PL | EN
logo Akademii Górnośląskiej
/dla-studenta/studenckie-praktyki-zawodowe.html

Projekt „Śląskie. Zawodowcy 2”

Drukuj

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że dniu 17 lipca 2024 r. Zarząd Województwa Śląskiego podjął decyzję w sprawie przyznania dofinansowania na realizację projektu „Śląskie. Zawodowcy 2”, którą powierzył Samorządowi Województwa Śląskiego, a dokładnie Departamentowi Europejskiego Funduszu Społecznego.

Projekt „Śląskie. Zawodowcy 2” jest realizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego (Lider projektu) w partnerstwie z Regionalną Izbą Gospodarczą w Katowicach, Izbą Rzemieślniczą oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach, Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną S.A oraz Akademią Górnośląską im. Wojciecha Korfantego w Katowicach.

Celem projektu jest zwiększenie atrakcyjności kształcenia zawodowego w województwie śląskim poprzez lepsze dopasowanie oferty edukacji zawodowej do zmieniających się warunków rynku pracy. Działania podejmowane w projekcie polegają na realizacji wsparcia na rzecz uczniów/uczennic oraz przedstawicieli/przedstawicielek kadry szkół prowadzących kształcenie zawodowe, zwiększeniu roli uczelni wyższych w kształtowaniu oferty szkół o profilu zawodowym, budowaniu efektywnej i trwałej współpracy szkół z pracodawcami oraz kreowaniu i podtrzymywaniu pozytywnego wizerunku szkolnictwa zawodowego.

Podejmowane w projekcie działania, mające na celu ułatwienie przechodzenia z etapu kształcenia do etapu zatrudniania, będą realizowane poprzez:

  1. przeprowadzenie doradztwa edukacyjno-zawodowego dla uczniów/uczennic ze szkół zawodowych.
  2. organizację staży uczniowskich dla uczniów/uczennic ze szkół zawodowych  realizowanych w rzeczywistych warunkach pracy u pracodawców;
  3. organizację kursów i szkoleń dla uczniów/uczennic umożliwiających uzyskanie niezbędnych na rynku pracy kwalifikacji i umiejętności wzmacniających zdolność do zatrudnienia oraz kursów umożliwiających uzyskanie przez uczniów/uczennice dodatkowych umiejętności, uprawnień i kwalifikacji zawodowych;
  4. podejmowanie działań mających na celu budowanie efektywnej i trwałej współpracy szkół zawodowcy w regionie z przedsiębiorcami, polegającej na bezpośrednim zaangażowaniu pracodawców w proces kształcenia  praktycznej nauki zawodu;
  5. podejmowanie działań dążących do zwiększenia roli uczelni wyższych w kształtowaniu  oferty szkół na poziomie branżowym i technikum polegających w szczególności na projektowaniu/budowaniu oferty szkół o profilu zawodowym  z uwzględnieniem występujących uwarunkowań wpływających na jej atrakcyjność;
  6. przeprowadzanie kursów, szkoleń oraz studiów podyplomowych dla nauczycieli w celu zwiększenia ich kompetencji i kwalifikacji;
  7. podejmowanie działań na rzecz kreowania i podtrzymywania pozytywnego  wizerunku szkół zawodowych w celu zbudowania wizerunku atrakcyjnej ścieżki edukacji opartej na dobrej jakości kształcenia ogólnego oraz wysokiej jakości kształcenia w zawodzie.

 Planowane efekty projektu:

  • Liczba uczniów i słuchaczy szkół i placówek kształcenia zawodowego objętych wsparciem - 5 400
  • Liczba uczniów szkół i placówek kształcenia zawodowego uczestniczących w stażach uczniowskich - 3 600
  • Liczba przedstawicieli kadry szkół i placówek systemu oświaty objętych wsparciem - 1 100
  • Liczba szkół i placówek systemu oświaty objętych wsparciem - 180
  • Liczba uczniów uczestniczących w doradztwie zawodowym - 5 400
  • Liczba uczniów, którzy nabyli kwalifikacje po opuszczeniu programu - 3 780
  • Liczba przedstawicieli kadry szkół i placówek systemu oświaty, którzy uzyskali kwalifikacje po opuszczeniu programu - 770
  • Liczba zrealizowanych godzin stażu uczniowskiego - 504 000

Grupy docelowe: Wsparciem w projekcie objętych zostanie 1 100 przedstawicieli kadry szkół i placówek prowadzących kształcenie zawodowe objętych wsparciem w ramach projektu, tj. nauczycieli, innych przedstawicieli kadr pedagogicznych i niepedagogicznych (w tym instruktorów praktycznej nauki zawodu) oraz osób wchodzących w skład kadry zarządzającej, wspierającej i organizującej proces nauczania w tych placówkach.

Łącznie przez partnerów biznesowych wsparciem w ramach projektu w postaci doradztwa edukacyjno-zawodowego, stażów uczniowskich oraz szkoleń i kursów objętych zostanie 5 400 uczniów/uczennic ze szkół i placówek prowadzących kształcenie zawodowe na terenie województwa śląskiego.

Wsparciem w ramach projektu zostanie objętych co najmniej 180 szkół zawodowych.

Nasza Akademia realizuje dwa kluczowe zadania:

  1. Kształtowanie oferty edukacyjnej szkół i placówek prowadzących kształcenie zawodowe:
    • Będziemy wspierać 50 szkół w regionie, pomagając im sprostać oczekiwaniom kompetencyjnym stawianym przez pracodawców.
    • Skupimy się na kształtowaniu atrakcyjnej i nowoczesnej oferty edukacyjnej dla szkół branżowych I stopnia i techników, w szczególności w branżach usług kosmetycznych, fryzjerskich, hotelarskich, turystycznych, gastronomii, informatyki, administracji i ekonomii.
    • Dzięki naszym działaniom, szkoły będą lepiej przygotowane do sprostania wymaganiom rynku pracy, a ich oferta edukacyjna będzie bardziej dopasowana do potrzeb pracodawców.
  2. Wsparcie kadry szkół i placówek prowadzących kształcenie zawodowe - studia podyplomowe:
    • Na podstawie badań przeprowadzonych wśród nauczycieli szkół branżowych I stopnia i techników, opracujemy autorski program dwusemestralnych studiów podyplomowych.
    • Przewidujemy realizację 5 cykli kształcenia, po 1 grupie na cykl. W każdej grupie wsparciem objętych zostanie 25 nauczycieli i pracowników szkół, co oznacza, że w studiach podyplomowych weźmie udział łącznie 125 przedstawicieli i przedstawicielek kadry szkół prowadzących kształcenie zawodowe.

 

Projekt jest realizowany od 01.01.2024 do 31.12.2029 r.

Wartość Projektu (całkowity koszt Projektu):  78 947 386,67 PLN

Wartość dofinansowanie z FE: 67 105 278,66 PLN

Źródło finansowania: Projekt „Śląskie. Zawodowcy 2” współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego + w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027.

Strona projektu: https://zawodowcy.slaskie.pl

 

Z niecierpliwością czekamy na realizację tych działań i dalsze wspieranie rozwoju kształcenia zawodowego w naszym regionie! 

#FUNDUSZEUE #FUNDUSZEEUROPEJSKIE

 

logo gwsh.pl

Akademia Górnośląska
im. Wojciecha Korfantego
w Katowicach

40-659 Katowice
ul. Harcerzy Września 1939 nr 3
tel. +48 32 35 70 500, 32 35 70 532

logo Erasmus+