PL | EN
logo Akademii Górnośląskiej
/dla-studenta/studenckie-praktyki-zawodowe.html

Akademia Praktyków Jogi

Drukuj

 

Szanowni Państwo,
liczba dostępnych miejsc została wyczerpana.
Nowo zapisujące się osoby będą wpisywane na listę rezerwową z prawem pierwszeństwa przy zapisach na kolejną edycję.

 

DLACZEGO JOGA?

... ponieważ joga sprawia, że życie staje się pełniejsze. Prowokuje do poszukiwań i rozwoju. Daje kondycję i zdrowie. Otwiera na tolerancję i pozwala odzyskać spokój.

... ponieważ będąc już obecna prawie wszędzie, nadal bywa błędnie rozumiana i interpretowana.

... ponieważ fascynuje i każe zadawać pytania.

... ponieważ pozwala znaleźć na te pytania odpowiedzi.

... ponieważ jeśli coś robić, to robić dobrze: DOBRZE jogę praktykować, dobrze JOGI uczyć.

 

DLA KOGO?

Dla wszystkich zafascynowanych jogą oraz rozwojem poprzez jogę. Dla tych, którzy praktykują jogę od dawna i teraz chcą ugruntować wiedzę oraz wzbogacić doświadczenie w doborowym towarzystwie. I dla tych, którzy przygodę z jogą dopiero chcą rozpocząć. Dla zainteresowanych szeroko pojętą profilaktyką, zdrowiem oraz pracą z ciałem.

Nie wymagamy żadnego konkretnego wykształcenia kierunkowego, znajomości jogi czy doświadczenia w praktykowaniu jogi bądź medytacji.

Studia stanowią doskonałą formę podniesienia kompetencji zawodowych dla

  • nauczycieli przedszkolnych i szkolnych
  • nauczycieli w-f
  • trenerów i sportowców
  • instruktorów i nauczycieli jogi - obecnych i przyszłych
  • terapeutów pracy z ciałem
  • położnych i właścicieli/pracowników szkół rodzenia
  • instruktorów fitness

 

CO MOGĘ OSIĄGNĄĆ?

Celem studiów jest przygotowanie słuchaczy do świadomego, uważnego i krytycznego korzystania z jogi i do jej inteligentnego propagowania:

  • wykształcenie osób korzystających z jogi na drodze własnego rozwoju
  • przygotowanie profesjonalistów posługujących się jogą w życiu zawodowym
  • uwrażliwienie na otwartość i tolerancję
  • połączenie mocy tradycji z potrzebami współczesnego świata

 

JAKIE KOMPETENCJE ZDOBĘDĘ?

Słuchacze w teorii i praktyce poznają jogę oraz dziedziny z nią związane:

  • historię, filozofię i psychologię jogi
  • podstawy anatomii, fizjologii, psychologii stresu
  • główne założenia wybranych systemów medycyny holistycznej oraz dietetyki
  • różne szkoły jogi, sposoby jej wykorzystania w praktyce własnej, profilaktyce oraz w pracy z różnymi grupami
  • podstawy pranajamy, medytacji, relaksacji
  • metodykę nauczania jogi

 

CO NAS WYRÓŻNIA?

Łączna liczba godzin dydaktycznych: 256 (w tym 24 godziny fakultatywne dla kandydatów na instruktorów jogi)

Zajęcia uwzględnione w programie mają charakter praktyczno - teoretyczny (ze zdecydowaną przewagą praktyki).

Idea kierunku zrodziła się z potrzeby powrotu do jogi ponad podziałami: w duchu otwartości, tolerancji, fascynacji, dialogu. Program studiów zapewnia Słuchaczom spotkanie z jogą tradycyjną, wpisaną w kontekst historyczno-filozoficzny, ale także zmieniającą się pod wpływem czasów i dostosowującą się do nowych potrzeb. Naszym Słuchaczom oferujemy poznanie różnych stylów i różnych narzędzi jogi.

