PL | EN
logo Akademii Górnośląskiej

W nowoczesnym zarządzaniu potrzebna jest psychologia

Drukuj

Dobry menedżer zdaje sobie sprawę, że działalność firmy czy organizacji zależy od ludzi. Psycholog w zespole pomaga zrozumieć funkcjonowanie człowieka w otoczeniu zawodowym. A to przekłada się na sukces firmy.

Czy rzeczywiście biznes potrzebuje psychologa?

- Jeśli ma to być biznes odnoszący sukcesy to tak. Wiedza i umiejętności wykształconego psychologa są fundamentem w budowaniu i zarządzaniu zespołem, w rozwiązywaniu konfliktów, rozpoznawaniu potrzeb pracowników – uważa Jolanta Filipczyk-Sikora, menedżer projektów HR i wykładowca Katedry Psychologii GWSH w Katowicach.  Sukces w biznesie zależy przecież od całego zespołu. Ale w tym zespole każdy jest inny. Jak wykorzystać tę indywidualność do wspólnego celu? Wykształcony psycholog podpowie najlepsze rozwiązania.

Psychologia to jeden z tych kierunków studiów, które cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Jak inne nauki stale się rozwija i stanowi fundament w wielu dziedzinach życia, m.in. w zarządzaniu.

Psychologia w zarządzaniu

- W praktyce to przede wszystkim możliwość wspierania pracowników w rozwoju, diagnozowanie ich potrzeb, rozwiązywanie konfliktów, budowanie dobrych relacji z klientami, wykorzystanie psychologii w marketingu. Z tym ostatnim wiąże się kształtowanie dobrego wizerunku wewnątrz i na zewnątrz firmy. Możliwości są nieograniczone.

Jakie zawody można wykonywać po specjalności psychologia w zarządzaniu?

- Program tej specjalności umożliwia zapoznanie się z najnowszymi trendami na rynku pracy, a także kwestiami rozwoju zasobów ludzkich i narzędziami HRM (Human Resources Management) – tłumaczy Jolanta Filipczyk-Sikora.

Wykształcenie umożliwia pracę w pionach personalnych HR przedsiębiorstw różnych branż. Psycholog ze specjalnością w zarządzaniu jest zatrudniany w obszarach rekrutacji, szkoleń, zarządzania talentami, a także wdrażania do pracy nowych osób. Oprócz tego ma wiele możliwości w agencjach zatrudnienia i doradztwa personalnego, urzędach pracy, biurach karier czy instytucjach szkoleniowych i coachingowych. Każde z tych miejsc pracy różni się, ale każde daje ciekawe perspektywy dla osób, które są zmotywowane do pracy w obszarze pomagania innym.

Wymienione możliwości to nie wszystko. Przy obecnym tempie rozwoju współczesnego świata psychologia w zarządzaniu daje wiele możliwości, a co najważniejsze stale się rozwija. Po to, aby pomóc człowiekowi, który musi się zmierzyć z wyzwaniami na rynku pracy.

Psychologia w GWSH studia jednolite magisterskie

Zobacz jak wykłada Jolanta Filipczyk-Sikora podczas Dnia Otwartego Studiów Podyplomowych 18 września. SPRAWDŹ NAS!

 

 

logo gwsh.pl

Akademia Górnośląska
im. Wojciecha Korfantego
w Katowicach

40-659 Katowice
ul. Harcerzy Września 1939 nr 3
tel. +48 32 35 70 500, 32 35 70 532

logo Erasmus+