PL | EN
logo Akademii Górnośląskiej

„Symulacja medyczna w pielęgniarstwie”

Drukuj

Konferencja poświęcona zagadnieniom związanym z realizacją projektu pn. „Wdrożenie programu rozwojowego na Kierunku Pielęgniarstwo w Górnośląskiej Wyższej Szkole Handlowej im. Wojciecha Korfantego w Katowicach”.

 „Symulacja medyczna w pielęgniarstwie”

Czym jest symulacja medyczna? Jak przebiega wdrażanie tego rozwiązania na kierunku Pielęgniarstwo w GWSH? Jakie są w tym obszarze doświadczenia innych ośrodków w Polsce?

We wtorek (4 czerwca) w Górnośląskiej Wyższej Szkole Handlowej w Katowicach odbyła się konferencja, pierwsza z zaplanowanego cyklu spotkań, która dotyczyła realizacji projektu pn. „Wdrożenie programu rozwojowego na Kierunku Pielęgniarstwo w Górnośląskiej Wyższej Szkole Handlowej im. Wojciecha Korfantego w Katowicach”. W ramach programu, w GWSH powstało Monoprofilowe Centrum Symulacji Medycznych dla kierunku Pielęgniarstwo prowadzonym na Wydziale Medycznym. Obecnie w Centrum odbywają się zajęcia testowe, powstają scenariusze zajęć, kadra dydaktyczna szkoli się, aby w jak najlepszy sposób wykorzystać możliwości, jakie daje CSM.

Wymiana doświadczeń

Edukacja z wykorzystaniem metod symulacji jest najczęściej wprowadzanym rozwiązaniem w szkołach medycznych. Stąd na spotkanie w GWSH zaproszeni zostali wykładowcy i szkoleniowcy, którzy mają już doświadczenie w prowadzeniu zajęć w centrach symulacji medycznej. Wymiana opinii i dobrych praktyk była jednym z założeń konferencji.

Wtorkowe spotkanie uroczyście otworzył Rektor GWSH, dr hab. Krzysztof Szaflarski, prof. GWSH. Jako pierwsza, głos zabrała Barbara Błaszkiewicz, Prodziekan ds. kierunku Pielęgniarstwo w GWSH, która wprowadziła do tematu konferencji. O działalności naszego CSM-u opowiedziała Maria Heljak, kierownik Centrum. Ponadto podczas konferencji wystąpili:

  • dr. Wojciech Wieczorek, z firmy EasyRescue. Temat: „Ewaluacja-wyzwanie współczesnej symulacji medycznej”.
  • dr n. med. Monika Przestrzelska, Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu. Temat: „Wprowadzenie do egzaminu OSCE”.
  • Szymon Rokicki z Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie. Temat: „Egzamin OSCE-zasady egzaminowania”.

 Po wykładach był czas na dyskusję. Całość zakończyły warsztaty symulacji medycznej, które poprowadził dr Michał Żyła z Laerdal Polska. Wzięli w nich udział studenci Pielęgniarstwa.

 Wszystkim wykładowcom, studentom, pracownikom naukowych dziękujemy za udział w konferencji.

Otwarcie konferencji przez Rektora GWSH dr. hab. Krzysztofa Szaflarskiego, prof. GWSH. 

Wprowadzenie do symulacji medycznej przez Prodziekan ds. kierunku Pielęgniarstwo w GWSH, panią Barbarę Błaszkiewicz.

Uczestnicy konferencji.

 

 

 

 

logo gwsh.pl

Akademia Górnośląska
im. Wojciecha Korfantego
w Katowicach

40-659 Katowice
ul. Harcerzy Września 1939 nr 3
tel. +48 32 35 70 500, 32 35 70 532

logo Erasmus+