PL | EN
logo Akademii Górnośląskiej

Aromaterapia kliniczna

Drukuj

Szanowni Państwo,
liczba dostępnych miejsc została wyczerpana.
Nowo zapisujące się osoby będą wpisywane na listę rezerwową.

 

CZYM JEST AROMATERAPIA?

Aromaterapia jest dziedziną medycyny naturalnej, jej historia sięga starożytności. Wzmianki o stosowaniu olejków eterycznych w celach leczniczych pochodzą m.in. z Chin, Indii, Persji czy Egiptu. Zapisy z Dalekiego Wschodu wskazują, że pachnące wyciągi stosowane w wielu zabiegach leczniczych, pozyskiwano drogą destylacji już 5000 lat temu. Jednak swoją nazwę otrzymała dopiero w pierwszej połowie XX wieku, kiedy to francuski chemik René-Maurice Gattefossé zaczął badać wpływ olejku lawendowego na ludzi. Wyniki obserwacji i eksperymentów wydał w 1937 roku  postaci książki. Właśnie tam dwa słowa zostały złożone w całość: aroma, czyli z greki korzenny zapach” i terapeia – terapia.
Aromaterapia kliniczna polega na wykorzystaniu olejków eterycznych w celu poprawy zdrowia. Tysiące badań klinicznych potwierdza jej pozytywny wpływ na zdrowie i samopoczucie. W aromaterapii klinicznej wykorzystuje się nie tylko olejki eteryczne, ale też hydrolaty, maceraty i inne oleje roślinne.

DLA KOGO?

Na studia podyplomowe z aromaterapii klinicznej zapraszamy osoby z wykształceniem wyższym (studia I lub II stopnia.)
Kierunek w szczególności dedykujemy:
•    osobom zainteresowanym tematyką terapii naturalnych,
•    lekarzom, stomatologom, pielęgniarkom, farmaceutom,
•    dietetykom,
•    kosmetologom,
•    pracownikom centrów SPA, uzdrowisk, ośrodków turystyki, odnowy biologicznej i rekreacji,
•    absolwentom zdrowia publicznego, osobom zajmującym się promocją zdrowia i zdrowego stylu życia,
•    masażystom,
•    fizjoterapeutom,
•    psychologom i psychoterapeutom, pedagogom.
 
JAKIE KOMPETENCJE ZDOBĘDĘ?

Aromaterapia kliniczna to pierwsze w Polsce podyplomowe studia z aromaterapii. To kompleksowy program szkoleniowy,  najbardziej zaawansowane szkolenie z aromaterapii i olejków eterycznych w naszym kraju.
Podczas zajęć poznasz teorię i praktyczne zastosowanie aromaterapii. Nauczysz się tworzyć spersonalizowane kombinacje olejków aromatycznych, aby wspierać siebie i swoich klientów w dolegliwościach psychicznych i fizycznych.

WYKŁADOWCY

Anna Bober
Specjalistka w zakresie aromaterapii, medycyny ziołowej oraz dietetyki; biotechnolog i antropolog kultury. Wykładowca i szkoleniowiec łączący w swojej praktyce najnowszą wiedzę z zakresu fitofarmakologii i tradycyjnego ziołolecznictwa europejskiego z medycyną chińską. Jest absolwentką biotechnologii, antropologii kulturowej UAM oraz dwóch kierunków studiów podyplomowych na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu. Od ponad 12 lat aktywna uczestniczka szkoleń i konferencji w dziedzinie fitoterapii, dietetyki, medycyny chińskiej. Aromaterapii uczyła się między innymi w instytucie Roberta Tisseranda. Członek Sekcji Fitoterapii Polskiego Towarzystwa Lekarskiego. Właścicielka Alchemilium – Ziołowo-Dietetycznego Laboratorium Zdrowia. Wykłada między innymi na kursie Zielarz/Fitoterapeuta w Warszawie. Prowadzi także zajęcia dla studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz na kierunku Naturoterapia w Górnośląskiej Wyższej Szkole Przedsiębiorczości w Chorzowie. Stworzyła własną autorską Akademię Ziołolecznictwa Alchemilium. Szczegóły drogi zawodowej: www.alchemilium.pl

