Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa im. Wojciecha Korgantego - Uczelnia Akademicka

Eksperymenty i prezenty! Warsztaty dla studentów GWSH

Drukuj

Słuchacze Śląskiego Uniwersytetu Dziecięcego Gaudeamus, który działa przy GWSH w Katowicach, tym razem mieli zajęcia z chemii. W ramach zaliczenia przedmiotu eksperymentowali z kwaskiem i sodą. Zdali wszyscy. Co więcej, każdy wyszedł z wyjątkowym prezentem dla swojej mamy.

Przepis na kosmetyk w GWSH

Dwie łyżki kwasku cytrynowego, tyle samo sody oczyszczonej do tego łyżka oleju kokosowego. Podstawowe składniki, trzeba przyznać, mało wyszukane, ale w zupełności wystarczą do tego, żeby zrobić z nich wyjątkowy prezent. Odrobina barwnika i kilka kropel olejku zapachowego to już dodatek, który sprawi, że kosmetyk będzie niepowtarzalny. Kule do kąpieli to pomysł na warsztaty dla najmłodszych studentów.

Przed przystąpieniem do pracy koniecznie trzeba się przygotować. Fartuch jest obowiązkowy w pracowni chemicznej na Wydziale Medycznym Górnośląskiej Wyższej Szkoły Handlowej. Mieszanie składników wymaga odpowiednich warunków. Poza tym nigdy nie wiadomo, na jaki pomysł w trakcie zajęć wpadną studenci.

Praca wymaga skupienia

- Zaczniemy od substancji sypkich – instruuje słuchaczy Anna Polaczkiewicz-Babiuch, która na co dzień uczy studentów GWSH. Jej specjalnością jest chemia, w tym przypadku, kosmetyczna. W czwartek, 24 maja, poprowadziła zajęcia w ramach Śląskiego Uniwersytetu Dziecięcego Gaudeamus (ŚUDG) . Kilkunastoosobowa grupa okazała się bardzo ciekawa i dosyć niecierpliwa. Tematem zajęć był eksperyment, który w efekcie stał się prezentem z okazji Dnia Matki. Dzieci własnoręcznie robiły naturalny kosmetyk.

Róża czy pomarańcza?

Skoro ma to być najpiękniejszy prezent dla mamy, to wybór wcale nie jest łatwy. Dwa zapachy mogą utrudnić decyzję, a co dopiero kiedy dochodzi do tego jeszcze kilka barwników. – Nie wiem czy wolę czerwony, czy niebieski? – zastanawia się studentka Hania. – To może czerwony? Jak serduszko? – podpowiada prowadząca zajęcia. Propozycja zaakceptowana. Ale już za chwilę trzeba ratować resztki kuli, która rozpuściła się w wodzie. Studentki bardzo przejęły się czystością miejsca pracy. Natomiast stwierdzenie studenta ŚUDG, że: - W domu, to bym tak nie mógł eksperymentować! – jest najlepszym dowodem na to, że zabawa była fantastyczna.

Zabawa poprzez naukę

Zajęcia 24 maja były kolejnymi w tym semestrze. Spotkania odbywające się w ramach Śląskiego Uniwersytetu Dziecięcego Gaudeamus, prowadzone są w cyklu rocznym, zwanym rokiem akademicki, który podzielony jest na dwa semestry. Słuchaczami ŚUDG są dzieci w wieku od 6 do 12 lat.

Celem działania ŚUDG ma być rozbudzenie, poprze zabawę, w dzieciach chęci poznawania świata. Dzieci uczestniczą w prowadzonych w prostej i przystępnej formie wykładach oraz w kreatywnych warsztatach, mających na celu rozwijanie wyobraźni.

- To jest bardzo wymagający student. Nie można pozwolić na to, żeby podczas zajęć dzieci się nudziły. Trzeba być przygotowanym na bardzo wnikliwe pytania i zawsze mieć w zanadrzu dodatkowe pomysły – przyznaje pomysłodawczyni i opiekunka dziecięcego uniwersytetu w GWSH, dr Katarzyna Wytyczak.

Czwartkowe zajęcia zakończyły się sukcesem. Każdy student otrzymał zaliczenie, a co więcej wyszedł z pachnącym prezentem dla swojej mamy. Zakończenie roku akademickiego w ramach ŚUDG odbędzie się 9 czerwca. Już teraz trwają prace nad tym, czym zaskoczyć najmłodszych w kolejnym roku.

Poniżej zdjęcia z czwartkowych zajęć.

 

 

 

 

Członek - Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich Członek - Alliance, Universities For Democracy Członek - Światowa Organizacja Turystyki Członek - European Council for Business Education Akredytacja - Stowarzyszenie Edukacji Menedżerskiej Forum Członek - Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach Członek - Instytut Gospodarki Nieruchomościami Członek - Polskie Towarzystwo Ekonomiczne - Oddział Katowice Partner - IBM Partner - Kamsoft Partner - Alstom Partner - Polska Izba Biegłych Rewidentów Partner - Green Bridge Partner - Marco Partner - Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości Członek - Ogólnopolska Sieć Biur Karier Partner - Capgemini Partner - PWCPartner - Ataxo Partner - Kariera w Finansach.pl Partner - Górnośląskie Forum Informatyczne Partner - Jobs.pl Partner - e-kapita.pl Partner - mlody-inzynier.pl Partner - Cyclad Partner - DlaStudenta.pl Partner - HRInvestment Partner - Rockwell Automation Partner - Randstad Partner - Eures Partner - ING Partner - Logotec Partner - Work Express Partner - Raben Projektor
gwsh.pl

Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa
im. Wojciecha Korfantego

40-659 Katowice, ul. Harcerzy Września 3
tel. +48 32 35 70 500, 32 35 70 532

Erasmus+