PL | EN
logo Akademii Górnośląskiej

Astrologia Wedyjska

Drukuj

DLACZEGO ASTROLOGIA WEDYJSKA?

Jeśli wiesz (lub domyślasz się), jak dużo joga przyniosła światu zachodniemu A ajurweda medycynie, to zapraszamy do wgłębienia się w tajniki kolejnej skutecznej indyjskiej nauki: astrologii wedyjskiej. 

Powołując do życia ten jedyny w swoim rodzaju kierunek, wychodzimy naprzeciw życzeniom naszych studentów oraz wszystkich osób zainteresowanych rozwojem w duchu filozofii starożytnych Indii.

Od kilku lat z powodzeniem nauczamy ajurwedy w różnym zakresie i propagujemy kulturę wedyjską. Jyotisha- astrologia wedyjska- to kolejna propozycja dla naszych słuchaczy i kolejna fascynująca dziedzina do poznania.

Nie zawsze bowiem zdajemy sobie sprawę, że w naszym pozornie chaotycznym życiu istnieje wyższy porządek, cel i znaczenie. Starożytne teksty indyjskie pozwalają nam odszyfrować  dużą część tej tajemnicy. Dzięki edukacji w tym zakresie możemy dzielić się owym światłem (Jyotisha to sanskrycki termin oznaczający światło Absolutu) z innymi i pogłębiać swoją wiedzę o świecie i życiu.

DLA KOGO?

Dla wszystkich osób zainteresowanych szeroko pojętym rozwojem.

Dla zaciekawionych światem i miejscem człowieka w nim.

Dla osób zafascynowanych ajurwedą, jogą, Indiami, Wedami.

Dla erudytów i wszystkich poszukujących.

Znajomość podstaw astrologii lub ajurwedy NIE JEST WYMAGANA.

 

CO MOGĘ OSIĄGNĄĆ?

Celem kursu jest poznanie astrologii wedyjskiej:

  • poznanie jej założeń i głównych zasad;
  • rozpoznanie głównego kolorytu karmy danej osoby, jej siły oraz słabości;
  • prognozowanie rozwoju dynamiki karmy w czasie;
  • zaznajomienie się z remediami na poprawę wyzwań karmicznych.

 

JAKIE KOMPETENCJE ZDOBĘDĘ?

Słuchacze zdobędą następujące kompetencje:

  • diagnoza głównych dosh (problemów karmicznych);
  • diagnoza błogosławieństw w wykresie;
  • prognoza w czasie;
  • sposoby korekt oraz udzielana porad.

 

CO NAS WYRÓŻNIA?

To jedyny tego typu kurs w Polsce. Ich ukończenie zapewni słuchaczom przede wszystkim zdobycie bardzo konkretnej i niszowej wiedzy oraz rozwój osobisty. W zależności od rodzaju wykonywanej pracy zawodowej wpłynie także na poszerzenie kompetencji zawodowych i/ lub pogłębienie wiedzy o człowieku i prawach rządzących światem. Rozszerzy horyzonty, uwrażliwi na tradycję i podniesie poziom świadomości. Przyczyni się do budowania społeczeństwa tolerancyjnego, wrażliwego, nastawionego na rozwój i otwartego na nowe obszary wiedzy.

 

PROGRAM

JYOTISHA- ASTROLOGIA WEDYJSKA

Historia i filozofia astrologii- 8 h dydaktycznych

Założenia oraz różnice między astrologią zachodnią a wedyjską- 8 h dydaktycznych

Charakterystyka planet i znaków (cechy, grupy, znaczenie)- 16 h dydaktycznych

W Jyotisha (astrologii wedyjskiej) mamy dziewięć planet, dwanaście domów i znaków. Poznamy charakterystykę planet oraz ich działanie w różnych pozycjach w horoskopie.

Charakterystyka domów - 16 h dydaktycznych

Domy wskazują na różne obszary w naszym życiu. Np. domy zwane kendra to pierwszy dom - ja, siódmy dom - partner, czwarty dom - schronienie, dziesiąty dom - praca. Poznamy znaczenie oraz sposób interpretacji domów na przykładach.

