PL | EN
logo Akademii Górnośląskiej

Ziołolecznictwo w praktyce

Drukuj

Serdecznie zapraszamy na spotkania informacyjne w sprawie studiów podyplomowych.

Zapisz się na TYDZIEŃ PRZYSZŁOŚCI już dziś.

 

Zapraszamy na bezpłatne spotkania informacyjne nt. studiów podyplomowych:

5 października 17:00 - na terenie Uczelni
Tematyka:
1. Barbara Błażyca-Szczerbowska – "Sosna zwyczajna w fitoterapii"
2. Anna Śmietana - "Prozdrowotne zastosowanie pijawek we współczesnych czasach"
3. Mateusz Grzegoszczyk - "Wybrane substancje czynne"

 

CEL STUDIÓW

Celem studiów jest nauczenie naszych słuchaczy zasad pozyskiwania ziół z naturalnego środowiska oraz praktycznego wykorzystania, przetwarzania i zastosowania dla potrzeb organizmu zarówno jako środków odżywczych, leczniczych, suplementów, kosmetyków czy tak zwanych naturalnych słodyczy w życiu codziennym i sporcie, ze szczególnym uwzględnieniem wymogów żywieniowych człowieka na różnych etapach jego rozwoju.

Budując program studiów podyplomowych Ziołolecznictwo w praktyce konsultowaliśmy się z  wieloma specjalistami z branży, czego efektem jest rozbudowany plan zajęć uzupełniający wiedzę pozyskaną na podobnych kursach czy szkoleniach tego typu.

Z jednej strony bowiem słuchacze poznają podstawy tradycyjnego ziołolecznictwa w Polsce ale również tysiącletnie zasady wypracowane na świecie. Program obejmuje również zapoznanie słuchaczy z zasadami oznaczania roślin, pozyskiwania ich w odpowiedni sposób, podstaw hodowli. Nauczą się komponować odpowiednie mieszanki ziół dopasowane do konkretnych, indywidualnych przypadków.

Niewątpliwą zaletą studiów jest ich przekrojowość i praktyczne podejście.

Program obejmuje również przedmioty niezbędne do wykonywania zawodu zielarz-fitoterapeuta.

 

DLA KOGO?

Studia kierujemy do osób posiadających dyplom uczelni wyższej (studiów licencjackich bądź magisterskich), zainteresowanych tematyką ziołolecznictwa, obecnych i przyszłych właścicieli sklepów ze zdrową żywnością i zielarni, osobom pragnącym poszerzyć swoją wiedzę w zakresie zdrowego odżywiania się, zajmujących się dietetyką, sportem, zdrowym trybem życia, osobom zainteresowanym naturalną kosmetyką. Studia będą również przydatne dla masażystów, fizjoterapeutów, trenerów, lekarzy, kosmetologów, szefów kuchni – to w rękach między innymi tych osób leży świadomość żywieniowa i zdrowotna społeczeństwa.

 

PO UKOŃCZENIU STUDIÓW

Słuchacze będą przygotowani do profesjonalnego zbierania i przetwarzania oraz wykorzystania ziół w życiu, diecie, sporcie, kosmetologii. Będą potrafili samodzielnie produkować oleje, kremy, przetwory, oraz hodować zioła. Będą mogli prowadzić sklep zielarsko-medyczny.

 

Program studiów:

 • Farmakologia
 • Farmakognozja
 • Anatomia i fizjologia człowieka
 • Dietetyka i fizjologia żywienia
 • Towaroznawstwo zielarskie
 • Rodzaje, sposoby znakowania opakowań, znaczenie instrukcji używania lub ulotki informacyjnej
 • Zasady prawidłowego przechowywania i obrotu produktami leczniczymi oraz postępowania w przypadku reklamacji i wstrzymania lub wycofania z obrotu
 • Udzielanie pierwszej pomocy
 • Warsztaty terenowe (Towaroznawstwo zielarskie i Tradycyjna Medycyna Chińska)
 • Botanika
 • Wstęp do medycyny i dietetyki chińskiej
 • Witaminy i składniki mineralne
 • Podstawy Ajurwedy i zioła w Ajurwedzie
 • Produkcja olejów spożywczych i kosmetycznych
 • Nalewki lecznicze
 • Psychologia pracy z klientem/pacjentem
 • Rezyliencja – budowanie odporności
 • Produkcja naturalnych kosmetyków
 • Kremy, maści, masła wykorzystywane w kosmetyce i lecznictwie
 • Stawianie baniek
 • Stawianie pijawek

 

Forma zaliczenia:

Egzamin ustny z całego toku studiów

Warunki ukończenia studiów:

