PL | EN
logo Akademii Górnośląskiej

Dlaczego umiejętność zarządzania ludźmi jest kluczem do sukcesu przedsiębiorstwa?

Drukuj

Rozmowa z Janem Mądrym, wykładowcą studiów podyplomowych Zarządzanie Zasobami Ludzkimi w GWSH

 

 

Czym wyróżnia się prowadzony przez Pana kierunek Zarządzanie Zasobami Ludzkimi studiów podyplomowych na tle innych uczelni? W czym jest lepszy?

Tak oczywiście wyróżnia się . Wyróżnikiem jest przede wszystkim kadra. Wszyscy wykładowcy, którzy prowadzą zajęcia mają doświadczenie w biznesie w Zarządzaniu Zasobami Ludzkimi na stanowiskach od mistrza/brygadzisty do dyrektora technicznego czy dyrektora zakładu. Wszystkie sytuacje, które są omawiane na zajęciach są pobrane z praktyki. Jednocześnie opieramy się doświadczeniu akademickim. Ja prowadzę ten kierunek od ok. 20 lat, więc wielokrotnie wspomagałem się wiedzą oparta na badaniach naukowych. Pokazujemy, że kompetencje Zarządzania Zasobami Ludzkimi mają zastosowanie na wszystkich szczeblach Zarządzania – od brygadzisty do dyrektora przedsiębiorstwa. Kierunek ten, nie jest tylko dedykowany tylko pracownikom HR, ale przede wszystkim jest dedykowany w bardzo szerokim zakresie wszystkim tym, którzy chcą zarządzać ludźmi w swoim procesie biznesowym.  

Czy został dostosowany i w jaki sposób program studiów do zmian, które powstały w wyniku pandemii? W Pana opinii czy system nauczania on-line się sprawdza? Jakie są plany na przyszły rok akademicki od października 2021? Czy studenci wrócą na Uczelnię, studiując stacjonarnie czy będzie wprowadzony system hybrydowy czy jednak pozostanie on-line? 

Czy pandemia wpłynęła i zmieniła oczekiwania studentów? Czego studenci oczekują i potrzebują na chwilę obecną? 

Zauważamy pewne zmiany w związku z pandemią w sposobie podejścia do zarządzania zasobami ludzkimi. Zmieniają  się relacje, sytuacje i musimy pracować bardzo różnorodnie w porównaniu z przed pandemii. Odchodzimy od biurka, natomiast przechodzimy do samodyscypliny, kreacji, innowacyjności, umiejętności obserwowania i tworzenia nowych rozwiązań.  

Pandemia wymusiła system nauczania online, który dla mnie jako wykładowcy jest trudnym prowadzenie zajęć bez kontaktów interpersonalnych ze studentami. 

Uważam, że najlepszym i przyszłościowym rozwiązaniem będzie system mieszany. Część wykładowa, która może być przeprowadzona on-line oraz część ćwiczeniowa, która powinna być stacjonarna, czyli system hybrydowy.  

Oczekiwania studentów są różne w zależności od celu każdego studenta. Jedni będą oczekiwać minimalnego wkładu czasu i zaangażowania i w takiej sytuacji system tylko on-line jest bardzo dobry. Natomiast są osoby, którym zależy na pozyskaniu praktycznych kompetencji zarządzania zasobami ludzkimi i te osoby będą potrzebować zajęć i ćwiczeń praktycznych.  

Nie możemy również zapominać o relacjach międzypokoleniowych i wspólnej pracy. Pokolenie „baby boomers”  zarządza pokoleniem Z lub przedstawiciel pokolenia Z zarządza Y. Analizujemy różne sytuacje , wyciągamy wnioski, szukamy najlepszych rozwiązań.

Wprowadzamy nowe tematy do programu nauczania, który ciągle ewoluuje. 

W tym roku  Zarzadzanie zespołem wielopokoleniowym i w związku ze zmianami systemu pracy jakie wymusiła pandemia, wprowadzimy temat pt. Zarządzanie zespołem rozproszonym. Ludzie pracują już nie tylko z domu, ale mieszkając w różnych miejscach w Polsce, w związku z czym kompetencje w zarządzaniu również się zmieniają. 

Jakie są główne atuty nabytych kwalifikacji po ukończeniu kierunku Zarządzanie Zasobami Ludzkimi? 

Jeżeli kompetencje rozumiemy jako wiedza, umiejętności – postawa to nabywamy, uaktualniamy wzbogacamy wiedzę z zakresu komunikacji, budowania relacji, rozwiązywania problemów, negocjacji pracowniczych, uczymy się wykorzystywać nabytą wiedzę a przede wszystkim zmieniamy nasze przekonanie, że warto i należy zmieniać nasze postawy i postawy naszych pracowników.

 

Studia podyplomowe Zarządzanie Zasobami Ludzkimi

Zobacz jak wykłada Jan Mądry podczas Dnia Otwartego Studiów Podyplomowych 18 września! SPRAWDŹ NAS

 

 

logo gwsh.pl

Akademia Górnośląska
im. Wojciecha Korfantego
w Katowicach

40-659 Katowice
ul. Harcerzy Września 1939 nr 3
tel. +48 32 35 70 500, 32 35 70 532

logo Erasmus+