PL | EN
logo Akademii Górnośląskiej

Na Fizjoterapii zaskoczył mnie wysoki poziom studiów

Drukuj

Fizjoterapeuta to trudny i bardzo odpowiedzialny zawód, chodzi przecież o zdrowie i sprawność pacjentów. Teraz z powodu pandemii zajęcia są trochę inaczej prowadzone, ale program studiów jest realizowany od A do Z.

Rafał, student GWSH, fizjoterapiaJestem studentem drugiego roku zaocznej Fizjoterapii. Przede mną jeszcze cztery lata studiów, ale już wiem, że chciałbym pracować jako fizjoterapeuta sportowy i pomagać wrócić do pełnej sprawności sportowcom po urazach. Sam jestem aktywny i gram w drużynie siatkówki AZS GWSH.

Rafale, dlaczego wybrałeś GWSH?

Wybrałem GWSH ze względu na to, że ta uczelnia jest najbliżej mojego domu. :D No i dzięki temu, że studiuję zaocznie mogę pracować zawodowo. Pracuję jako trener personalny, a od tego roku zacząłem przygodę z fotomodelingiem. Dlatego też wziąłem udział w sesji dla GWSH.

Skąd pomysł, aby studiować fizjoterapię?

Fizjoterapia to moje drugie studia. Jestem absolwentem uczelni o profilu sportowym i pracuję jako trener osobisty, dlatego wiem jak ważna jest rola fizjoterapii w przypadku urazów sportowych. Te studia to naturalna kontynuacja, takie uzupełnienie poprzednich. Te dwa zawody się po prostu idealnie uzupełniają.

Jak udaje Ci się to pogodzić pracę i studia?

Czasami bywa ciężko. Na szczęście sam ustalam godziny treningów z podopiecznymi co pomaga mi pogodzić zjazdy na studiach z pracą zawodową. Uważam, że jeśli czegoś się bardzo chce, to nie ma rzeczy niemożliwych.

Co Cię zaskoczyło podczas studiów?

Ich wysoki poziom. Okazało się, że program jest bardzo obszerny. Jako, że już jakąś wiedzę wyniosłem z poprzednich studiów jest mi łatwiej, ale i tak studia wymagają ode mnie dużo pracy i nauki własnej. Teraz z powodu pandemii zajęcia praktyczne są trochę inaczej prowadzone (ze względu na obostrzenia sanitarne), ale wykładowcy bardzo się starają być program był zrealizowany od A do Z. To dobrze, bo fizjoterapeuta to trudny i bardzo odpowiedzialny zawód, chodzi przecież o zdrowie i sprawność pacjentów. Często są to osoby, które cierpią, a zadaniem fizjoterapeuty jest ulżyć im w bólu i przywrócić pełną sprawność. Dlatego uważam, że studia muszą dać nam solidną dawkę wiedzy i umiejętności praktycznych.

Dobry fizjoterapeuta potrafi niemalże zdziałać cuda. Jakie cechy Twoim zdaniem powinien mieć dobry fizjoterapeuta? - oczywiście poza umiejętnościami i wiedzą.

Powinien być przede wszystkim empatyczny i być trochę psychologiem. Praca z pacjentem wymaga dużo zaangażowania i cierpliwości. Wchodzimy w pracę na poziomie dotyku, wręcz fizyczności, czasem trudno jest przełamać tę barierę. Często pacjent boi się bólu, jest nieufny. Fizjoterapeuta musi mieć dużo wyczucia.

Co poradziłbyś osobom rozważającym studia z Fizjoterapii?

Jest to kierunek, który wymaga dużo nauki i ciągłego doszkalania. Raz zdobyta wiedza niestety nie uczyni z nikogo dobrego fizjoterapeuty. Trzeba być na no przygotowanym. Obowiązkowe praktyki może zabierają sporo wolnego czasu. Jeśli pomaganie ludziom daje wam satysfakcję, nie boicie się nauki i ciężkiej pracy to są to studia dla Was!

 

Rozmawiała Marzena Bortnicka-Oczko

logo gwsh.pl

Akademia Górnośląska
im. Wojciecha Korfantego
w Katowicach

40-659 Katowice
ul. Harcerzy Września 1939 nr 3
tel. +48 32 35 70 500, 32 35 70 532

logo Erasmus+