PL | EN
logo Akademii Górnośląskiej

Biuro Karier GWSH prowadzi indywidulane konsultacje dla studentów

Drukuj

Podczas konsultacji studenci GWSH mogą zweryfikować woje CV, przejść badanie potencjału zawodowego w oparciu u standaryzowane testy psychometryczne oraz wziąć udział w symulacji rozmowy kwalifikacyjnej. Po każdym spotkaniu student otrzyma informację zwrotną.

 

     Z takich konsultacji skorzystała m.in. Małgorzata, która jest studentką 2 roku Zarzadzania II stopnia w GWSH. Małgorzata poszukiwała pracy i chciała sprawdzić czy jej działania są optymalne i czy nie popełnia jakichś błędów, które czyniłyby te poszukiwania bezowocnymi lub je wydłużały. Zwróciła się z prośbą o wsparcie do Jolanty Filipczyk-Sikory, kierownika Akademickiego Biura Rekrutacji i Rozwoju Kariery GWSH, która jest doświadczonym rekruterem i przez wiele lat współpracowała z szeroko pojętym biznesem w zakresie rekrutacji i doradztwa HR.

 

CV jak dobrze napisać?

     Pierwszym etapem była konsultacja gotowego CV, które nie wymagało znaczących poprawek. Dobrze przygotowane CV jest ważne, ponieważ tak naprawdę jest wizytówką kandydata, to ono tak naprawdę robi pierwsze wrażenie na potencjalnym pracodawcy. Od CV zależy, czy zostaniemy zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną. Małgorzata dowiedziała się co warto podkreślić w CV oraz jakich informacji w nim nie zamieszczać. Ważne jest nie tylko to co jest napisane CV, ale także to w jaki sposób, czyli m.in. składnia, ortografia i interpunkcja. Ponadto weryfikujemy załączone zdjęcie oraz layout dokumentu. Pamiętajcie o zamieszczeniu wymaganej klauzuli, bez niej rekruter nie może rozpatrzyć waszego podania o pracę.

 

Badanie potencjału zawodowego

      Podczas drugiego etapu konsultacji Małgorzata spotkała się z Jolantą Filipczyk-Sikorą oraz z Anną Bochenek, specjalistką ds. rekrutacji, które przygotowały dla niej kilka testów w ramach badania potencjału zawodowego. W 1992 roku J.L. Holland opracował teorię osobowości zawodowej, według której satysfakcja z pracy zależy od stopnia dopasowania danej osoby w oparciu o jej indywidulne cechy do wymagań danego zawodu i stanowiska pracy. Na tej teorii opiera się badanie potencjału zawodowego, które pozwala określić w jakich branżach i na jakich stanowiskach badany najlepiej się odnajdzie, oraz jaki zakres obowiązków będzie najbardziej dopasowany do jego predyspozycji. Samo badanie polega na samodzielnym wypełnieniu kilku standaryzowanych testów psychologicznych i trwa ok. 2 godzin z tyloma przerwami na odpoczynek ilu potrzebuje badany. Całe badanie przebiegało bez pośpiechu, w luźnej atmosferze przy filiżance kawy. Po spotkaniu Małgorzata otrzymała kilkunastostronicowy profil psychologiczny wraz z interpretacją wyników, które omówiła także ze specjalistą HR. Dowiedziałam się jaki rodzaj pracy jest dla mnie odpowiedni, da mi najwięcej satysfakcji i nie będzie mnie nużył. Ku mojemu zdziwieniu okazało się, że świetnie sprawdzę się w księgowości, mówi Małgorzata.

 

Rozmowa kwalifikacyjna – jak dobrze wypaść?

     Ostatnie spotkanie Małgorzaty to była symulowana rozmowa kwalifikacyjna. Zwykle podczas rozmowy kwalifikacyjnej bardzo się stresuję, tak ma chyba każdy. Bałam się, że to po mnie widać, ale okazało się, że wcale nie tak bardzo jak myślałam, zapewnia Małgorzata. Podczas takich ćwiczeń możemy sobie przygotować odpowiedzi na pytania, które mogą paść podczas prawdziwej rozmowy. Nie będziemy wtedy gorączkowo myśleć co by tu powiedzieć. Ponadto oswajamy się ze stresem, bo sytuacja dobrze nam znana jest mniej stresująca. Dodatkowo doświadczony rekruter omówi z nami wszystkie możliwe błędy, dzięki czemu wyeliminujemy je w przyszłości. To co zaskoczyło Małgorzatę podczas tej rozmowy to, to że z potencjalnym pracodawcą powinna być szczera. Często jest taka pokusa by wyolbrzymić swoje doświadczenie i ukryć ewentualne braki, ale to nie popłaca. Pracodawca i tak prędzej czy później się zorientuje i to co nam pozostanie to nadszarpnięte zaufanie. Teraz się tej szczerości nie będę bała, potwierdza.

 

Czy Małgorzata znalazła pracę?

     Małgorzata jest obecnie na stażu zawodowym, na który aplikowała zanim postanowiła skorzystać ze wsparcia Akademickiego Biura Rekrutacji i Rozwoju Kariery GWSH. Konsultacje pozwoliły jej jednak upewnić się, że swoją ścieżkę kariery zaplanowała zgodnie z własnymi możliwościami.  Warto wziąć udział w konsultacjach, ponieważ dzięki nim możemy poznać swoje mocne strony i bardziej świadomie zaplanować karierę. Ja nabrałam pewności siebie, bo teraz wiem w jakiej pracy się sprawdzę. Teraz odbywam staż w księgowości i, jak dotąd, uważam, że to miejsce dla mnie. Polecam konsultacje każdemu kto poszukuje albo zamierza poszukiwać pracy, rekomenduje Małgorzata.

 

Zapraszamy na indywidualne konsultacje

     Chętnych do skorzystania z konsultacji są prosimy o zgłoszenia mailowe na adres biurokarier@gwsh.pl i wpisanie w temacie wiadomości „Poradnictwo zawodowe”. Obecnie konsultacje prowadzimy osobiście lub na MS Teams, oczywiście po wcześniejszym umówieniu spotkania.

logo gwsh.pl

Akademia Górnośląska
im. Wojciecha Korfantego
w Katowicach

40-659 Katowice
ul. Harcerzy Września 1939 nr 3
tel. +48 32 35 70 500, 32 35 70 532

logo Erasmus+