Osobom chętnym (i pozytywnie zweryfikowanym przez wykładowców prowadzących zajęcia) umożliwiamy przygotowanie do samodzielnego prowadzenia zajęć oraz zdobycie UPRAWNIEŃ INSTUKTORA REKREACJI RUCHOWEJ O SPECJALNOŚCI HATHA JOGI.

Połączenie prestiżu instytucji uczelni wyższej z profesjonalizmem i pasją ludzi tworzących kierunek - oto gwarancja dobrych rezultatów.

 

ABY ZAPOZNAĆ SIĘ Z PROGRAMEM STUDIÓW KLIKNIJ TUTAJ

 

KTO PROWADZI ZAJĘCIA?

Grażyna Kotlorz - opiekun merytoryczny kierunku

Opiekunka merytoryczna kursu. Autorka programu.

Konsultantka i terapeutka ajurwedyjska (Instytut Jiva w Faridabad, Indie).

Autorka i założycielka studiów podyplomowych na Akademii Górnośląskiej:

Ajurweda Holistyczna Koncepcja Zdrowia

Masaże ajurwedyjskie starożytna sztuka w nowoczesnym gabinecie

AkademiaPraktyków Jogi

 

Masażystka ajurwedyjska, nauczycielka ajurwedy, masaży i jogi.

Autorka książki „Cztery wykłady o odżywianiu z suplementem i bajką”.

Na co dzień prowadzi studio pracy z ciałem ZŁOTY ŚRODEK w Katowicach. Pracuje z grupami w różnym wieku – od przedszkolaków po seniorów, organizuje warsztaty wyjazdowe oraz autorskie wykłady na temat ajurwedy: https://zlotysrodekstudio.pl

 

Agnieszka Wielobób

Nauczycielka jogi i ajurwedy, redaktor naczelna portalu Joga ABC, redaktor działu „Ajurweda” w magazynie JOGA, autorka książki „Ajurweda w praktyce”. Prowadzi zajęcia jogi w Krakowie, wygłasza wykłady, udziela konsultacji i prowadzi warsztaty w całej Polsce. W swojej pracy stara się uświadamiać innym, że ajurweda to styl życia dostępny dla każdego – proste zalecenia połączone z obserwacją i samoświadomością pozwalają cieszyć się życiem. Wyznaje zasadę, że najważniejszy w życiu jest zdrowy rozsądek, także na gruncie ajurwedy i jogi. Zachęcamy do odwiedzenia jej strony internetowej pod adresem: http://agnieszkawielobob.pl/

 

Maciej Wielobób

Nauczyciel jogi i medytacji, autor książek „Terapia jogą”, „Psychologia jogi” i „Medytacja w życiu codziennym”, współautor „Ajurwedy w praktyce”.  Prowadzi szkołę jogi w Krakowie, warsztaty jogi i medytacji w całej Polsce i nie tylko. Pisze dla portali i magazynów branżowych, wykłada na studiach podyplomowych o jodze. Oprócz udziału w warsztatach i kursach nauczycielskich ze współczesnych form jogi, uzyskał ponad 21-letnie doświadczenie jako nauczyciel-inicjator w jednej z indyjskich szkół medytacyjnych.

Podczas prowadzonych przez siebie warsztatów i seminariów przekazuje głębię tradycyjnych ścieżek w sposób praktyczny, zrozumiały i użyteczny dla współczesnego człowieka tak, by uczestnicy mogli uwalniać się od napięcia, doświadczać spokoju, uczyć się uważności i wykorzystywać pełnię swoich możliwości. Zna tradycję medytacyjną Indii „od środka” – jako nauczyciel w szkołach medytacyjnych, uwielbia pokazywać konkretne zastosowanie tradycyjnych koncepcji i narzędzi w na co dzień. Zachęcamy do odwiedzenia jego bloga pod adresem: http://maciejwielobob.pl/

 

Mateusz Kotlorz

Mateusz Kotlorz

Osteopata, Osteopata Pediatryczny

Fizjoterapeuta

Absolwent 4-letnich studiów Osteopatii oraz 2-letnich studiów Akademii Osteopatii Pediatrycznej w Osteopathie Schule Deutschland Polska.

