PL | EN
logo Akademii Górnośląskiej

Neuronietypowi - współczesne wyzwania spektrum autyzmu

Drukuj

23 kwietnia zapraszamy na konferencję on-line poświęconą problemom i potrzebom dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu i ich rodzin.

Celem konferencji jest zwiększenie świadomości społeczeństwa i jego uwrażliwienie na potrzeby autystów oraz pokazanie odpowiednich narzędzi rodzicom oraz osobom pracującym w szkołach czy przedszkolach z dziećmi w spektrum.

Obecnie autyzm jest diagnozowany u 1 na 100 europejskich dzieci. Szacuje się, że nawet 30 tys. Polaków cierpi na zaburzenia ASD. Autyzm i zaburzenia ze spektrum autyzmu (ASD) dotyczą m.in. trudności w komunikacji zarówno werbalnej jak i niewerbalnej i w budowaniu relacji międzyludzkich. To oznacza, że autyści mogą mieć kłopot ze zwykłą rozmową i z nawiązywaniem relacji w grupie rówieśniczej. Spektrum autyzmu to zaburzenie neurorozwojowe tzn. zmiany pojawiają się podczas kształtowania układu nerwowego u płodu, natomiast diagnozowane jest, w Polsce, zwykle ok. 4-6 roku życia. Choć wiek diagnozowanych się obniża, a pierwsze objawy można zauważyć nawet u kilku miesięcznych dzieci, to wciąż spotykamy się z przypadkami diagnozy u osób dorosłych. Specjaliści uważają, że autystyk powinien zostać zdiagnozowany ok. 2 roku życia. To duża rozbieżność, dlatego podczas jednej z prelekcji przedstawimy szereg zachowań dziecka, które wskazują na ASD i opowiemy jak wygląda proces diagnostyczny. Im szybciej zostanie postawiona diagnoza i wdrożona terapia, tym większa szansa na poprawę jego funkcjonowania.

Autyzm to zaburzenie, które trwa całe życie, dlatego w agendzie konferencji uwzględniliśmy wykłady nt. różnych form terapeutycznych, edukacji i problemów wieku dojrzewania. Zachęcamy do zapoznania się z agendą wydarzenia na www.lp.gwsh.pl/neuronietypowi

logo gwsh.pl

Akademia Górnośląska
im. Wojciecha Korfantego
w Katowicach

40-659 Katowice
ul. Harcerzy Września 1939 nr 3
tel. +48 32 35 70 500, 32 35 70 532

logo Erasmus+