PL | EN
logo Akademii Górnośląskiej

Konferencja: „...I nigdy nie chodziłem do szkoły – entuzjazm jako motor nauki”

Drukuj

17 marca zapraszamy na konferencję organizowaną przez Metis oraz GWSH. Gościem specjalnym jest występujący po raz pierwszy w Polsce André Stern.

Dyrektor Regionalnego Ośrodka Metodyczno-Edukacyjnego Metis w Katowicach wraz z Górnośląską Wyższą Szkołą Handlową w Katowicach zaprasza dyrektorów oraz nauczycieli i rodziców uczniów szkół i placówek współpracujących z nami w ramach Śląskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie na bezpłatną konferencję:...I nigdy nie chodziłem do szkoły – entuzjazm jako motor nauki,która odbędzie się 17 marca 2016 roku (czwartek) w godz. 11:00 – 16:00 w Górnośląskiej Wyższej Szkole Handlowej w Katowicach, ul. Kostki-Napierskiego 38.

 

André Stern był jednym z bohaterów głośnego filmu Alfabet Erwina Wagenhofera (2013). Jest autorem dwóch bestsellerowych książek, w których opisuje doświadczenia swojego życia bez szkoły: ...I nigdy nie chodziłem do szkoły, która ukaże się w Polsce w marcu w Wydawnictwie Element oraz Mój ojciec, mój przyjaciel napisanej wspólnie ze swoim ojcem, Arno Sternem.

O swojej metodzie pracy pisze:

To, o czym mówię, to nie metoda, tylko postawa życiowa. Postawa zaufania. Ukułem sobie takie pojęcie: ekologia dzieciństwa. To zaproszenie do stawiania pytań, ale zamiast pytać, czego ja mogę nauczyć dziecko, trzeba pytać, czego mogę nauczyć się od dziecka. Dzieci nie uznają hierarchii wartości, rasizmu, seksizmu, są otwarte na innych ludzi, nie patrzą na religię, stan posiadania, kolor skóry, nie trzeba ich uczyć tolerancji, bo nie wiedzą, co to jej brak. Otwartość, brak stereotypów – oto droga do lepszego świata. Dzieci są otwarte, szukają różnorodności, intuicyjnie czują, że to je wzbogaca, współpracują z innymi, umieją wykorzystywać wiedzę innych, by razem stworzyć to, czego w pojedynkę nie dadzą rady.

Konferencja jest adresowana do pedagogów, psychologów szkolnych, nauczycieli, wychowawców pracujących w przedszkolach, szkołach podstawowych i placówkach.

André Stern jest muzykiem, kompozytorem, lutnikiem zajmującym się budową gitar, dziennikarzem i pisarzem. André nigdy nie chodził do szkoły. Jest synem Arno Sterna, pedagoga i badacza, którego dokonania opierają się na poszanowaniu spontanicznych skłonności istoty ludzkiej. André uczy muzyki, prowadzi wykłady. Jako ekspert w dziedzinie alternatywnych metod kształcenia pracuje z nauczycielami, szkołami, uniwersytetami, stowarzyszeniami, a także z rodzicami i firmami. André jest człowiekiem spełnionym zawodowo i szczęśliwym mężem i ojcem.

O książce " ... I nigdy nie chodziłem do szkoły"

Książka ...I nigdy nie chodziłem do szkoły André Sterna opowiada o szczęśliwym dzieciństwie, przepełnionym zaufaniem, wolnym od rywalizacji i ocen. To opowieść o dziecku, dla którego entuzjazm i zachwyt stanowiły naturalne i niewyczerpalne źródło inspiracji oraz motywacji do działania. Stern dzieli się swoją historią – doświadczeniem człowieka, który nigdy nie uczęszczał do szkoły. Jego opowieść to niesamowita, pełna plastycznych opisów i interesujących anegdot podróż do przeszłości. To również prawdziwe świadectwo dziecięcego entuzjazmu, który w odpowiednich warunkach, może stać się podstawą wszechstronnego rozwoju. ...I nigdy nie chodziłem do szkoły przeczy wcześniejszym poglądom, że osoba, która nie chodziła do szkoły, musi wyrosnąć na dzikiego, aspołecznego analfabetę. Stern dowodzi, że zachwyt dziecka, niczym nieskrępowana możliwość podejmowania różnych aktywności oraz brak ograniczeń czasowych i presji stanowią sedno poznania świata. Książka ta nie stanowi pochwały konkretnej metody, poradnika dla nonkonformistów, ani krytyki szkoły. Jest świadectwem, źródłem inspiracji, zaproszeniem do różnorodności oraz wezwaniem do entuzjazmu.  

Uwaga! Książka będzie do kupienia podczas trwania konferencji na stoisku Wydawnictwa Element.  

Program konferencji

10:00 – 11:00   Rejestracja uczestników  
11:00 – 12:30   Moduł pierwszy  
12:30 – 12:45   Przerwa  
12:45 – 14:15   Moduł drugi  
14:15 – 14:30   Przerwa kawowa  
14:30 – 16:00   Moduł trzeci    
Konferencja będzie tłumaczona konsekutywnie.  

Warunki uczestnictwa
Udział w konferencji / seminarium jest nieodpłatny. Wolnych miejsc: 49 z 200.

O udziale w konferencji / seminarium decyduje kolejność zgłoszeń. Prosimy o przesłanie zgłoszenia online.

Więcej informacji: http://www.metis.pl/content/view/2416/1/

logo gwsh.pl

Akademia Górnośląska
im. Wojciecha Korfantego
w Katowicach

40-659 Katowice
ul. Harcerzy Września 1939 nr 3
tel. +48 32 35 70 500, 32 35 70 532

logo Erasmus+