Chirurgia jamy ustnej dla stomatologów
WYMAGANIA KWALIFIKACYJNE:
szkolenie przeznaczone jest dla lekarzy dentystów posiadających czynne prawo wykonywania zawodu
CEL SZKOLENIA:
celem szkolenia jest uzyskanie wiedzy, kwalifikacji oraz umiejętności praktycznych z zakresu chirurgii jamy ustnej. Pozytywne zdanie egzaminu teoretycznego i praktycznego przed komisją egzaminacyjną uprawnia do uzyskania Certyfikatu Ukończenia Szkolenia w zakresie Chirurgii Jamy Ustnej.
Szkolenie "Chirurgia jamy ustnej dla stomatologów" prowadzone w Stomatologicznym Centrum Dydaktycznym AG jest 8-dniowym cyklem kursów, których celem jest wyposażenie lekarzy klinicystów w wiedzę i umiejętności praktyczne niezbędne do przewidywalnego i bezpiecznego przeprowadzania procedur chirurgicznych w gabinecie stomatologicznym. Chirurgia jamy ustnej jest jedną z najtrudniejszych dziedzin stomatologii wymagającą nie tylko gruntownego przygotowania teoretycznego, ale przede wszystkim doskonałych umiejętności praktycznych. Dlatego też każdy dzień szkolenia składa się z części teoretycznej oraz kilkugodzinnych ćwiczeń praktycznych na specjalnie przygotowanych preparatach zwierzęcych, podczas których uczestnicy szkolenia pod okiem doświadczonych klinicystów uczą się krok, po kroku bezbłędnego wykonywania podstawowych i zaawansowanych procedur chirurgicznych.
Podczas zajęć omawiany jest nie tylko przebieg samego zabiegu chirurgicznego, ale również kwalifikacja i przygotowanie pacjentów do procedur, instrumentarium i organizacja gabinetu zabiegowego oraz opieka pooperacyjna nad pacjentem. Podczas szkolenia kursanci otrzymują komplety niezbędnych ankiet, formularzy i zgód dla pacjenta, które mogą wykorzystywać w swoich praktykach w celu bezpiecznego i zgodnego z obowiązującymi przepisami prawa przeprowadzania procedur diagnostycznych i leczniczych.
Szkolenia odbywają się raz w miesiącu. Dzięki temu zagwarantowany jest odstęp pomiędzy zajęciami dający możliwość sukcesywnego wdrażania procedur we własnej praktyce. Podczas całego szkolenia podyplomowego oraz po jego zakończeniu, kursanci mają możliwość stałego kontaktu z wykładowcami - lekarzami specjalistami chirurgii szczękowo-twarzowej, z którymi przy użyciu technik komunikacji na odległość mogą konsultować swoje przypadki kliniczne na etapie kwalifikacji i planowania zabiegu oraz uzyskiwania wsparcia podczas zabiegu i opieki pozabiegowej.
Ostatni, ósmy dzień szkolenia, jest dniem warsztatów praktycznych, podczas których uczestnicy mają możliwość powtórnego przećwiczenia wszystkich procedur, które omawiane były podczas sześciu wcześniejszych dni. Po południu siódmego dnia szkolenia, dla chętnych, istnieje możliwość przystąpienia do egzaminu teoretycznego (test wielokrotnego wyboru) i praktycznego. Pozytywne zaliczenie obydwu części egzaminu przed komisją składającą się ze specjalistów chirurgii szczękowo-twarzowej jest podstawą do uzyskania Świadectwa Ukończenia Szkolenia potwierdzającego opanowanie wiadomości teoretycznych i umiejętności praktycznych w zakresie Chirurgii Jamy Ustnej.