Panchanga - pięć elementów  czasu- 16 h dydaktycznych

Jest to jeden z elementów, które są obecne jedynie w wedyjskiej szkole astrologii. Panchanga oznacza kwalifikację czasu- zarówno naszych narodzin jak i inicjacji najróżniejszych projektów. Te pięć elementów to: vara (dzień), tithi (dzień księżycowy), nakshatry (gwiazda), karana (połowa tithi) i yoga. Nauczymy się nie tylko znaczenia dni w tych kategoriach,ale również ich przyporządkowanie planetom i interpretacje w horoskopie.

Joga - rodzaje kombinacji w horoskopie- 16 h dydaktycznych

Kolejny element charakterystyczny wyłącznie dla astrologii wedyjskiej to jogi. Są to połączenia planet, które dają konkretną dla siebie manifestację wydarzeń w naszym życiu. W tych wykładach omówimy cztery sposoby, na które tworzone są jogi.

Jogi - kombinacje planet w horoskopie- 32 h dydaktyczne

Arudhy - fizyczna perspektywa dusza - 16 h dydaktycznych

Arudha pokazuje zewnętrzną, jednostkową, namacalną i określoną część domu. Np. siódmy dom pokaże ogólną karmę, jaką mamy z partnerami oraz osobami, które wchodzą do naszego życia. Arudha siódmego domu z kolei pokaże te konkretne osoby i ich miejsce w naszym życiu.

Dasha i Gochara - prognozowanie wydarzeń w czasie- 16 h dydaktycznych

Grecy mieli racje. Nasze życie kontroluje cykliczność. Porządek dziewięciu planet w kolejności: Ketu, Wenus, Słońce, Księżyc, Mars, Rahu, Jowisz, Saturn, Merkury kontroluje całą dynamikę mechanizmu karmy. Nauczymy się, jak prognozować wydarzenia w czasie korzystając z wglądu w ten proces.

Analiza Navamsa - horoskop fortuny- 16 h dydaktycznych

Navamsa to horoskop który powstaje z podziału domu/znaku na dziewięć równych części (amsa) i pokazuje fortunę. Wskazuje również na ostateczny owoc naszych zmagań oraz limit karmiczny. Navamsa pokazuje także nasze związki oraz kontakt z Absolutem.

Wargi - horoskopy podziałowe (szczegółowa analiza obszarów życia)- 16 h dydaktycznych

Kolejny element obecny jedynie w wedyjskiej szkole astrologii. Domy kontrolują wiele rzeczy, np czwarty dom pokazuje matkę, umysł, samochody, edukację oraz mieszkania - co łączy te rzeczy? Wszystkie one dają nam schronienie, ale czy możemy prognozować, jak będzie rozwijał się każdy z tych elementów osobno w naszym życiu? Dzięki Wargom czyli horoskopom podziałowym mamy wgląd w każdy z tych poszczególnych obszarów.

Karaka lagna - Słońce oraz Księżyc (bogactwa natury)- 16 h dydaktycznych

Lagna to ascendent, wskazuje na punkt referencyjny, początek. Ascendent to "ja". Ale nasze "ja" istnieje na wielu poziomach. "Ja" od księżyca to mój umysł i moja społeczność, "ja" od słońca to moje ciało, moja misja, moja duchowość

Remedia (sposoby poprawy karmy)- 16 h dydaktycznych

Astrologia zawsze broniła się przed zarzutem determinizmu wskazując na 33% wolnej woli. Nasza karma może być drdha (stała) bądź adrdha (potencjalnie zmienna). W tym wykładzie nauczymy się, które elementy naszego horoskopu należą do kategorii adrdha i jakie metody modyfikacji karmy podają starożytne teksty astrologiczne.

