PL | EN
logo Akademii Górnośląskiej

Konferencja ,,Fokus na HIV/AIDS. Inicjatywa Edukacyjna - Konferencja, Warsztaty, Podcasty

Drukuj

„HIV/AIDS odkryty – co musisz wiedzieć, a czego nie nauczysz się w szkole”, „Masz prawo do odmowy, czyli jak wyrażać granice w seksie i życiu towarzyskim”, a także prawdziwe historie ludzi żyjących z HIV i AIDS – to tylko niektóre zagadnienia poruszone podczas konferencji „Porozmawiamy o HIV: Twoja Rola w Zapobieganiu i Wsparciu. Konferencja dla Młodzieży Licealnej i Studentów na temat HIV i AIDS w Polsce”. Organizatorem wydarzenia, które odbyło się 24 listopada 2023 r. w Akademii Górnośląskiej w Katowicach była Fundacja Promocji Nauki i Sportu Akademickiego.

Konferencja, która odbyła się w ramach projektu „Fokus na HIV/AIDS” skierowana była do młodzieży licealnej oraz studentów. Głównym celem wydarzenia było zwiększenie świadomości, empatii i odpowiedzialności społeczeństwa oraz pogłębienie wiedzy na temat HIV i AIDS, a także promocja skutecznych strategii prewencyjnych oraz leczenia. Uczestnicy konferencji mieli okazję wysłuchać wykładów ekspertów oraz wziąć udział w warsztatach oraz debatach.

Konferencję otworzyła JM Rektor Akademii Górnośląskiej dr Marta Adamczyk.

Podczas wykładu pt. „HIV/AIDS odkryty – co musisz wiedzieć, a czego nie nauczysz się w szkole”, który wygłosił dr. n. med. Pan Marek Beniowski, zostały przedstawione fakty, mity i prawdziwe historie osób żyjących z wirusem HIV.

Następnie uczestnicy wysłuchali prelekcji Pani Natalii Nowak-Trojnar, Kierowniczki Akademickiego Centrum Rekrutacji i Rozwoju Kariery AG, pt. „Masz prawo do odmowy, czyli jak wyrażać granice w seksie i życiu towarzyskim”.

Prawdziwe historie ludzi, którzy żyją z HIV i AIDS, przedstawił podczas wykładu pt. „Życie na fali z HIV/AIDS” Pan Dominik Adamek z ramienia SEXEDPL.

Na zakończenie części wykładowej pani Żenia Aleksandrowa, Doradczyni ds. HIV/AIDS, edukatorka seksualna w Fundacji Edukacji Społecznej, dokonała analizy społecznych, ekonomicznych i zdrowotnych aspektów miasta Zombie podczas wykładu pt. "Streets od Filadelphia" - Film ,,Filadelfia'' 30 lat później.

W drugiej części konferencji odbyły się warsztaty pt. „Bezpieczny seks bez tabu”, które poprowadzili: Pan Dominik Adamek z ramienia SEXEDPL, Pani Żenia Aleksandrowa oraz Pani Natalia Nowak-Trojnar. Bez skrępowania i w przyjaznej atmosferze uczestnicy dyskutowali o seksie, zabezpieczeniach i testowaniu. Celem warsztatów było promowanie bezpiecznego seksu i zdrowego stylu życia. Ważna była także rozmowa dotycząca empatii i wsparcia dla osób żyjących z HIV/AIDS. 

Podsumowaniem konferencji było nagranie podcastów, których tematy dotyczyły poruszanych podczas konferencji zagadnień.

Dofinansowano z budżetu Samorządu Województwa Śląskiego.

logo gwsh.pl

Akademia Górnośląska
im. Wojciecha Korfantego
w Katowicach

40-659 Katowice
ul. Harcerzy Września 1939 nr 3
tel. +48 32 35 70 500, 32 35 70 532

logo Erasmus+