 • udział w zajęciach
 • pozytywna ocena egzaminu końcowego
 • wniesienie wymaganej opłaty za studia

 

Wybrani wykładowcy / trenerzy:

mgr Barbara Błażyca- Szczerbowska

Absolwentka biologii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Z wykształcenia jest botanikiem. Ukończyła Instytut Medycyny Klasztornej, gdzie otrzymała tytuł zawodowy zielarz-fitoterapeuta. Ukończyła Podstawy Medycyny Chińskiej. Prowadzi zajęcia terenowe o tematyce zielarsko-botanicznej, wygłasza wykłady, pisze artykuły do czasopism o tematyce zielarskiej, udziela konsultacji i prowadzi warsztaty dla różnych grup wiekowych. Prowadzi sklep zielarski pympek.pl

 

mgr Gabriela Grzechuła

Fizjoterapeutka, masażystka i dietetyk. Zainspirowana harmonijną filozofią Huny ukończyła kurs masażu Lomi Lomi Nui, który pomaga uzyskać równowagę pomiędzy ciałem, umysłem i duchem. W Międzynarodowej Akademii Refleksologii uzyskała tytuł Refleksologa, a w swojej pracy stosuje również akupunkturę ucha, techniki gua sha oraz terapię bańkami. Zajmuje się ponadto dietetyką oraz ziołolecznictwem według zasad Tradycyjnej Medycyny Chińskiej. W Instytucie Medycyny Klasztornej w Katowicach uzyskała zawód Zielarza-Fitoterapeuty. Ukończyła szkolenie z zabiegów Lakshmi na ciało, inspirowanych filozofią ajurwedyjską. 

Udziela porad dietetycznych i ziołoleczniczych, w zależności od potrzeb konkretnej osoby. Szkoli i prowadzi warsztaty oraz spotkania dla kobiet z zakresu żywienia, zdrowego stylu życia oraz technik masażu.

 

mgr Mateusz Grzegoszczyk

absolwent Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej Śląskiego  Uniwersytetu Medycznego na kierunku farmacja. Ukończył studia podyplomowe na kierunku pedagogika oraz matematyka z chemią.
Zgodnie z zainteresowaniami wykorzystuje swoją wiedzę z zakresu farmakologii, farmakognozji oraz farmakoterapii spełniając się w pracy w aptece, pomagając pacjentom w walce z dolegliwościami.
Stanowi pieczę nad uczniami technikum farmaceutycznego, przygotowując ich do pełnienia ważnej funkcji we wspieraniu chorych.
Zafascynowany poszerzaniem swojej wiedzy, ale również przekazywaniem jej słuchaczom.
Do jego zainteresowań należą farmakoterapia, zastosowanie leku roślinnego, botanika, matematyka oraz wpływ czynników społecznych i stanu psychicznego na efektywność farmakoterapii i zdrowie pacjenta.

 

mgr Ewa Schmidt

Z wykształcenia mgr inż., skończyła Zarządzanie i inżynierię Produkcji Żywności w Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku Białej. Jest zielarzem bioenergoterapeutą i fitoterapeutą – kurs ukończyła w Instytucie Medycyny Klasztornej w Katowicach, od ponad 15 lat zajmuje się makrobiotyką. W swoim gabinecie praktykuje również terapię wisceralną. Obecnie poszerza swoje horyzonty, studiując Nową Medycynę Germańską.

 

 

mgr Małgorzata Kukułka- Bober

Z wykształcenia fizjoterapeutka po Śląskim Uniwersytecie Medycznym. Ukończyła wiele kursów z medycyny naturalnej. Przez ponad 10 lat pracowała w Międzynarodowej Akademii Refleksologii i Terapii Meridianowej jako instruktor. Przekazując wiedzę na temat refleksologii i holistycznego podejścia do zdrowia licznym studentom. Pojawienie się pierwszego dziecka na świecie i zamiłowanie do naturalnego podejścia do zdrowia popchnęło ją do zrobienia pierwszego mydła. Zapoczątkowało to powstanie nowej pasji, która trwa do dzisiaj i przejawia się w powstawaniu wielu naturalnych kosmetyków.

 

 

mgr Marzena Oleś - fizjoterapeuta, spec. d/s. odnowy biologicznej.

Absolwentka Instytutu Medycyny Klasztornej gdzie zdobyła zawód zielarz fitoterapeuta. Ukończyła cykl szkoleń z zakresu TMC (w tym podstawy medycyny Chińskiej, ziołolecznictwo Chińskie i Peruwiańskie, medycyna św. Hildegardy oraz diagnozę z tętna i języka). Ukończyła też kurs refleksologii oraz masażu specjalistycznego II stopnia. Obecnie łączy produkty medycyny naturalnej z rehabilitacją, co skutecznie skraca czas powrotu do zdrowia.

