PL | EN
logo Akademii Górnośląskiej
/dla-studenta/studenckie-praktyki-zawodowe.html

Wojciech Korfanty polskość wyniósł z domu

Drukuj

Jak rodziło się poczucie tożsamości narodowej Wojciecha Korfantego - patrona naszej Uczelni? Odpowiadamy na to pytanie.

Wojciech Korfanty kształcił się w niemieckich szkołach. W jego domu jednak celebrowano polskość i kultywowano tradycyjne wartości: język, wiarę, obyczaj. Polskiego uczyła go matka – na „Żywotach Świętych” Piotra Skargi. „Pana Tadeusza” Wojciech Korfanty czytał, jeszcze posiłkując się słownikiem polsko-niemieckim. Polski duch obudził się w nim na dobre w czasach gimnazjalnych. "Bijcie Polaków aż stracą odwagę do życia" - te słowa wypowiedziane przez kanclerza Otto von Bismarcka wzbudziły w nim sprzeciw.

W katowickim gimnazjum kilkuosobowa grupa uczniów na czele z Korfantym zawiązała tajne kółko. Jego członkowie pogłębiali znajomość ojczystych dziejów i literatury.

Korfanty współdziałał także z siemianowickim Towarzystwem Św. Alojzego, gdzie wygłaszał przemówienia w języku polskim, propagując w nich - jak donosiła wówczas policja -„niebezpieczne hasła”.

Tak rodziło się poczucie tożsamości narodowej u młodego Wojciecha – przyszłego charyzmatycznego lidera ruchu polskiego na Górnym Śląsku.

Wojciech Korfanty, patron naszej Uczelni, został decyzją Sejmu RP Patronem 2023 r. W  kwietniu mija 150 rocznica urodzin tego wybitnego polityka, myśliciela społecznego i publicysty. Patron naszej Uczelni jest jedną z najważniejszych postaci Śląska i symbolem walki o jego przyłączenie do Polski. W tym roku będziemy przybliżać sylwetkę naszego Patrona oraz opowiemy o ciekawostkach z jego życia.

logo gwsh.pl

Akademia Górnośląska
im. Wojciecha Korfantego
w Katowicach

40-659 Katowice
ul. Harcerzy Września 1939 nr 3
tel. +48 32 35 70 500, 32 35 70 532

logo Erasmus+