z mandali.
KTO PROWADZI ZAJĘCIA?
Grażyna Kotlorz - opiekun merytoryczny kierunku
Konsultantka i terapeutka ajurwedyjska (Instytut Jiva w Faridabad, Indie).
Autorka i założycielka studiów podyplomowych na Akademii Górnośląskiej:
- Ajurweda Holistyczna Koncepcja Zdrowia
- Masaże ajurwedyjskie starożytna sztuka w nowoczesnym gabinecie
- Akademia Praktyków Jogi
Masażystka ajurwedyjska, nauczycielka ajurwedy, masaży i jogi.
Autorka książki „Cztery wykłady o odżywianiu z suplementem i bajką”.
Na co dzień prowadzi studio pracy z ciałem ZŁOTY ŚRODEK w Katowicach. Pracuje z grupami w różnym wieku – od przedszkolaków po seniorów, organizuje warsztaty wyjazdowe oraz autorskie wykłady na temat ajurwedy: https://zlotysrodekstudio.pl
Katarzyna Molska
Certyfikowana konsultantka ajurwedy, współpracuje z Jiva Institute w Indiach. Jest masażystką o specjalności masaży ajurwedyjskich i orientalnych, prowadzi również mobilne SPA. Terapeuta dźwiękiem, pasjonatka i propagatorka zdrowego stylu życia i naturalnych metod leczenia. Ajurweda jest Jej pasją i sposobem na życie. W codziennej pracy łączy wiedzę ajurwedyjską z dźwiękoterapią i ziołolecznictwem tradycyjnym. Od roku studiuje również tradycyjną medycynę tybetańską. Nieustannie się rozwija poszukując nowych inspiracji, by jak najlepiej służyć ludziom.
Mateusz Kotlorz
Dagmara Wasilewska
Absolwentka indologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, obecnie doktorantka na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego oraz pracownik Instytutu Języka Angielskiego, gdzie od kilku lat prowadzi zajęcia z języka hindi oraz, dodatkow, sanskrytu. Spędziła dwa lata w Indiach, gdzie miała możliwość pracować z oryginalnymi średniowiecznymi manuskryptami, co jest Jej osobistą pasją. Działała również charytatywnie na rzecz fundacji krzewiącej kulturę uczestnicząc zarówno w projektach wydawniczych, jak i wspierających ochronę indyjskich krów. Podczas pobytu w Indiach pobierała nauki wybitnego uczonego, Śri Haridasa Śastri.
Hanna Czyż
Z zawodu, wykształcenia i pasji jestem arteterapeutką oraz studentką psychologii na Uniwersytecie SWPS. Jestem założycielką marki Mandalove. Od wielu lat prowadzę warsztaty z zakresu kompetencji miękkich z wykorzystaniem Mandali jako narzędzia arteterapeutycznego. Pracuję zarówno z osobami dorosłymi jak i dziećmi. Zajmuję się także muzykoterapią i jej relaksacyjnym aspektem. Współprowadzę koncerty muzykoterapeutyczne i warsztaty. Muzyka jest obecna w moim życiu od dzieciństwa, a w moim sercu i życiu codziennym zajmuje wyjątkowe miejsce. Fascynują mnie początki jazzu z lat ’20, blues, rock, muzyka klasyczna a przede wszystkim muzyka relaksacyjna. Swoją przygodę z muzyką zaczęłam od gry na pianinie, poprzez skrzypce, trąbkę aż do instrumentów etnicznych i terapeutycznych.
Agnieszka Warzocha
Terapeutka ajurwedy (Agni Ajurweda Polska, Shivani Ayurveda The Scientific Institute of Ayurveda Indie, Ayuskama Ayurveda Institute Indie) twórczyni Kącika Ajurwedy (kacikajurwedy.pl), miejsca, w którym oswaja tę starożytną wiedzę, by stała się użyteczna i pożyteczna dla każdego.
Z wykształcenia psycholog kliniczny, coach i terapeuta systemowy. Na co dzień żona, mama trójki dzieci, podróżnik i fanatyk gotowania. Promując Ajurwedę stara się obalić mit, że jest ona tylko dla wybranych.
Specjalizuje się w dietetyce i psychologii ajurwedyjskiej.
