Wydarzenie organizowane przez Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach, Stowarzyszenie Parlamentarzystów Polskich oraz Samorząd Województwa Mazowieckiego cieszy się honorowym patronatem Sekretarza Generalnego Rady Europy, Pani Mariji Pejčinović Burić oraz Marszałka Województwa Mazowieckiego, Pana Adama Struzika.
Konferencja zgromadzi wybitnych ekspertów i naukowców z kraju, a jej tematyka koncentruje się na ewolucji roli Rady Europy w kształtowaniu praworządności, demokracji oraz ochrony praw człowieka. Wydarzenie stanowi unikatową okazję do wymiany doświadczeń i poglądów na temat aktualnych wyzwań i kierunków rozwoju europejskiej przestrzeni prawnej.
Wśród prelegentów reprezentujących AG znajdują się dr Katarzyna Płonka-Bielenin, Prodziekan ds. kierunków Prawo i Administracja, prof. AG, dr Aleksandra Stopová Kozioł oraz dr Barbara Paw z Katedry Prawa i Administracji, które przedstawią tematykę ochrony mniejszości narodowych i etnicznych w Polsce, wpływ orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka na reformę prawa antymobbingowego oraz innych ważnych kwestii dotyczących praworządności i ochrony praw człowieka. Dr Adam Buczek (Katedra Prawa i Administracji) omówi kryminalistyczne i kryminologiczne aspekty przestępczości Ukraińców w Polsce latach 2022−2024 na przykładzie miasta Żory. Ponadto, dr Daniel Wojtczak (Katedra Prawa i Administracji) zaprezentuje najnowsze orzecznictwo Europejskiego Trybunału Praw Człowieka dotyczące Polski i jego wpływ na kształtowanie standardów w zakresie praworządności i ochrony praw człowieka.
Dyskusje i debaty niewątpliwie przyczynią się do pogłębienia dialogu na temat fundamentalnych wartości, na których opiera się współczesna Europa. Udział delegacji Akademii Górnośląskiej, w tym JM Rektor dr Marty Adamczyk oraz członków Koła Naukowego Prawa i Administracji „IUSTITIA”, podkreśli ważność i aktualność poruszanych tematów dla szerokiego spektrum dziedzin naukowych i społecznych.
Akademia Górnośląska
im. Wojciecha Korfantego
w Katowicach
40-659 Katowice
ul. Harcerzy Września 1939 nr 3
tel. +48 32 35 70 500, 32 35 70 532