Marta K. Grochowalska
humanistka, absolwentka filologii germańskiej UJ ze specjalizacją nauczycielską, studentka Uniwersytetu Humboldtów w Berlinie. Aromaterapeutka kliniczna. Od lat zgłębia wszelkie tematy związane ze zdrowiem. Ukończyła m.in. kurs aromaterapii klinicznej w Penny Price Academy of Aromatherapy, kurs zielarz-fitoterapeuta, kursy w Tisserand Institute. Publikuje artykuły branżowe, popularnonaukowe i naukowe na temat aromaterapii i naturalnego perfumiarstwa. Główne obszary zainteresowań: historia aromaterapii i destylacji, kulturowe znaczenie roślin i substancji aromatycznych, bezpieczeństwo stosowania olejków eterycznych, badania naukowe nad aromaterapią.

dr Jolanta Kuś
Absolwentka Imperial College London i Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie w obszarze nauk przyrodniczych i w dziedzinie Nauk o Ziemi. Jest naturopatą, zielarką, fitoterapeutą i aromaterapeutą klinicznym. Ukończyła zawodowe kursy z zielarstwa, ziołolecznictwa, fitoterapii i aromaterapii klinicznej w Polsce w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Stanisława Pigonia w Krośnie (obecnie KPU) u boku Dr Henryka Różańskiego, w Instytucie Medycyny Klasztornej w Katowicach (IMK), w Akademii Terapii Naturalnych (ATN) we Wrocławiu, w Polskim Towarzystwie Aromaterapeutycznym (PTA) w Warszawie; w Niemczech w Freiburger Heilpflanzenschule w Fryburgu Bryzgowijskim, w PRIMAVERA LIFE w Oy-Mittelberg; w Wielkiej Brytanii w Tisserand Institute. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Zielarzy i Fitoterapeutów (PTZiF), niemieckiego Towarzystwa Fitroterapii (GPT), austriackiego Towarzystwa Fitroterapii (ÖGPhyt) i szwajcarskiego Towarzystwa Medycznego Fitoterapii (SMPG). Prowadzi warsztaty i szkolenia. W swoim gabinecie opracowywuje i udziela indywidualne zalecenia z zakresu profilaktyki, terapii i rekonwalescencji w zgodzie z stanem pacjenta i obrazem klinicznym choroby. Kieruje się przy tym holistycznym podejściem do zdrowia, życia, i otaczającej nas natury.

dr hab. n. med. Monika Sienkiewicz
Absolwentka Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Łódzkiego. Od września 1998 roku zatrudniona jako nauczyciel akademicki na Akademii Medycznej, później Uniwersytecie Medycznym w Łodzi..Autorka ponad 100 publikacji naukowych, których tematyka obejmuje głównie badania wielolekoopornych patogenów. Opublikowane badania dotyczą również oceny parametrów biochemicznych krwi i równowagi oksydo-redukcyjnej u pacjentów z zespołem metabolicznym i pod wpływem leków, a także oceny efektywności metod fizjoterapeutycznych wybranych schorzeń oraz podłoża genetycznego depresji. Dorobek obejmuje również publikacje dotyczące aktywności ekstraktów roślinnych oraz związków mineralnych, a także badania nowych, ciekawych związków naturalnych, ich składników i syntetycznych analogów pod kątem zastosowania w przemyśle spożywczym i perfumeryjnym. Swój dorobek prezentowała na ponad 30 sympozjach, konferencjach i zjazdach naukowych. Recenzuje dla ponad 40 krajowych i zagranicznych czasopism, w tym z Listy Filadelfijskiej.

