PL | EN
logo Akademii Górnośląskiej

„Widzimy przyszłość w śródlądowej turystyce wodnej’’

Drukuj

Nowa specjalność na kierunku Turystyka i rekreacja w GWSH. - Od nowego roku będziemy szkolić kadrę wyspecjalizowaną do obsługi szeroko rozumianej turystyki wodnej – mówi dr. Grzegorz Jankowski, Prodziekan ds. kierunku Turystyka i rekreacja w GWSH.

Od nowego roku akademickiego studenci będą mogli wybrać w GWSH nową specjalność. Jest nią Zarządzanie śródlądową turystyką wodną. O szczeóły pytamy dr. Grzegorza Jankowskiego, Prodziekana kierunku Turystyka i rekreacja w GWSH.

Nowa specjalność na kierunku Turystyka i rekreacja

Dr Grzegorz Jankowski: - Od dłuższego czasu zajmuję się tematem rozwoju dróg wodnych w Polsce. Potencjał rzek jest ogromny. Obok niepodważalnych możliwości gospodarczych, rzeki to także walory społeczne, wypoczynkowe czy turystyczne. Proszę zauważyć, że w takich krajach jak Francja, Niemcy, Holandia ten rodzaj turystyki jest bardzo popularny. Ale przecież to nie jest dla nas nowość, od dawna jeździmy na Mazury. Lubimy w ten sposób spędzać czas.

 Jesteśmy uczelnią w woj. śląskim. Jak w takim razie przekłada się to na kształcenie kadry z turystyki wodnej?

- Proszę nie zapominać, że mamy Kanał Gliwicki. Jeśli wsiądziemy w Gliwicach na pokład łodzi, to w zasadzie dopiero w Amsterdamie możemy z niego zejść. I to jest najlepszy argument. Polacy poszukują nowych sposobów wypoczywania, ciekawych ofert. Coraz więcej jest firm czarterujących jachty, łodzie. Coraz więcej osób może sobie finansowo pozwolić na świetnej jakości sprzęt pływający. Budowane są mariny. Ktoś musi obsługiwać ten kierunek w turystyce. Kierunek, który ma przyszłość.

Co zyskają młodzi ludzie, którzy wybiorą te specjalność?

- Naszym dążeniem jest zapewnić studentom możliwość poznania dość specyficznych warunków turystyki wodnej. Chcemy wykształcić kadrę, która będzie wyspecjalizowana do obsługi szeroko rozumianej tejże turystyki. Trzeba wiedzieć jak sprzedać tego typu produkt, jak nim zarządzać, jak zorganizować podróż wodnymi szlakami Europy, tak żeby była atrakcyjna i bezpieczna.

Nasze rzeki nie do końca są przyjazne tego typu turystyce...

Jeśli ruszymy śródlądowe drogi wodne, a wierzę, że tak się stanie, to wtedy ruszymy turystykę wodną w takim naprawdę dużym europejskim znaczeniu. Musimy jej pomóc, żeby ona w pełni mogła być realizowana. Nasza nowa specjalność, na pewno do tego się przyczyni.

Kierunek Turystyka i rekreacja w Górnośląskiej Wyższej Szkole Handlowej w Katowicach od wielu lat jest jednym z najlepiej ocenianych w Polsce spośród tych, które kształcą przyszłe kadry turystyczne.

 

logo gwsh.pl

Akademia Górnośląska
im. Wojciecha Korfantego
w Katowicach

40-659 Katowice
ul. Harcerzy Września 1939 nr 3
tel. +48 32 35 70 500, 32 35 70 532

logo Erasmus+