PROGRAM:
CO NAS WYRÓŻNIA:
27 kwietnia 2024 - podstawy cięcia i szycia chirurgicznego, planowanie płata dostępowego do najczęstszych zabiegów w obrębie jamy ustnej oraz pobieranie wycinków błony śluzowej jamy ustnej (zajęcia teoretyczne i praktyczne na preparatach zwierzęcych)
15 czerwca 2024 - ekstrakcje zębów i zaopatrywanie zębodołów, chirurgiczne zapobieganie resorpcji kości wyrostka zębodołowego po ekstrakcjach, zaopatrywanie połączeń ustno-zatokowych (zajęcia teoretyczne i praktyczne na preparatach zwierzęcych)
14 września 2024 - chirurgia w leczeniu endodontycznym i resekcje wierzchołków korzeni zębów, hemisekcje i radektomie (zajęcia teoretyczne na fantomach)
12 października 2024 - chirurgia przedprotetyczna, pogłębianie przedsionka jamy ustnej, wycinanie i plastyka wędzidełek, przesuwanie przyczepów mięśniowych, plastyka kości wyrostka zębodołowego (zajęcia teoretyczne i praktyczne na preparatach zwierzęcych)
16 listopada 2024 - postępowanie z zębami zatrzymanymi; odsłanianie i usuwanie zębów zatrzymanych; leczenie utrudnionego wyrzynania zębów (zajęcia teoretyczne i praktyczne na fantomach)
14 grudnia 2024 - wydłużanie koron klinicznych zębów (zajęcia teoretyczne i praktyczne na preparatach zwierzęcych)
18 stycznia 2025 - przeszczepy błony śluzowej jamy ustnej oraz tkanki łącznej włóknistej, zaopatrywanie recesji dziąsłowych (zajęcia teoretyczne i praktyczne na preparatach zwierzęcych)
8 lutego 2025 - od rana wyłącznie ćwiczenia praktyczne na preparatach zwierzęcych wszystkich procedur omawianych podczas wcześniejszych siedmiu dni szkolenia, po południu egzamin teoretyczny i praktyczny przed wewnętrzną komisją egzaminacyjną
Kierownik szkolenia: prof. zw. dr hab. n. med. Piotr MALARA, Absolwent Śląskiej Akademii Medycznej. W trakcie studiów i po ich zakończeniu odbył liczne staże zawodowe i naukowe w renomowanych ośrodkach krajowych i zagranicznych (m. in. Johann Wolfgang Goethe Universitat we Frankfurcie nad Menem oraz w Klinice Chirurgii Stomatologicznej, Szczękowo-Twarzowej i Plastycznej Szpitala Uniwersyteckiego w Strassburgu). W roku 2001 uzyskał stopień naukowy doktora nauk medycznych w dziedzinie stomatologii, nadany przez Radę Wydziału Lekarskiego Śląskiej Akademii Medycznej. W roku 2007 zakończył szkolenie specjalizacyjne uzyskując tytuł specjalisty chirurgii szczękowo-twarzowej. W roku 2008 uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk medycznych, natomiast w roku 2012 został profesorem nadzwyczajnym. W tym samym roku ukończył również studia podyplomowe z zakresu medycyny estetycznej w GWSH. W roku 2015 uzyskał tytuł Master of Science in Oral Implantology kończąc jedne z najbardziej prestiżowych studiów w zakresie implantologii na Johann Wolfgang Goethe Universitat we Frankfurcie nad Menem .
Piotr Malara od wielu lat zajmuje się inżynierią stomatologiczną - interdyscyplinarną dziedziną nauki, w której skład wchodzi protetyka stomatologiczna, inżynieria materiałowa i inżynieria biomedyczna obejmująca zastosowanie technologii cyfrowych w medycynie.