Magdalena Mildner
Manager z wieloletnim stażem, diet coache i dyplomowany zielarz - fitoterapeuta. Jako ekspert w dziedzinie zielarstwa jest członkiem Rady Programowej Projektu „Beskid Śląski - wspólne dziedzictwo” /wspólny, czesko-polski pomysł, który jest realizowany w ramach Współpracy Transgranicznej gmin Brenna (PL) i Bystrzyca (CZ)/. Prowadzi warsztaty i wkłady o ziołach, jadalnych kwiatach i chwastach oraz zajęcia jogi.
Iwona Kwaśny
Piotr Marcinów
Od prawie 30 lat zgłębia filozofię i praktykę jogi. Odbył wiele wypraw do Indii gdzie zgłębiał u źródeł jogę, tantrę i buddyzm, między innymi asztangę u BNS Iyengara z Majsuru, joga-nidrę i techniki hatha-jogi w Swami Rama Ashram w Riszikesz, sanskryt u dr M. A. Alwara z Maharaja's Sanskrit College w Majsuru, medytację w Root Institute w Bodh Gaji, śiwaizm kaszmirski u dr Marka Dyczkowskiego w Waranasi. Swoją wiedzę na temat różnych aspektów jogi, medytacji i buddyzmu rozwijał studiując filozofię i religioznawstwo na uniwersytecie Jagiellońskim. Pracę magisterską poświęcił tantrze śiwaickiej. Swoją wiedzą dzieli się podczas warsztatów, kursów nauczycielskich jogi oraz na łamach magazynu Joga.
CZAS TRWANIA
2 semestry – 252 godziny, w tym 196 godzin zajęć dydaktycznych (wykłady, ćwiczenia, seminaria) oraz 56 godzin praktyki jogi.
Zajęcia odbywają się w trybie weekendowym:
OPŁATY
Opłata rejestracyjna: 85 zł
Opłata rejestracyjna dla Absolwentów AG/GWSH: 0 zł
Czesne: 5500 zł płatne w ośmiu ratach po 687,50 zł
Czesne dla absolwentów AG/GWSH: 5225 zł płatne w ośmiu ratach po 653,13 zł
Termin rozpoczęcia zajęć: październik/listopad 2024
Powyższe terminy mogą ulec zmianie. Liczba miejsc ograniczona.
Uczelnia zastrzega sobie prawo zakończenia rekrutacji przed planowanym terminem.
Informujemy, że w przypadku zbyt małej liczby kandydatów kierunek może nie zostać uruchomiony.
W przypadku nieuruchomienia studiów opłata rejestracyjna oraz czesne podlega zwrotowi.
ZAPISY
SZCZEGÓŁOWYCH INFORMACJI NT. STUDIÓW UDZIELAJĄ PRACOWNICY CENTRUM STUDIÓW PODYPLOMOWYCH, KURSÓW I SZKOLEŃ AG
w sprawach rekrutacji
tel.: (32) 35 70 600, (32) 35 70 619, e-mail: rekrutacja@akademiagornoslaska.pl
w sprawach związanych z realizacją studiów
tel.: (32) 35 70 583, (32) 35 70 584, e-mail: podyplomowe@akademiagornoslaska.pl
Rekrutacja na studia podyplomowe odbywa się na zasadzie kolejności zgłoszeń. Na studia przyjmowane są osoby z wyższym wykształceniem.
Jeśli nie posiadasz wykształcenia wyższego, istnieje możliwość uczestnictwa w zajęciach w formie kursu. Szczegółów udzielają pracownicy.
Aby zapisać się na studia podyplomowe, należy założyć konto w systemie internetowej rejestracji na poniższej stronie:
Prosimy zweryfikować wprowadzone dane oraz zapamiętać hasło.
Następnie otrzymasz link aktywacyjny na podaną przez siebie skrzynkę mailową. Jeśli maila z linkiem nie ma, zajrzyj do folderu spam.
Po aktywacji konta, uzupełnij dane osobowe oraz wybierz kierunek na który aplikujesz.
W ostatnim kroku zadzwoń, napisz maila lub poczekaj na kontakt z naszej strony. Umówimy się na formę przekazania dokumentów, osobiście bądź pocztą.
UWAGA - Na studia przyjmowane są osoby, które dopełnią wszystkich formalności. Dokonanie tylko rejestracji internetowej bądź złożenie niekompletnych dokumentów nie gwarantuje miejsca na studiach.
Akademia Górnośląska
im. Wojciecha Korfantego
w Katowicach
40-659 Katowice
ul. Harcerzy Września 1939 nr 3
tel. +48 32 35 70 500, 32 35 70 532