PL | EN
logo Akademii Górnośląskiej

Nastolatki w spektrum autyzmu: Zapraszamy na Konferencję „Neuroróżnorodni”

Drukuj

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Eksperci podkreślają potrzebę zwiększenia wsparcia dla nastolatków w spektrum autyzmu, grupy szczególnie narażonej na samookaleczenia i próby suicydalne. Podczas nadchodzącej konferencji "Neuroróżnorodni", zaplanowanej na 12 i 13 kwietnia, dr Halszka Witkowska - suicydolog i konsultant kryzysowy, omówi metody reagowania i komunikacji z nastolatkami w spektrum, podkreślając znaczenie edukacji społeczeństwa, w tym nauczycieli i rodziców.

Nastolatki w spektrum autyzmu to grupa szczególnie narażona na samookaleczenia i próby suicydalne. Według badań przeprowadzonych m.in. przez „Autism Research” w 2020 roku, brak odpowiedniego wsparcia środowiskowego, trudności w funkcjonowaniu poznawczym czy zaburzenia komunikacji są kluczowymi czynnikami ryzyka zwiększonego odsetka prób samobójczych i samookaleczeń w grupie ASD.

O osobach z ASD coraz częściej mówi się jako o neuroróżnorodnych zamiast neuroatypowych. Ta zmiana i próba zwrócenia uwagi społeczeństwa na specyfikę funkcjonowania osób w spektrum ma uświadomić, że dziś autyzm to właśnie całe spektrum - różne nasilenie objawów, zróżnicowane funkcjonowanie, odmienny sposób zachowania dziewczynek i chłopców z ASD, ale również – inne, czasem bardziej intensywne, kryzysy rozwojowe w okresie dorastania.

Psycholog Ewa Bensz-Smagała z Katedry Psychologii Akademii Górnośląskiej zwraca uwagę na specyfikę funkcjonowania osób w spektrum autyzmu, podkreślając ich neuroróżnorodność i wyjątkowe wyzwania, zwłaszcza w okresie dorastania. Zdaniem ekspertów, poczucie izolacji wynikające z niezrozumienia ze strony społeczeństwa może prowadzić do autoagresji.

- Ta „inność” a właściwie - różnorodność sprawia, że trudno określić pewne ramy i kryteria według których zaczyna się spektrum. Z pewnością możemy mówić o trudnościach w relacjach społecznych, podwyższonym poziomie lęku, większym ryzyku występowania depresji. Poczucie odmienności i niezrozumienia ze strony „reszty świata” pogłębia poczucie izolacji i często prowadzi właśnie do tak drastycznych kroków jak autoagresja. - wyjaśnia Ewa Bensz-Smagała, organizator konferencji „Neuroróżnorodni”.

Coraz więcej mówimy o nastolatkach przejawiających zachowania autoagresywne. Zapominamy jednak o specyficznej, charakterystycznej podgrupie w tym zjawisku, czyli właśnie nastolatkach w spektrum autyzmu. W stosunku do nich, bardzo często standardowe procedury zawodzą. Pamiętajmy, że osoby w spektrum często mają większą trudność w komunikowaniu własnych emocji, dłużej trwa cały proces otwierania się a co za tym idzie - np. współpracy terapeutycznej. Dlatego też tutaj należy bardzo ostrożnie i indywidualnie podejść do każdej sytuacji związanej ze zgłoszeniem próby samobójczej nastolatka z ASD.

- Niezastąpione jest z pewnością edukowanie społeczeństwa, zarówno nauczycieli, ale też przede wszystkim rodziców, którzy często zauważają pierwsze symptomy za późno. - mówi dr Halszka Witkowska, suicydolog, konsultant kryzysowy.

Gdzie zgłosić się po pomoc?

Organizacja „Życie Warte Jest Rozmowy” oferuje wsparcie dla osób potrzebujących pomocy, w tym specjalistyczne konsultacje dla nastolatków z zachowaniami autoagresywnymi. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.zwjr.pl, gdzie można skorzystać zarówno z telefonu pomocowego jak i bezpłatnych miejsc pomocowych w całym kraju.

 

 Więcej informacji na temat konferencji, w tym program i informacje o prelegentach, można znaleźć na stronie: Neuroróżnorodni

Zarezerwuj swoje miejsce już terazi skorzystaj z kodu promocyjnego, który upoważnia do 40 zł zniżki. W formularzu zgłoszeniowym wpisz kod: spektrum_ag

 

Kontakt z organizatorem:

mgr Ewa Bensz-Smagała

Katedra Psychologii Akademii Górnośląskiej w Katowicach

tel. 796 044 614

e-mail: ewa.bensz-smagala@akademiagornoslaska.pl

logo gwsh.pl

Akademia Górnośląska
im. Wojciecha Korfantego
w Katowicach

40-659 Katowice
ul. Harcerzy Września 1939 nr 3
tel. +48 32 35 70 500, 32 35 70 532

logo Erasmus+