PL | EN
logo Akademii Górnośląskiej

Patronat

Stowarzyszenie Mensa Polska
www.mensa.org.pl

 

Partner ŚUDG

Fundacja „Elementarz”
www.elementarz.edu.pl

O nas

Drukuj

Śląska Wyższa Szkoła Zarządzania im. gen. Jerzego Ziętka wspólnie z Fundacją Ekologiczną - Wychowanie i Sztuka "Elementarz" uruchomiła w semestrze letnim 2011/2012, od miesiąca lutego Śląski Uniwersytet Dziecięcy Gaudeamus (ŚUDG). W związku z fuzją uczelni: Śląskiej Wyższej Szkoły Zarządzania im. gen. Jerzego Ziętka w Katowicach i Górnośląskiej Wyższej Szkoły Handlowej im. Wojciecha Korfantego, od 01.10.2016r. nastąpiła zmiana siedziby ŚUDG, który od tej pory działa w Górnośląskiej Wyższej Szkole Handlowej w Katowicach.

Zajęcia odbywające się w ramach Śląskiego Uniwersytetu Dziecięcego Gaudeamus, prowadzone są w cyklu rocznym, zwanym rokiem akademicki, który podzielony jest na dwa semestry: zimowy i letni. Słuchaczami ŚUDG były dzieci w wieku od 6 do 12 lat. Od semestru zimowego 2018/2019 swoją ofertę kieruje do dzieci w wieku od 6 do 15 lat.

Celem działania ŚUDG ma być - poprzez zabawę - rozbudzenie w dzieciach chęci poznawania świata, umożliwienie rozwiązywania zagadek życia codziennego – odkrywanie nauki. Ma to być forma zabawy dla dzieci połączona z funkcją propagowania wiedzy. Dzieci uczestniczą w prowadzonych w prostej i przystępnej formie wykładach oraz w kreatywnych warsztatach, mających na celu rozwijanie wyobraźni. Mogą się poczuć jak prawdziwi studenci. Inicjatywa ma zachęcić uczniów szkół podstawowych do poznawania świata nauk, oraz pomóc w uzyskaniu odpowiedzi na pytania nurtujące najmłodszych.

Zajęcia odbywają sie między innymi w aulach i laboratoriach naszej Uczelni. Uzupełnieniem programu edukacyjnego dla dzieci są spotkania metodyczne i warsztatowe dla dorosłych, które pomogą im sprostać roli rodzica. Prowadzone są one przez specjalistów pedagogów, psychologów, lekarzy, a także znawców literatury dziecięcej, przedstawicieli kultury. Zajęcia dla dzieci prowadzone są przez wykładowców Akademii Górnośląskie  im. Wojciecha Korfantego w Katowicach, jak również przez specjalnie zaproszonych gości. Wśród nich był prof. Wiesław Karolak (Wybitny artysta, pedagog, prowadzący wielu projektów artystycznych w Polsce i zagranicą dla dzieci, Doktorat Honoris Causa, 1999 Uniwersytet w Bielefeld), który poprowadził wykład inauguracyjny: „Sztuka jako zabawa, zabawa jako sztuka”. Organizując zajęcia Śląskiego Uniwersytetu Dziecięcego Gaudeamus współpracujemy z Biblioteką Śląską, Akademią Muzyczną w Katowicach, Śląskim Ogrodem Zoologicznym w Chorzowie, Śląskim Ogrodem Botanicznym w Mikołowie, Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika w Chorzowie, Muzeum Śląskim.

Mamy nadzieję, że dzięki współpracy z różnymi instytucjami i nieocenionej pomocy Rodziców Śląski Uniwersytet Dziecięcy Gaudeamus będzie się stale rozwijał i tak jak wpisał się w bogatą tradycję Śląskiej Wyższej Szkoły Zarządzania im. gen. Jerzego Ziętka w Katowicach oraz Fundacji Ekologicznej Wychowanie i Sztuka „Elementarz”, tak teraz wpisze się w tradycję naszej Uczelni.

 

 

Patronat

Stowarzyszenie Mensa Polska
www.mensa.org.pl

 

Partner ŚUDG

Fundacja „Elementarz”
www.elementarz.edu.pl

logo gwsh.pl

Akademia Górnośląska
im. Wojciecha Korfantego
w Katowicach

40-659 Katowice
ul. Harcerzy Września 1939 nr 3
tel. +48 32 35 70 500, 32 35 70 532

logo Erasmus+