mgr farm. Aleksander K. Smakosz
Doktorant na Katedrze Biologii i Biotechnologii Farmaceutycznej (Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu). Do jego zainteresowań naukowych i pozanaukowych należą:  botanika ekonomiczna, fitochemia, etnofarmakologia historyczna, farmakognozja roślin aromatycznych, toksykologia roślin i historia kulinariów. A. S. jest redaktorem naczelnym i wydawcą branżowego czasopisma „Pharmacopola" oraz naukowych serii wydawniczych: „Acta Uroborosa", „Etnofarmakologia i etnofarmacja", "Botanika ekonomiczna" i „Elixir" (www.pharmacopola.pl). Jest autorem ponad 50 artykułów popularnonaukowych i naukowych. Zajmuje się również oceną bezpieczeństwa toksykologicznego,  przygotowaniem kart charakterystyki i certyfikatów IFRA olejków eterycznych i ich mieszanin.  Prowadzi również blog popularnonaukowy poświęcony historii przypraw: gulosus.pl.

Monika Opieka-Nowak
Od wielu lat zgłębia starodawne rzemiosło perfumiarstwa naturalnego przenosząc je na współczesny grunt. Podstaw perfumiarstwa uczyła się w Stanach, uczestniczyła również w licznych kursach z dziedziny zapachu i perfumiarstwa naturalnego. Ukończyła kilkumiesięczny kurs kadzideł gdzie nauki pobierała od rdzennych Amerykanów, uczestniczyła również w ekwadorskim kursie szamańskim z naciskiem na zapach. Komponuje również autorskie perfumy naturalne. Prowadzi spotkania zapachowe, na których przybliża historię perfumiarstwa, uczy komunikacji węchu, prowadzi również warsztaty tworzenia własnych pachnideł i perfum. Jest założycielką pachnącej marki bottanicum.

Bogdan Wójcik  (Vetiver)
Jest twórcą zapachów, analitykiem perfum, autorem tekstów na Fragrantica. Prowadzi bloga PerfumeCraft. Od prawie 15 lat zajmuję się wszystkim co tyczy zapachu. W swoich pracach stara się połączyć klasykę z nowoczesnością, korzystając z wysokiej jakości surowców naturalnych oraz najbardziej udanych perfumowych opowieści. Od 5 lat prowadzi szkolenia zapachowe na podstawie autorskiego programu "Alfabet Perfumiarza". Przekazuje podczas nich wiedzę dostępną wyłącznie w placówkach kształcenia zawodowych perfumiarzy.

Katarzyna Stechnij  
Masażystka, refleksolog oraz założycielka Studia Aromaterapii i Masażu. 

 

PROGRAM STUDIÓW AROMATERAPIA KLINICZNA

I.    Podstawy anatomii i fizjologii w aromaterapii

Skóra jako narząd absorpcji olejków eterycznych
błony śluzowe
układ oddechowy
układ odpornościowy

II.    Wprowadzenie do aromaterapii

Historia aromaterapii, czym jest aromaterapia dzisiaj, źródła wiedzy o aroma, w tym historyczne, literatura fachowa, badania
naukowe; rola aromaterapeuty; perspektywy na przyszłość 
Zakup i przechowywanieolejkóweterycznych
Potencjalnepomyłkigatunkówsurowcówzielarskichwykorzystywanych w aromaterapii
Mieszanki - jak tworzyć skuteczne mieszanki 
Surowce pozaolejkowe (absolity, hydrolaty, oleje, żywice, izolaty 
Wybór wysokiej jakości olejków eterycznych 
Olejki eteryczne najczęściej stosowanych w aromaterapii – surowiec, skład chemiczny, właściwości aromaterapeutyczne  
Problemy etyczne w aromatoterapii 
Toksykologia olejków eterycznych 
Olejki eteryczne w dawnej i współczesnej farmacji 
Fitochemia olejków eterycznych
Psychologia zapachu
Prawneaspektypraktykiaromaterapeutycznej