Absolwent Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach na kierunku Fizjoterapia.

Uczestnik licznych szkoleń i kursów z zakresu osteopatii, anatomii i fizjologii.

 

 

Iwona Kwaśny

Wykwalifikowany instruktor jogi twarzy metodą Yogattractive. Od 2009 roku instruktorka hatha jogi. Prowadzi zajęcia i warsztaty. Wielbicielka natury, ekologicznego podejścia do życia i naturalnych sposobów dbania o zdrowie i urodę. Dziennikarka radiowa i autorka bloga i FB „Joga w ogrodzie”.

 

 

 

Aleksandra Uruszczak

Dyplomowana nauczycielka jogi w podejściu vinyasa-krama, certyfikowana instruktorka medytacji i masażu Shantala. Redaktorka naczelna i felietonistka portalu Joga-ABC, autorka bloga o jodze, pracy z ciałem, medytacji i relaksie. Na co dzień prowadzi zajęcia w Krakowie m.in. w Pracowni Jogi Agnieszki i Macieja Wielobobów, udziela konsultacji w zakresie własnej praktyki jogi, a także terapii ruchem i jogoterapii. Prowadzi zajęcia wyjazdowe w Polsce i autorskie warsztaty m.in. jogi w ciąży i w połogu. Swoim uczniom poprzez praktykę jogi i medytacji pomaga odnajdywać spokój, harmonię i wewnętrzną siłę. Prywatnie mama trójki dzieci, wielbicielka przyrody. Ceni sobie prostą, zgodną z rytmem natury codzienność. Zachęca do odwiedzenia swojej strony internetowej pod adresem: www.ola-uruszczak.pl

Hanna Czyż

Z zawodu, wykształcenia i pasji jestem arteterapeutką oraz studentką psychologii na Uniwersytecie SWPS. Jestem założycielką marki Mandalove. Od wielu lat prowadzę warsztaty z zakresu kompetencji miękkich z wykorzystaniem Mandali jako narzędzia arteterapeutycznego. Pracuję zarówno z osobami dorosłymi jak i dziećmi. Zajmuję się także muzykoterapią i jej relaksacyjnym aspektem. Współprowadzę koncerty muzykoterapeutyczne i warsztaty. Muzyka jest obecna w moim życiu od dzieciństwa, a w moim sercu i życiu codziennym zajmuje wyjątkowe miejsce. Fascynują mnie początki jazzu z lat ’20, blues, rock, muzyka klasyczna a przede wszystkim muzyka relaksacyjna. Swoją przygodę z muzyką zaczęłam od gry na pianinie, poprzez skrzypce, trąbkę aż do instrumentów etnicznych i terapeutycznych.

Dagmara Wasilewska

Absolwentka indologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, obecnie doktorantka na Wydziale Filologicznym    Uniwersytetu Śląskiego oraz pracownik Instytutu Języka Angielskiego, gdzie od kilku lat prowadzi zajęcia z języka hindi oraz, dodatkow, sanskrytu. Spędziła dwa lata w Indiach, gdzie miała możliwość pracować z oryginalnymi średniowiecznymi manuskryptami, co jest Jej osobistą pasją. Działała również charytatywnie na rzecz fundacji krzewiącej kulturę uczestnicząc zarówno w projektach wydawniczych, jak i wspierających ochronę indyjskich krów. Podczas pobytu w Indiach pobierała nauki wybitnego uczonego, Śri Haridasa Śastri.
 

