Wydarzenie zgromadziło liczne grono przedstawicieli świata nauki z Polski, Litwy i innych krajów europejskich.
Organizatorem konferencji było Stowarzyszenie Naukowców Polaków Litwy, które kontynuuje cykl konferencji poświęconych analizie miejsca Litwy i Polski w zmieniającej się rzeczywistości europejskiej i globalnej. Tematem przewodnim tegorocznej edycji było szeroko pojęte bezpieczeństwo, obejmujące nie tylko kwestie polityczno-obronne, ale również aspekty społeczne, energetyczne, informacyjne, infrastrukturalne czy zdrowotne.
Pierwszy dzień obrad zainaugurowano panelem dyskusyjnym pt. „Litwa i Polska wobec zagrożeń współczesnego świata – szeroko pojęte bezpieczeństwo i stabilność”, który odbył się w gmachu Ambasady RP w Wilnie. Uczestniczyli w nim wybitni eksperci z Polski i Litwy. Podkreślano, że poczucie bezpieczeństwa oraz perspektywy rozwoju wymagają szerokiego, interdyscyplinarnego spojrzenia – obejmującego nie tylko kwestie militarne, ale także edukację, zdrowie, energetykę, ekologię i społeczne spoiwo wspólnot europejskich.
W kolejnych dniach konferencji obrady koncentrowały się na identyfikacji najważniejszych zjawisk i procesów zachodzących we współczesnej Europie oraz na wymianie poglądów uczestników z różnych dziedzin nauki. Poruszano m.in. następujące zagadnienia:
Akademię Górnośląską im. Wojciecha Korfantego w Katowicach reprezentował dr Daniel Wojtczak, pracownik Katedry Prawa i Administracji, który wspólnie z mgr Arturem Wojciechowskim z Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie zaprezentował referat pt. „Bezpieczeństwo danych osobowych w erze cyfrowej: wyzwania, regulacje i odpowiedzialność”. Wystąpienie odbyło się w ramach sesji plenarnej poświęconej cyfryzacji i nowym technologiom w kontekście bezpieczeństwa.
Ważnym aspektem wydarzenia była również możliwość publikacji efektów badań naukowych – prelegenci będą mogli opublikować swoje wystąpienia w renomowanych periodykach naukowych, co umożliwi szersze upowszechnienie poruszanych tematów i zaprezentowanie wyników badań międzynarodowemu środowisku akademickiemu.
Wkład w organizację i moderowanie sesji odegrali m.in. dr hab. Alina Grynia (Filia UwB w Wilnie), dr hab. Jarosław Wołkonowski, prof. UwB (Filia UwB w Wilnie) oraz prof. dr Wojciech Stankiewicz (Centrum Nauk Fizycznych i Technologii), których zaangażowanie znacząco przyczyniło się do wysokiego poziomu merytorycznego wydarzenia.
Akademia Górnośląska im. Wojciecha Korfantego była jednym z partnerów konferencji, aktywnie wspierając inicjatywy służące międzynarodowej wymianie naukowej oraz promowaniu interdyscyplinarnej refleksji nad najważniejszymi wyzwaniami współczesności.
Serdecznie gratulujemy organizatorom za świetne przygotowanie wydarzenia, wysoką wartość merytoryczną oraz stworzenie przestrzeni do międzynarodowego dialogu naukowego i współpracy międzyuczelnianej.
Dr Daniel Wojtczak (AG w Katowicach) – Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Wilnie
Od lewej: mgr Artur Wojciechowski (Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie), dr Daniel Wojtczak (Akademia Górnośląska im. W. Korfantego w Katowicach).
Akademia Górnośląska
im. Wojciecha Korfantego
w Katowicach
40-659 Katowice
ul. Harcerzy Września 1939 nr 3
tel. +48 32 35 70 500, 32 35 70 532