III.    Aromaterapia stosowana

Metody aplikacji olejków eterycznych (m.in. okłady, kompresy, nasiadówki), farmakokinetyka molekuł olejkowych oraz interakcje z lekami 
Inhalacja i zmysł węchu, percepcja zapachu, trening węchowy jako metoda terapeutyczna 
Aromaterapia a układ nerwowy 
Aromaterapia a układ oddechowy 
Aromaterapia w gastroenterologii, doustne stosowanie olejków eterycznych 
Olejki eteryczne w walce z infekcjami
Olejki eteryczne a zdrowie kobiet 
Aromaterapia w trudnych przypadkach klinicznych 
Stosowanie olejków u dzieci
Aromaterapia w kosmetologii
Aromaterapia w dermatologii
Aromaterapia w opiece paliatywnej
Psychoaromaterapia

IV.    Perfumiarstwo

Alfabet Perfumiarza
Tworzenie naturalnych perfum z olejków eterycznych

V.    Masaż aromaterapeutyczny

 

Na zajęciach warsztatowych słuchacze będą pracowali na własnym materiale.
Przed rozpoczęciem studiów, zapisane osoby otrzymają listę niezbędnych narzędzi i olejków.

 

CZAS TRWANIA

3 semestry – 240 h kształcenia
11 zjazdów online, 4 zjazdy stacjonarne

 

OPŁATY

Opłata rejestracyjna: 85 zł

Opłata rejestracyjna dla Absolwentów AG/GWSH: 0 zł

Czesne:  6600 zł płatne w dwunastu ratach po 550 zł

Czesne dla absolwentów AG/GWSH: 6270 zł płatne w dwunastu ratach po 522,50 zł

 

Termin rozpoczęcia zajęć: październik/listopad 2024

 

Powyższe terminy mogą ulec zmianie. Liczba miejsc ograniczona.

Uczelnia zastrzega sobie prawo zakończenia rekrutacji przed planowanym terminem.

Informujemy, że w przypadku zbyt małej liczby kandydatów kierunek może nie zostać uruchomiony.

W przypadku nieuruchomienia studiów opłata rejestracyjna oraz czesne podlega zwrotowi.

 

ZAPISY

SZCZEGÓŁOWYCH INFORMACJI NT. STUDIÓW UDZIELAJĄ PRACOWNICY CENTRUM STUDIÓW PODYPLOMOWYCH, KURSÓW I SZKOLEŃ AG

w sprawach rekrutacji
tel.: (32) 35 70 600, (32) 35 70 619 e-mail: rekrutacja@akademiagornoslaska.pl

w sprawach związanych z realizacją studiów
tel.: (32) 35 70 583, (32) 35 70 584, e-mail: podyplomowe@akademiagornoslaska.pl

 

Rekrutacja na studia podyplomowe odbywa się na zasadzie kolejności zgłoszeń. Na studia przyjmowane są osoby z wyższym wykształceniem.

Jeśli nie posiadasz wykształcenia wyższego, istnieje możliwość uczestnictwa w zajęciach w formie kursu. Szczegółów udzielają pracownicy.


Aby zapisać się na studia podyplomowe, należy założyć konto w systemie internetowej rejestracji na poniższej stronie:

Prosimy zweryfikować wprowadzone dane oraz zapamiętać hasło.

Następnie otrzymasz link aktywacyjny na podaną przez siebie skrzynkę mailową. Jeśli maila z linkiem nie ma, zajrzyj do folderu spam.

Po aktywacji konta, uzupełnij dane osobowe oraz wybierz kierunek na który aplikujesz.

W ostatnim kroku zadzwoń, napisz maila lub poczekaj na kontakt z naszej strony. Umówimy się na formę przekazania dokumentów, osobiście bądź pocztą.

UWAGA - Na studia przyjmowane są osoby, które dopełnią wszystkich formalności. Dokonanie tylko rejestracji internetowej bądź złożenie niekompletnych dokumentów nie gwarantuje miejsca na studiach.

 

logo gwsh.pl

Akademia Górnośląska
im. Wojciecha Korfantego
w Katowicach

40-659 Katowice
ul. Harcerzy Września 1939 nr 3
tel. +48 32 35 70 500, 32 35 70 532

logo Erasmus+