Katarzyna Paciorkowska-Grudziecka

Absolwentka socjologii, joginką i weganką. Jogę praktykuje od kilkunastu lat i wciąż poszerza swoją wiedzę na jej temat. Około dziesięciu lat temu usiadła po raz pierwszy w kobiecym kręgu i od tego czasu kręgi stały się częścią jej życia. Jako badaczka wzięła udział w pracy naukowej pt. „ Społeczno-prawna sprawiedliwość kobiet. Analiza kobiecych kręgów” pod kierownictwem dr Lidii Rodak. Trzyma krąg kobiet w Katowicach, towarzyszy kobietom w ich inicjacjach i doświadcza bycia z nimi szerząc akcję zapoczątkowaną przez Tannę Jakubowicz-Mount „Obejmijmy Polskę Kręgiem Kobiet”. 

 

Iza Kleśny

Z jogą Iyengara zetknęłam się ponad 20 lat temu, podczas studiów. Pierwsze kroki jogowe stawiałam w szkole jogi Beaty Jaminskiej Ryczek, pod okiem Beaty i Krystyny Nobilec. Kilka lat później po ukończeniu kursu nauczycielskiego u Konrada Kocota poprowadziłam swoje pierwsze zajęcia. Przez kolejne lata kształciłam się u różnych nauczycieli z Polski czy z zagranicy, zdobywając szczegółową wiedzę i poddawałam certyfikacjom uzyskując stopień Intermediate Junior 2. Przez wiele lat współpracowałam z krakowskimi szkołami jogi, również na Śląsku. Obecnie prowadzę zajęcia grupowe w katowickiej szkole Karma Joga oraz indywidualnie stacjonarnie i online. Wraz z Aleksandrą Dudą przygotowujemy nauczycieli do certyfikacji prowadząc warsztaty mentorskie. Przez ostatnie 20 lat miałam okazję doświadczyć innych metod praktyki jogi, jak asthanga joga,     sivananda, czy joga powięziowa, a także innych dyscyplin rozwojowych. Pozostaję zaciekawiona różnorodnością ludzi, ich potrzeb, doświadczeń, a także wielością możliwości dróg rozwoju człowieka.

 

Beata Kuźnik - studio jogi „Pracownia Tenczynek” oraz szkoła jogi klasycznej „Sattva” w Krakowie

Aleksandra Kos - Centrum Makrobiotyczne Akama - Mazańcowice

Złoty Środek - Studio Pracy z Ciałem

Mirek Kozłowski - Joga Centrum, Kraków

Marta Małgorzata Miguła - Yoga Holistico & Yoga Master, Barcelona

Wojciech Myga - Jogawbielsku.eu

Olga Szkonter - Pracownia Jogi Macieja Wieloboba, Kraków


 

CZAS TRWANIA

2 semestry – 256 godzin zajęć dydaktycznych (wykłady, ćwiczenia, seminaria) w tym 24 godziny fakultatywne dla osób zainteresowanych uzyskaniem tytułu Instruktora Rekreacji Ruchowej – specjalizacja hatha joga

Wymagania do egzaminu dla kandydatów na instruktorów (zajęcia dodatkowo płatne - koszt 700 zł w przypadku grupy liczącej min. 8 osób).

  1. Praktyka jogi wg dowolnej metody przez co najmniej 2 lata.
  2. Obecność na zajęciach praktycznych na studiach w co najmniej 75 %
  3. Znajomość budowy podstawowych asan.
  4. Znajomość nazw asan po polsku/ w sanskrycie.
  5. Zaliczenie egzaminu kończącego AKADEMIĘ PRAKTYKÓW JOGI na co najmniej 75%.
  6. Umiejętność zaprezentowania podstawowych asan w wariancie klasycznym oraz uproszczonym/ dostosowanym do potrzeb uczniów z problemami zdrowotnymi.
  7. Znajomość przeciwwskazań do pozycji odwróconych.
  8. Znajomość sekwencji menstruacyjnej oraz przeciwwskazań dla różnych pozycji przy menstruacji.
  9. Znajomość metodyki budowania sekwencji zajęciowej z uzasadnieniem celów (dlaczego tak).
  10. Znajomość sposobów dokonywania korekt u uczniów.
  11. Umiejętność wyboru sekwencji jogi dla ucznia w zależności od okoliczności (np. pora dnia, pora roku itp.)
  12. Znajomość podstawowych pranajam i umiejętność ich zastosowania.
  13. Znajomość przynajmniej 3 prostych technik koncentracyjno-medytacyjnych.
  14. Znajomość najważniejszych tez Bhagawadgity, Jogasutr.
  15. Podstawowa znajomość historii jogi (możliwość umiejscowienia w czasie różnych nurtów jogi: jogi przedklasycznej, jogi Bhagawadgity, jogi klasycznej, wedanty, tantry).
  16. Znajomość następujących postaci istotnych dla narodzin nowoczesnej tradycji jogi asanowej: Krishnamacharya, Kuvalayanda, Śiwananda, Yogendra.
  17. Gotowość do dalszego pogłębiania wiedzy.

