PL | EN
logo Akademii Górnośląskiej

Z pasji do prawa: Podsumowanie półfinału „Potyczek Prawnych”

Drukuj

Półfinał 6. edycji konkursu „Potyczki prawne”, organizowanego przez I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Śniadeckiego w Siemianowicach Śląskich już za nami. Tym razem w Akademii Górnośląskiej zmierzyły się zespoły z I Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Śląskich w Rybniku oraz Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Wojciecha Korfantego w Katowicach. Współorganizatorem konkursu jest Akademia Górnośląska.

Wydarzenie otworzył wicedyrektor I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Śniadeckiego w Siemianowicach Śląskich, Michał Szwestka, witając zgromadzonych gości oraz przedstawiając jury składające się z uznanych ekspertów prawa: Prodziekan ds. kierunków Prawo oraz Administracja dr Katarzyny Płonka-Bielenin, prof. AG, dr Barbary Paw oraz dr Daniela Wojtczaka. Rywalizacja rozgrywała się na trzech turach, podczas których uczestnicy mieli za zadanie przedstawić mowy obrończe do skomplikowanych kazusów prawnych.

W pierwszej turze uczniowie mieli za zadanie bronić oskarżonych w sprawach karnych dotyczących narkotyków, druga tura skupiła się na sprawie oskarżenia o próbę kradzieży i zabójstwo, podczas gdy trzecia runda dotyczyła zarzutu nieumyślnego spowodowania wypadku drogowego. Ocenie podlegały umiejętności argumentacji, interpretacji przepisów oraz autoprezentacji.

Prowadzącymi konkursu byli adwokaci Alicja Gradowska oraz dr Marcin Chowaniec, którzy nie tylko nadawali rytm debacie, ale także przypominali o regulaminie oraz oceniali czas wystąpień uczestników. Po zakończeniu wszystkich mów, jury wycofało się na naradę, a po 15 minutach przerwy ogłoszono wyniki.

Zwycięzcą półfinału okazała się reprezentacja Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Wojciecha Korfantego w Katowicach, która wykazała się nie tylko znakomitą znajomością prawa, ale również skutecznością w przekonywaniu jury do swoich racji. Wydarzenie zakończyło się podziękowaniami dla uczestników, jury oraz organizatorów, a także zaproszeniem do śledzenia kolejnych etapów rywalizacji.

Ten półfinał nie tylko dostarczył mnóstwo emocji i pokazał wysoki poziom przygotowań młodych adeptów prawa, ale również przyczynił się do popularyzacji edukacji prawnej wśród młodzieży. Zapowiada to pasjonujący finał, który z pewnością dostarczy równie wiele wrażeń.

logo gwsh.pl

Akademia Górnośląska
im. Wojciecha Korfantego
w Katowicach

40-659 Katowice
ul. Harcerzy Września 1939 nr 3
tel. +48 32 35 70 500, 32 35 70 532

logo Erasmus+