PL | EN
logo Akademii Górnośląskiej

Projekt badawczy z paryską Sorbonną

Drukuj

Nasz wykładowca, dr Patryk Szczygieł, opracował międzynarodowy projekt badawczy, który otrzymał rekomendację słynnej paryskiej Sorbonny.

Jak kształtowała się jego droga od Katowic do Paryża, gdzie szukał inspiracji i co oznacza dla niego współpraca z Francją? Zapraszamy do rozmowy!  

Mateusz Przybylski: Z wykształcenia politolog i pedagog, a w praktyce hotelarz i wykładowca wydziału Turystyki i Promocji Zdrowia. To nie jest najbardziej typowa ścieżka kariery, o jakiej słyszałem…

Patryk Szczygieł: Faktycznie, ale to mi nigdy w niczym nie przeszkadzało, wręcz pozwalało szerzej zobaczyć to, co się dzieje na rynku. Moja ścieżka zawodowa wiodła przez wyższe uczelnie, biznes prywatny, samorząd i trzeci sektor – mówiąc w skrócie.

Albo to była misternie pleciona strategia, której trudno się tu dopatrzyć, albo przypadek.

Absolutnie przypadek. Młody człowiek po studiach, bez żadnego doświadczenia, szuka pracy tak naprawdę wszędzie i robi to głównie po to, żeby się utrzymać, odciąć pępowinę i poznać własną wartość na rynku pracy. W moim przypadku nie było inaczej, szukałem pracy w różnych miasta i różnych branżach. Zdobyte doświadczenia pozwalają mi dziś skupić się na jednej branży – turystyce, która tak naprawdę skupia wszystkie trzy sektory: publiczny, prywatny i pozarządowy.

I do tej triady dodamy jeszcze wykłady na naszej uczelni i projekty badawcze. Nie ma Pan wrażenia, że sporo tego wszystkiego?

To prawda. Od zawsze czułem się mocno związany z uczelnią i naturalną konsekwencją mojego rozwoju jest poszerzanie wiedzy. Miałem w swoim dorobku kilka mniejszych projektów badawczych, jednak pierwszy większy projekt zrealizowałem dopiero w ubiegłym roku. Wówczas wraz z grupą około 70 studentów GWSH realizowaliśmy badania pt. Rynek usług turystycznych w województwie śląskim w 2015 roku. W ramach przedsięwzięcia zbadaliśmy 41 gmin, 119 hoteli i 900 turystów. Aktualnie kończę opracowywać trzy raporty, które niedługo będą udostępnione na uczelni. W tym miejscu muszę podziękować fantastycznym studentom, bez których nie byłoby szans na realizację przedsięwzięcia na taką skalę. Dziękuję!  

A projekt z Sorbonną?  

Przedmiotem badań będzie współpraca polsko-francuska na przykładzie regionów partnerskich Nord Pas De Calais i Województwa Śląskiego oraz na przykładzie miast partnerskich Roubaix i Sosnowiec. Działania badawcze będą prowadzone w miastach regionu Nord Pas De Calais oraz Województwa Śląskiego. Badaniami będą objęte władze miejskie, władze regionalne, organizacje pozarządowe, biura turystyczne i mieszkańcy. Projekt realizowany jest we współpracy GWSH z Instytutem Turystyki na paryskiej Sorbonnie. Jest to najstarsza jednostka badawcza w zakresie turystyki we Francji, co czyni projekt dodatkowo ważnym. Istotne dla mnie są także rekomendacje Członka Zarządu Województwa Śląskiego Kazimierza Karolczaka, Prezydenta Sosnowca Arkadiusza Chęcińskiego, Prezes Alliance Francaise w Katowicach i Alliance Francaise w Lille. Projekt rusza wczesną jesienią, ale najpierw muszę dokończyć rozpoczęte badania…

BIO:

Patryk Szczygieł – doktor nauk społecznych w dyscyplinie nauki o polityce, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach. Jego praca doktorska pisana pod kierunkiem prof. zw. dr hab. Janusza Sztumskiego nosiła tytuł: Problemy związane z przezwyciężaniem ubóstwa w województwie śląskim w okresie przemian społeczno- gospodarczych w latach 1999 – 2006.  Jest dyrektorem trzygwiazdkowego Hotelu Tychy. Pełni także funkcję przewodniczącego komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej w Ogrodzieńcu. Organizował kolejne edycje międzynarodowego kongresu Si Silesia w 2014, 2015 i 2016 roku.

 

logo gwsh.pl

Akademia Górnośląska
im. Wojciecha Korfantego
w Katowicach

40-659 Katowice
ul. Harcerzy Września 1939 nr 3
tel. +48 32 35 70 500, 32 35 70 532

logo Erasmus+