PL | EN
logo Akademii Górnośląskiej

„Odkąd pamiętam, zawsze chciałam pomagać”

Drukuj

- Pielęgniarstwo to był naturalny wybór. Nie myślałam o żadnym innym kierunku – mówi Edyta Reć, która w tym roku obroniła pracę licencjacką z Pielęgniarstwa w GWSH. Nam opowiedziała, dlaczego ten zawód jest dla niej wyjątkowy.

Co znaczy być dziś pielęgniarką?

- Pielęgniarka musi przede wszystkim lubić pracę z ludźmi i mieć szacunek do pacjentów. Tak było od zawsze i to się nie zmieni. Do tego dochodzi cierpliwość, empatia, odporność na stres. Dodatkowo trzeba się ciągle doszkalać. Tego wymaga od nas rozwój medycyny.  

Dlaczego zdecydowała się Pani zostać pielęgniarką?

- Nie umiem odpowiedzieć na to pytanie - śmieje się pani Edyta. - Po prostu powołanie – dorzuca. Ale zaraz dodaje: Od zawsze czułam wewnętrzną potrzebę pomagania innym. Dla mnie to jest najważniejsze. Lubię ludzi, lubię z nimi przebywać, wspierać ich. Naturalny wybór.

Historia naszej bohaterki zaczęła się od rehabilitacji. To w tym zawodzie przepracowała ponad 20 lat. Wybór kolejnych studiów był podyktowany z jednej strony zmianami w miejscu pracy, z drugiej, chęcią zdobycia nowych kwalifikacji. Pani Edyta rozpoczęła naukę na kierunku Pielęgniarstwo w Górnośląskiej Wyższej Szkole Handlowej w Katowicach. Z perspektywy ostatnich trzech lat potwierdza, że był to strzał w dziesiątkę.  

- To był mój świadomy wybór. Przyznaję, że studia nie były łatwe. Szczególnie pierwszy rok. Sporo nauki, długie godziny spędzone na praktykach, trzeba było się w tym odnaleźć. Wiadomo, że na początku zaczynałyśmy od mycia pacjentów, sprzątania nieczystości. Potem dochodzą zmiany opatrunków, pobieranie krwi, zastrzyki. Z czasem obowiązków przybywa, ale praca przestaje być tak bardzo stresująca jak na początku i zaczyna sprawiać coraz więcej satysfakcji.  

Co daje najwięcej zadowolenia?  

- Zawsze pacjent. Jego uśmiech, poprawa zdrowia, to, że można mu ulżyć w cierpieniu. Nasza praca wiąże się z odpowiedzialnością za zdrowie i życie człowieka, wymaga poświęcenia. Towarzyszymy naszym pacjentom w różnych sytuacjach. Radosnych i dramatycznych. Będąc pielęgniarką, jestem blisko najważniejszych życiowych wydarzeń. Bardzo to szanuję i doceniam.

To ogromne wyzwanie.

- Ten zawód jest wyzwaniem, ale dzięki temu jest tak wyjątkowy – przyznaje Edyta Reć.  - Poprzeczka wymagań wobec pielęgniarek cały czas się podnosi. Jesteśmy coraz lepiej wykształconą grupą zawodową. Dbamy o dobrą współpracę z lekarzami i samorozwój.  

Dlatego zamierza Pani kontynuować studia?  

- Złożyłam dokumenty na studia magisterskie w GWSH*. To zdecydowanie poszerzy moje możliwości w tym zawodzie. Magister pielęgniarstwa może podjąć pracę na wszystkich stanowiskach pielęgniarskich w instytucjach ochrony zdrowia, prowadzić własną działalność gospodarczą. Poza tym może pracować w instytucjach przygotowujących do zawodu pielęgniarki czy pielęgniarza. Możliwość uzupełnienia wykształcenia jest dla mnie bardzo ważna.  

Zdecydowała się Pani na wykonywanie stresującego zawodu. Jaki jest Pani sposób na relaks?

- Muzyka. Od zawsze. To druga moja pasja obok pielęgniarstwa. Mam wykształcenie muzyczne i słuchanie muzyki bardzo mnie uspokaja – przyznaje pani Edyta.  

Jak Pani znajduje czas na wszystko? Rodzina, praca, nauka, pasje…

- Nie ma w tym żadnej tajemnicy. Kocham to, co robię. Każdy z tych elementów jest dla mnie ważny i wyjątkowy.

Dziękuję za rozmowę.      

 

*( Studia II stopnia na kierunku Pielęgniarstwo w Górnośląskiej Wyższej Szkole Handlowej w Katowicach uruchomione zostaną od nowego roku akademickiego. Obecnie Uczelnia czeka już tylko na decyzję Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego).   

logo gwsh.pl

Akademia Górnośląska
im. Wojciecha Korfantego
w Katowicach

40-659 Katowice
ul. Harcerzy Września 1939 nr 3
tel. +48 32 35 70 500, 32 35 70 532

logo Erasmus+