PL | EN
logo Akademii Górnośląskiej

Czy można studiować Prawo on-line? Rozmowa z Weroniką, studentką pierwszego roku Prawa w GWSH.

Drukuj

Weronika studiuje prawo w GWSH na pierwszym roku studiów dziennych. Studia zaczęła nietypowo, bo on-line z powodu obostrzeń sanitarnych. Jak studiuje się prawo na teams?

Weronika Studentka Prawa w GWSH w Katowicach

Weroniko, wybrałaś studia prawnicze, pomimo że skończyłaś technikum o zupełnie innym profilu. Skąd taka zmiana planów zawodowych?

Wybór prawa zdziwił całą moja rodzinę i wielu znajomych. Jestem absolwentką technikum o profilu turystycznym, które w żaden sposób nie przygotowało mnie do studiów prawniczych. Koleżanki ze szkoły i nauczyciele nie wierzyli, że dam radę. Ja jednak się uparłam i dopięłam swego, bo nie wyobrażałam sobie, że mogłabym studiować cokolwiek innego. Prawem interesuję się odkąd pamiętam – wybór studiów był dla mnie oczywisty.

Skąd u Ciebie fascynacja prawem?

Z prawem zetknęłam się w domu. W domowej biblioteczce mamy sporo książek o prawie i kodeksów. To pozostałość po czasach studenckich mojej mamy. Mama studiowała prawo i choć po drodze zmieniła zdanie i ostatecznie z dużym powodzeniem zajmuje się kosmetologią to w domu wciąż można się natknąć na notatki z jej ze studiów. Pamiętam, że jak byłam mała to bardzo lubiłam je przeglądać. Czytałam sobie te podręczniki i kodeksy, pomimo że tak naprawdę niewiele z nich wtedy rozumiałam :D

Czyli Twoja decyzja była w pełni przemyślana?

Zdecydowanie tak. Pamiętam, że pod koniec technikum mieliśmy spotkanie z doradą zawodowym. Rozmawialiśmy wtedy o zawodach na które jest teraz zapotrzebowanie i które są po prostu opłacalne. Dowiedziałam się wtedy, że choć absolwentów prawa w Polsce nie brakuje, to tych naprawdę dobrych, znających języki obce, potrafiących się odnaleźć w biznesie pracodawcy będą nieustannie potrzebować. Prawo daje absolwentom możliwość pracy nie tylko w kancelarii czy w sądownictwie, ale również w szeroko pojętym biznesie.

Dlaczego wybrałaś GWSH, przecież Prawo można studiować aż na 23 uczelniach w Polsce?

Pamiętam, że czekałam w kolejce, by złożyć papiery na jednej z małopolskich uczelni i przeglądałam internet, wtedy wyświetliła mi się reklama GWSH. Weszłam na stronę uczelni, potem zaczęłam czytać opinie w internecie i…opuściłam kolejkę. Postanowiłam, że będę studiować Prawo w Katowicach. Jeszcze tego samego dnia zapisałam się na GWSH i póki co nie żałuję mojej decyzji. Zwłaszcza, że mogę dojechać pociągiem do stacji Katowice-Piotrowice, która jest obok uczelni. Podczas jazdy mam czas poczytać albo powtórzyć materiał. Oczywiście teraz nie dojeżdżam, bo zajęcia z powodu panedmii odbywają się on-line.

Czy czas pandemii to dobry moment na rozpoczęcie studiów? 

Na początku bałam się jak to będzie – pierwszy rok Prawa on-line. Po dwóch miesiącach stwierdzam, że jest lepiej, niż myślałam. Grupy na zajęciach są małe, dlatego mogę swobodnie zadawać pytania podczas zajęć. Choć na początku krępowały mnie zajęcia przy włączonej kamerze, to teraz już przywykłam. Dużo czasu oszczędzam, bo nie muszę dojeżdżać na uczelnię. Jedym minusem jest to, że nie ma jak lepiej się poznać i zintegrować się z grupą, ale myślę, że po pandemii jakoś to nadrobimy.

Co planujesz po studiach? Masz już pomysł na to, co chciałabyś robić?

Studia prawnicze, jak wspomniałam, dają absolwentom wiele możliwości. Można zdawać na aplikację albo pracować w biznesie. Ja myślę o tym, żeby zostać prokuratorem, radcą prawnym lub adwokatem – jeszcze nie zdecydowałam w jakim kolorze będzie żabot mojej togi. Na podjęcie decyzji mam jeszcze cztery lata. Najpierw muszę skończyć studia i na tym się teraz skupiam, na nauce, której na pierwszym roku jest dużo.

Skąd pomysł, by zgłosić się do udziału w sesji?

Nigdy wcześniej nie brałam udziału w podobnych akcjach i raczej mało się udzielałam. Zawsze byłam dosyć nieśmiała. Jednak, kiedy zobaczyłam post na FB pomyślałam sobie, że skoro zaczynam nowy etap w swoim życiu to spróbuję czegoś nowego, spróbuję być bardziej otwarta na nowe pomysły i na ludzi. Wyszłam ze swojej strefy komfortu i wysłałam zgłoszenie. Podczas sesji byłam bardzo zestresowana, ale jak już było po wszystkim to poczułam się z siebie naprawdę dumna. Udowodniłam sobie, że jeśli czegoś chcę to dam radę to zrobić. Mam też fajne zdjęcia na pamiątkę.

 

Rozmawiała Marzena Bortnicka-Oczko

 

logo gwsh.pl

Akademia Górnośląska
im. Wojciecha Korfantego
w Katowicach

40-659 Katowice
ul. Harcerzy Września 1939 nr 3
tel. +48 32 35 70 500, 32 35 70 532

logo Erasmus+