Egzamin pisemny (test)

 

PROWADZĄCY:

Grażyna Kotlorz - opiekun merytoryczny kierunku

Konsultantka ajurwedy (Instytut Jiva w Faridabad, Indie), autorka artykułów dla magazynu Yoga&Ayurveda oraz portalu Joga ABC, autorka bloga: Spokojnie – to tylko ajurweda!, nauczycielka jogi, instruktorka rekreacji ruchowej o specjalności Hatha Joga. Ukończyła liczne kursy specjalistyczne z zakresu aktywności fizycznej, pracy z kobietami w ciąży oraz z dziećmi, profilaktyki zdrowotnej, doradztwa żywieniowego oraz zabiegów ajurwedyjskich. Na co dzień prowadzi studio pracy z ciałem Złoty Środek w Katowicach. Prowadzi zajęcia jogi z grupami w różnym wieku – od przedszkolaków po seniorów, warsztaty wyjazdowe oraz autorskie wykłady na temat ajurwedy. Zachęcamy do odwiedzenia jej bloga pod adresem: http://spokojnietotylkoajurweda.blog.pl/

 

Rafał Gendarz

Autor programu kursu. Ukonczył studia filozoficzne (MA, Katowice, 2007) i zajmuje się astrologią indyjską (Jyotisha) od 2004 roku, regularnie prowadzi konsultacje oraz wykłady astrologiczne od 2008 roku. Należy do tradycyjnej szkoły „Śri Jagannath Center” wywodzącej się z Puri (Indie). Ukonczył dwa najważniejsze kursy astrologiczne pochodzące z Indii – Paraśara Hora Sastra (5 lat) oraz Jaimini Upadesa Sutram (6 lat). Obecnie mieszka w Berlinie

 

 

mgr Dagmara Wasilewska

Absolwentka indologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, obecnie doktorantka na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego oraz pracownik Instytutu Języka Angielskiego, gdzie od kilku lat prowadzi zajęcia z języka hindi oraz, dodatkow, sanskrytu. Spędziła dwa lata w Indiach, gdzie miała możliwość pracować z oryginalnymi średniowiecznymi manuskryptami, co jest Jej osobistą pasją. Działała również charytatywnie na rzecz fundacji krzewiącej kulturę uczestnicząc zarówno w projektach wydawniczych, jak i wspierających ochronę indyjskich krów. Podczas pobytu w Indiach pobierała nauki wybitnego uczonego, Śri Haridasa Śastri.

 

Natalia Stala 

Astrolog, doktor nauk humanistycznych w zakresie filozofii. Jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Badań Nad Zachodnim Ezoteryzmem oraz Polskiego Towarzystwa Astrologicznego. Publikowała artykuły naukowe i popularno-naukowe m.in. w „Przeglądzie Religioznawczym”, „Analizie i Egzystencji”, „Czwartym Wymiarze”, „Nieznanym Świecie”. Swoją miłością do astrologii wedyjskiej dzieli się na blogu: astrologiawedyjska.pl

 

 

 

CZAS TRWANIA:

2 semestry – 216 godzin (13 zjazdów weekendowy + egzamin)

Zajęcia odbywać się będą w trybie weekendowym - zajęcia on-line (platforma MS TEAMS)

GODZINY REALIZACJI:

soboty: 9.00 - 16.30

niedziele: 9.00 - 16.30

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

EDYCJA I  - zakończona

EDYCJA II - w trakcie ustalania 

 

HARMONOGRAM I EDYCJI KURSU (kliknij)

Zajęcia odbywają się w nastepujących datach: w trakcie ustalania

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

CENA: 4600 zł/ brutto za osobę

CENA OBEJMUJE: uczestnictwo w zajęciach, materiały szkoleniowe, certyfikat* lub zaświadczenie*

* - osoby, które podejdą do egzaminu otrzymają Certyfikat ukończenia kursu wraz z oceną

* - osoby, które nie podejdą do egzaminu otrzymają Zaświadczenie uczestnictwa w kursie  

Egzamin jest dobrowolny.

MIEJSCE REALIZACJI: zajęcia on-line na platformie MS TEAMS

INFORMACJE I ZAPISY:
tel. +48 32 357 06 05/06, 696 728 230, 696 721 366 e-mail: szkolenia@gwsh.pl

https://www.facebook.com/CSPKiS.GWSH/

 

logo gwsh.pl

Akademia Górnośląska
im. Wojciecha Korfantego
w Katowicach

40-659 Katowice
ul. Harcerzy Września 1939 nr 3
tel. +48 32 35 70 500, 32 35 70 532

logo Erasmus+