„Czy przyczyna jest zawsze tam, gdzie ból?”, „Sprawni w każdym wieku, czyli Nordic walking jako jedna z form aktywnego spędzania czasu” oraz „Piękne włosy w każdym wieku - badanie oraz doradztwo w zakresie prawidłowej pielęgnacji skóry głowy i włosów społeczeństwa” – to tylko niektóre tematy warsztatów, które odbędą się 8 września br. na Rynku w Ustroniu. Organizatorem wydarzenia jest Wydział Medyczny Akademii Górnośląskiej. Udział jest bezpłatny.
8 września na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Fizjoterapii. Święto został ustanowione w 1996 roku przez Światową Konfederację Fizjoterapii (WCPT). World Physiotherapy to największa organizacja zrzeszająca fizjoterapeutów z całego świata.
Od wielu lat to właśnie fizjoterapia rozwija się w szybkim tempie i stała się kluczową dziedziną medycyny. Przyjmuje się, że fizjoterapeuta jest trzecim najważniejszym specjalistą medycznym tuż po lekarzach i pielęgniarkach. Fizjoterapeuci pomagają pacjentom funkcjonować w codziennym życiu, radzić sobie z bólem przewlekłym, ale odgrywają również kluczową rolę w zapobieganiu chorobie, zalecając aktywność fizyczną czy ćwiczenia w ramach fizjoprofilaktyki.
Zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału w obchodach Światowego Dnia Fizjoterapii z Akademią Górnośląską, które odbędą się w piątek 8 września br. w godz. 13.00 – 18.00 na Rynku w Ustroniu. Tematem przewodnim projektu Akademia Górnośląska dla Zdrowia jest „Rola fizjoterapii w zapobieganiu zapalenia stawów”.
Podczas wydarzenia będzie można wziąć udział w warsztatach:
- „Czy przyczyna jest zawsze tam, gdzie ból? Badanie niespecyficznych dolegliwości bólowych odcinka szyjnego kręgosłupa” – mgr Kamil Pryzwan, mgr Jacek Kornatowski (nadzór: dr n. o zdr. M. Sroka-Buszydlik).
- „BólOut – Trening medyczny receptą na niespecyficzne dolegliwości bólowe dolnego odcinka kręgosłupa” – mgr Łukasz Nowak, dr n. o zdr. M. Sroka-Buszydlik.
- „Sprawni w każdym wieku, czyli Nordic walking jako jedna z form aktywnego spędzania czasu” – mgr Jarosław Drabik.
- „Wózek aktywny – Świat widziany z drugiej strony” – Stanisław Nowak, Paulina Gonciarz (nadzór: dr n. o zdr. M. Sroka-Buszydlik).
- „Trzymaj pion – Ocena zaburzeń równowagi jako profilaktyka upadków i złamań kości – w szczególności u osób z osteoporozą” – dr n. med. Wojciech Cieśla.
- „Zdrowe stopy – Czy nasze dzieci mają zdrowe stopy?” – dr n. o zdr. Aneta Skworc.
- „Trening kreatywności – warsztaty myślenia nieszablonowego” – dr Iwona Burka.
- „Czy dobrze oddychasz? Ocena zaburzeń elektro-fizjologicznych oraz program usprawniania pacjentów z zaburzeniami układu oddechowego” – dr n. o zdr. M. Sroka-Buszydlik.
- „Yoga przepustką do zdrowia” – Aneta Nowacka, dr n. o zdr. M. Sroka-Buszydlik.
- „Zdrowy kręgosłup vs ból – Okiełznaj ból i trenuj w każdym wieku, bo… Jesteś tak stary, jak stary jest Twój kręgosłup" – Mateusz Dudka, dr n. o zdr. M. Sroka-Buszydlik.
- „Piękne włosy w każdym wieku – badanie oraz doradztwo w zakresie prawidłowej pielęgnacji skóry głowy i włosów społeczeństwa” – Klaudia Hunger.
- „Kreowanie wizerunku kobiety – pokaz i porady dotyczące makijażu w każdym wieku” – Joanna Kazanecka.
- „Żywienie ma znaczenie-porady dietetyczne” – mgr Anna Wieja.
Szczegółowy program projektu Akademia Górnośląska dla Zdrowia dostępny TUTAJ
Organizatorem wydarzenia jest Wydział Medyczny Akademii Górnośląskiej w Katowicach, Fundacja Promocji Nauki i Sportu Akademickiego oraz Urząd Miasta Ustroń.
A jeśli interesują cię nauki medyczne, nauki o zdrowiu publicznym oraz społecznym i ekonomicznym to fizjoterapia jest dla ciebie. Aby zostać fizjoterapeutą musisz ukończyć 5-letnie jednolite studia magisterskie w zakresie fizjoterapii. Fizjoterapeuta to niewątpliwie zawód przyszłości. Więcej na temat studiów na kierunku Fizjoterapia oraz zapisy TUTAJ