PL | EN
logo Akademii Górnośląskiej

Wykład gościnny - Droga Bałkanów Zachodnich do UE na przykładzie Macedonii

Drukuj

W dniu 11 czerwca br. dr Piotr Uhma z Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie, był gościem Katedry Prawa i Administracji Wydziału Zarządzania oraz Koła Naukowego Prawa i Administracji naszej Uczelni.

Gościa powitał oraz poświęcone Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE, Organisation for Security and Cooperation in Europe, OSCE) wprowadzenie do jego wykładu wygłosił Kierownik Katedry prof. nzw. dr hab. Andrzej Bisztyga. Wykład dr P. Uhmy - wieloletniego pracownika zlokalizowanej w Macedonii misji Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, był poświęcony drodze Bałkanów Zachodnich, a zwłaszcza Macedonii  do Unii Europejskiej. Referent przedstawił mało znane a interesujące informacje i analizy dotyczące historii, kultury oraz życia publicznego Macedonii, jak również zadań i przedsięwzięć, składających się na aktywność misji OBWE w tym państwie. Podniósł również kwestie związków i podobieństw zachodzących między Macedonią i Polską. Rzeczowo i atrakcyjnie przedstawiony wykład o stosunkowo mało znanych zagadnieniach stał się przedmiotem dyskusji uczestników spotkania, to jest Studentów oraz pracowników naukowych GWSH. 

Dr Piotr Uhma – prawnik i wykładowca, doktor nauk prawnych. Poprzednio Główny Specjalista ds. dobrego sprawowania rządów (good governance) w Misji Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) w Skopje. Ekspert w zakresie rządów prawa, partii politycznych i społeczeństwa obywatelskiego. Kierownik zespołu praw obywatelskich Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), Misja ONZ w Kosowie.  Wykładowca i uczestnik konferencji międzynarodowych m.in. w Pradze, Sydney, Dżakarcie, Strasbourgu, Wiedniu, Ammanie, Nairobi, Denver, Seulu, Veracruz, Aleksandrii, Jerozolimie. Od 2005 – Współtwórca i Prezes Zarządu Instytutu Europejskiego „Pro Futuro Europae”, www.profuturo.org.

 

Wykład dr Piotra Uhmy

logo gwsh.pl

Akademia Górnośląska
im. Wojciecha Korfantego
w Katowicach

40-659 Katowice
ul. Harcerzy Września 1939 nr 3
tel. +48 32 35 70 500, 32 35 70 532

logo Erasmus+