 

mgr Joanna Wardenga

Dietetyk kliniczny, absolwentka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Jest aktywną uczestniczką wielu szkoleń i konferencji naukowych z zakresu żywienia człowieka, żywienia w sporcie, leczenia żywieniowego w warunkach szpitalnych i domowych, żywienia w chorobach cywilizacyjnych. Aktualnie sama szkoli kolejnych ekspertów i pasjonatów prawidłowego odżywiania się. Organizuje także spotkania dotyczące zdrowego stylu życia dla osób mających problemy między innymi z nieprawidłową masą ciała, złymi nawykami żywieniowymi czy nieefektywnym odchudzaniem.

 

 

 mgr Agnieszka Szotek

Agnieszka Szotek, dyplomowany coach, coach prowokatywny, trener biznesu i Transforming Communication™, Praktyk NLP IANLP, joginka śmiechu, facylitator FreshBiz™, konsultant i  mentor biznesu, tłumacz. Członek Izby Coachingu. Członek zarządu Instytutu IMARS. Certyfikowany Agile Project Manager i Scrum Master. Mistrz i nauczyciel Reiki.

W czasie pracy z klientem natyka się na różne problemy, w tym problemy z budowania zbalansowanego życia zawodowego i osobistego w tym m.in. problemy z prawidłowym odżywianiem, szczególnie pod wpływem stresu. W życiu osobistym doświadczyła poważnych problemów zdrowotnych. Każdy problem stanowi wyzwania - dzieli się swoim doświadczeniem i wiedzą ucząc studentów jak pracować z klientem m.in. na kierunku Dietetyka i Suplementacja.

 


 

CZAS TRWANIA

dwa semestry,

Zajęcia odbywają się dwa razy w miesiącu:

 • soboty: 8.00 - 14.50
 • niedziele: 8.00 - 14.50

 

OPŁATY

Opłata rejestracyjna: 85 zł

Opłata rejestracyjna dla Absolwentów AG/GWSH: 0 zł

Czesne: 6000 zł: (-10%) 5400 zł płatne w ośmiu ratach po 675 zł

Czesne dla absolwentów AG/GWSH:6000 zł: (-15%) 5100 zł płatne w ośmiu ratach po 637,50 zł

Aby skorzystać z promocji należy dokonać rejestracji internetowej do 30 września 2023 roku.

Termin rozpoczęcia zajęć: 21 października 2023

 

Powyższe terminy mogą ulec zmianie. Liczba miejsc ograniczona.

Uczelnia zastrzega sobie prawo zakończenia rekrutacji przed planowanym terminem.

Informujemy, że w przypadku zbyt małej liczby kandydatów kierunek może nie zostać uruchomiony.

W przypadku nieuruchomienia studiów opłata rejestracyjna oraz czesne podlega zwrotowi.

 

ZAPISY

SZCZEGÓŁOWYCH INFORMACJI NT. STUDIÓW UDZIELAJĄ PRACOWNICY CENTRUM STUDIÓW PODYPLOMOWYCH, KURSÓW I SZKOLEŃ AG:

Magdalena Cyroń-Czober
e-mail: magdalena.cyron-czober@akademiagornoslaska.pl

Iwona Zub
e-mail: iwona.zub@akademiagornoslaska.pl

 

Rekrutacja na studia podyplomowe jest otwarta i odbywa się na zasadzie kolejności zgłoszeń. Na studia przyjmowane są osoby z wyższym wykształceniem.


Aby zapisać się na studia podyplomowe, należy założyć konto w systemie internetowej rejestracji na poniższej stronie:

Prosimy zweryfikować wprowadzone dane oraz zapamiętać hasło.

Następnie należy wybrać kierunek na który Państwo aplikują.

W ostatnim kroku umówimy się na spotkanie, podczas którego przekażesz nam komplet dokumentów i podpiszemy umowę na świadczenie usługi edukacyjnej.

UWAGA - Na studia przyjmowane są osoby, które dopełnią wszystkich formalności. Dokonanie tylko rejestracji internetowej bądź złożenie niekompletnych dokumentów nie gwarantuje miejsca na studiach.

* Absolwenci AG/GWSH są zwolnieni z opłaty rejestracyjnej.

logo gwsh.pl

Akademia Górnośląska
im. Wojciecha Korfantego
w Katowicach

40-659 Katowice
ul. Harcerzy Września 1939 nr 3
tel. +48 32 35 70 500, 32 35 70 532

logo Erasmus+