Piotr Malara jest autorem i współautorem kilkudziesięciu prac naukowych opublikowanych w renomowanych czasopismach krajowych i zagranicznych oraz licznych referatów wygłaszanych na konferencjach z zakresu stomatologii, chirurgii i implantologii szczękowo-twarzowej oraz medycyny estetycznej oraz promotorem kilku doktorów nauk medycznych. Jest członkiem wielu towarzystw naukowych, m. in. European Academy of Facial Plastic Surgery oraz International Academy of Aesthetics.
dr n. med. Artur Wituła, specjalista chirurgii szczękowo-twarzowej. Absolwent Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu – rok ukończenia 1997. W roku 1997-1998 odbył staż podyplomowy w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym im Mielęckiego ŚUM. W latach 1998-2000 pracował w NZOZ w Mysłowicach. W latach 2000-2009 zatrudniony w SPSK im. Mielęckiego w Katowicach w Katedrze i Klinice Chirurgii Czaszkowo-Szczękowo-Twarzowej, gdzie rozpoczął szkolenie specjalizacyjne w dziedzinie chirurgii szczękowo-twarzowej. Jednocześnie w roku 2000 rozpoczął pracę w Śląskim Uniwersytecie Medycznym na stanowisku asystenta prowadząc zajęcia dydaktyczne z zakresu chirurgii stomatologicznej i szczękowo-twarzowej. Z ŚUM związany do roku 2008. Od 2001 roku do nadal prowadzi prywatną praktykę stomatologiczną Novodent w Mysłowicach. W listopadzie 2007 roku złożył egzamin państwowy i uzyskał tytuł specjalisty w dziedzinie chirurgii szczękowo-twarzowej. W lutym 2008 roku obronił pracę doktorską pt: „Stan jamy ustnej u pacjentów po przeszczepie nerki”. Wykładowca i współautor szkoleń z zakresu implantologii dla firmy MozoGrau w latach 2011-2012. Wykładowca szkoleń z zakresu technik implantacyjnych (Białka Tatrzańska 2013) i technik podnoszenia dna zatoki (Wisła 2014). Uczestnik wielu szkoleń i sympozjów w kraju i zagranicą (m.in. Barcelona 2011,2012, Madryt 2017,2018, Lisbona 2018 , Bonn, Budapeszt). W roku 2018 ukończył „the Train of the Trainer Program Clinical application of Acteon Piezotome” w Warszawie. Autor i współautor ponad dwudziestu artykułów i doniesień zjazdowych.
Przyjmujemy tylko na całe cykle szkoleniowe.
CZAS TRWANIA: 8 spotkań (w tym egzamin) /raz w miesiącu
Ilość godzin szkoleniowych/ zajęć edukacyjnych: ogółem 75h (w tym zajęcia teoretyczne 35h, zajęcia praktyczne 40h).
LICZBA UCZESTNIKÓW: 8 osób
TERMIN (ed. 11): 27.04.2024 - 08.02.2025 r. - w trakcie realizacji
GODZINY REALIZACJI ZAJĘĆ: 09:00 - 16:00
MIEJSCE REALIZACJI: budynek A - Akademii Górnośląskiej, ul. Harcerzy Września 1939 nr 3, 40-659 Katowice
/sala A217, 2 piętro - Stomatologiczne Centrum Dydaktyczne/
i/lub
Klinika Malara
ul. Raciborska 42,
CENA: 16800 zł / brutto za całość szkolenia
Możliwość płatności za kurs w II równych ratach:
CENA OBEJMUJE: uczestnictwo w zajęciach teoretycznych i praktycznych na preparatach zwierzęcych, egzamin teoretyczny i praktyczny, po którym zostanie wydany Certyfikat Ukończenia Szkolenia -potwierdzające opanowanie wiadomości teoretycznych i praktycznych w zakresie chirurgii jamy ustnej oraz Świadectwo Ukończenia Szkolenia
Szkolenie podyplomowe realizowane jest we współpracy z Centrum Medycznym Malara.
INFORMACJE I ZAPISY:
tel. 32/ 35-70-605, 32/ 35-70-606,
mobil: 696-721-366, 696-728-230,
e-mail: szkolenia@akademiagornoslaska.pl
Akademia Górnośląska
im. Wojciecha Korfantego
w Katowicach
40-659 Katowice
ul. Harcerzy Września 1939 nr 3
tel. +48 32 35 70 500, 32 35 70 532