Zajęcia odbywają się w trybie weekendowym:

  • soboty: 9.30 - 16.30 
  • niedziele: 8.00 - 15.00

 

OPŁATY

Opłata rejestracyjna: 85 zł

Opłata rejestracyjna dla Absolwentów AG/GWSH: 0 zł

Czesne: 5000 zł płatne w ośmiu ratach po 625 zł

Czesne dla absolwentów AG/GWSH: 4750zł płatne w ośmiu ratach po 593,75 zł

 

Termin rozpoczęcia zajęć: październik/listopad 2024

 

Powyższe terminy mogą ulec zmianie. Liczba miejsc ograniczona.

Uczelnia zastrzega sobie prawo zakończenia rekrutacji przed planowanym terminem.

Informujemy, że w przypadku zbyt małej liczby kandydatów kierunek może nie zostać uruchomiony.

W przypadku nieuruchomienia studiów opłata rejestracyjna oraz czesne podlega zwrotowi.

 

ZAPISY

SZCZEGÓŁOWYCH INFORMACJI NT. STUDIÓW UDZIELAJĄ PRACOWNICY CENTRUM STUDIÓW PODYPLOMOWYCH, KURSÓW I SZKOLEŃ AG

w sprawach rekrutacji
tel.: (32) 35 70 600, (32) 35 70 619, e-mail: rekrutacja@akademiagornoslaska.pl

w sprawach związanych z realizacją studiów
tel.: (32) 35 70 583, (32) 35 70 584, e-mail: podyplomowe@akademiagornoslaska.pl

 

Rekrutacja na studia podyplomowe odbywa się na zasadzie kolejności zgłoszeń. Na studia przyjmowane są osoby z wyższym wykształceniem.

Jeśli nie posiadasz wykształcenia wyższego, istnieje możliwość uczestnictwa w zajęciach w formie kursu. Szczegółów udzielają pracownicy.


Aby zapisać się na studia podyplomowe, należy założyć konto w systemie internetowej rejestracji na poniższej stronie:

Prosimy zweryfikować wprowadzone dane oraz zapamiętać hasło.

Następnie otrzymasz link aktywacyjny na podaną przez siebie skrzynkę mailową. Jeśli maila z linkiem nie ma, zajrzyj do folderu spam.

Po aktywacji konta, uzupełnij dane osobowe oraz wybierz kierunek na który aplikujesz.

W ostatnim kroku zadzwoń, napisz maila lub poczekaj na kontakt z naszej strony. Umówimy się na formę przekazania dokumentów, osobiście bądź pocztą.

UWAGA - Na studia przyjmowane są osoby, które dopełnią wszystkich formalności. Dokonanie tylko rejestracji internetowej bądź złożenie niekompletnych dokumentów nie gwarantuje miejsca na studiach.

 

logo gwsh.pl

Akademia Górnośląska
im. Wojciecha Korfantego
w Katowicach

40-659 Katowice
ul. Harcerzy Września 1939 nr 3
tel. +48 32 35 70 500, 32 35 70 532

logo Erasmus+