„Jesteśmy wdzięczni, że mogliśmy gościć tylu przedstawicieli służb mundurowych, ponieważ to oznacza, że proponowana przez GWSH tematyka trafia w potrzeby. Mamy nadzieję na kontynuację tej tematyki” – komentował dziekan Wydziału Zamiejscowego w Żorach, dr Aleksander Wolski.
„Pierwsze filmy pokazujące działania grup fundamentalistów islamskich robione były w Czeczenii w 1999 roku, zwykłą kamerą VHS, osoby które filmowały nie opanowały do końca obsługi kamery, wobec czego te materiały są zupełnie niezmontowane, nieprofesjonalne” – wyjaśniała prowadząca wykład, dr Karolina Wojtasik. – „Dziś doszliśmy do momentu, kiedy każda licząca się organizacja terrorystyczna ma ambicje, by mieć własne media. I, co ciekawe, terroryści są niesamowicie profesjonalni w tych działaniach, ich oficjalnymi materiałami częstokroć zajmują się poważne agencje medialne”.
Produkcje terrorystycznych agencji medialnych są na ogół dostępne w Internecie, choć ich znalezienie nie należy do najprostszych. Obecnie praktycznie każda organizacja terrorystyczna produkuje tego rodzaju materiały. Przełom w historii upubliczniania aktów terroru nastąpił wraz z wejściem wojsk amerykańskich do Iraku i Afganistanu. Terroryści zauważyli wówczas, że mogą przeprowadzać egzekucje i zamachy terrorystyczne, ale bez przekazu medialnego, świat nie boi się tak bardzo. W samym Iraku na początku XXI wieku powstało około 10 filmów pokazujących egzekucje, głównie dziennikarzy.
Akademia Górnośląska
im. Wojciecha Korfantego
w Katowicach
40-659 Katowice
ul. Harcerzy Września 1939 nr 3
tel. +48 32 35 70 500, 32 35 70 532