PL | EN
logo Akademii Górnośląskiej
/dla-studenta/studenckie-praktyki-zawodowe.html

Nowa jakość kształcenia na kierunku Pielęgniarstwo w GWSH

Drukuj

Centrum Symulacji Medycznych pozwoli podnieść jakość kształcenia praktycznego studentów naszej Uczelni.

Edukacja z wykorzystaniem metod symulacji jest obecnie najczęściej wprowadzanym rozwiązaniem w szkołach medycznych. Do tego trendu dołącza Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa w Katowicach. Dzięki funduszom unijnym nasza Uczelnia utworzy Monoprofilowe Centrum Symulacji Medycznych dla kierunku Pielęgniarstwo prowadzonego na Wydziale Medycznym.

Symulacja medyczna to dziś najnowocześniejszy i najskuteczniejszy sposób kształcenia przyszłych kadr medycznych. Jak zaznacza Barbara Błaszkiewicz, Prodziekan ds. kierunku Pielęgniarstwo, studenci na zajęciach
w CSM będą mieli okazję opanować wykonywanie czynności w warunkach zbliżonych do tych, które zastaną później w szpitalach. Taki trening jest niezbędny do jak najlepszego opanowania codziennych czynności wykonywanych przy pacjencie. – Oczywiście nie zastąpi nam to kontaktu z prawdziwym pacjentem, ale dzięki zajęciom w Centrum Symulacji, można się do tego kontaktu bardzo dobrze przygotować – mówi Prodziekan.
- W trakcie ćwiczeń można przedstawić różne stany i zachowania pacjenta w zależności od przyjętego scenariusza.

Zakres ćwiczeń prowadzonych w Centrum Symulacji jest szeroki. - Począwszy od anatomii, fizjologii, badania fizykalnego, podstaw pielęgniarstwa, chirurgii i chorób wewnętrznych aż po zajęcia z neurologii, psychiatrii, ratownictwa medycznego i rehabilitacji – wymienia Prodziekan Błaszkiewicz. Ćwiczenia będą prowadzone
na trenażerach. - To elementy ludzkiego ciała wykonane z różnych tworzyw - tłumaczy pani Prodziekan.
Na trenażerach można się nauczyć umiejętności takich jak zakładanie wkłuć obwodowych, czyli venflonów, wykonywanie różnego rodzaju iniekcji, cewnikowania, usuwania szwów, zaopatrywania ran czy tamowania krwotoków.

 Zajęcia w Centrum Symulacji Medycznych GWSH będą prowadzone również na symulatorach czyli fantomach imitujących dorosłych pacjentów, dzieci i noworodki. Dzięki współczesnej technice symulatory można ożywić.
Co to oznacza? - Symulator może się z nami komunikować, może krzyczeć, kaszleć, zgłaszać dolegliwości bólowe, otwierać oczy, płakać, w naczyniach symulatora może płynąć sztuczna krew, serce może pracować w różnych rytmach, jakie zaprogramujemy – wyjaśnia Barbara Błaszkiewicz. To bardzo ważne. Student pielęgniarstwa musi być opanowany i cierpliwy. I tu od razu pojawia się pytanie o bardzo ważny element pracy pielęgniarek i pielęgniarzy. Komunikacja z pacjentem. - Oczywiście, że jest to ważny punkt naszej pracy na kierunku Pielęgniarstwo. Oprócz ćwiczeń na symulatorach studenci będą uczestniczyć w zajęciach z pacjentem - aktorem, osobą, która będzie pozorować osobę poszkodowaną. Dzięki tym zajęciom student będzie mógł się nauczyć zasad komunikowania się z pacjentem w różnych sytuacjach.

Prodziekan Błaszkiewicz zaobserwowała, że prowadząc zajęcia, szkolenia i warsztaty z wykorzystaniem technik symulacji, studenci szybciej przełamują stres i łatwiej przyswajają wiedzę. Poza tym, zajęcia ułatwiają nam, wykładowcom, indywidualne podejście do studenta – podsumowuje.

Centrum Symulacji Medycznych w GWSH zacznie działać od października 2018 roku. Jak będzie wyglądać? Poniżej prezentujemy przygotowaną wizualizację.

 

Centrum Symulacji Medycznych GWSH

 Centrum Symulacji Medycznych GWSH

Centrum Symulacji Medycznych GWSH

Centrum Symulacji Medycznych GWSH

Centrum Symulacji Medycznych GWSH

logo gwsh.pl

Akademia Górnośląska
im. Wojciecha Korfantego
w Katowicach

40-659 Katowice
ul. Harcerzy Września 1939 nr 3
tel. +48 32 35 70 500, 32 35 70 532

logo Erasmus+