PL | EN
logo Akademii Górnośląskiej

Warto poznać cyberbezpieczeństwo i rozwinąć się w bezpiecznym tworzeniu i testowaniu oprogramowania – ROZMOWA Z EKSPERTEM

Drukuj

W sieci powinniśmy przyswoić sobie właściwe nawyki i aktualizować oprogramowanie, a do tego monitorować swoje zasoby – mówi Daniel Krasnokucki, prodziekan ds. kierunku Informatyka GWSH.

Czy istnieją narzędzia, które mogą nam zagwarantować w 100 procentach bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni?
- Podobnie jak w normalnej przestrzeni, nie ma takiego narzędzia, które da nam 100 procent gwarancji bezpieczeństwa. Jednak nasza wiedza i samoświadomość tego, jak działa cyberprzestrzeń, na pewno pomoże uchronić się przed większością cyberprzestępstw.

Czy wraz z rozwojem technologii rośnie, czy może maleje nasze bezpieczeństwo w sieci?
- Trudno dać na to pytanie jednoznaczną odpowiedź. Jeśli rozwijamy nowe technologie informatyczne, pojawiają się nowe narzędzia, które ułatwiają nam działanie i poprawiają bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni. Jednocześnie nie możemy zapominać, że choć coraz trudniej jest obejść zabezpieczenia, cyberprzestępcy doskonalą się w wyszukiwaniu luk i podatności w zabezpieczeniach systemów IT, by uzyskać w ten sposób dostęp do chronionych danych.

Praktycznie każdy rok przynosi nowe rekordy pod względem ilości wykradzionych danych. Jakie były najbardziej spektakularne ataki hakerskie na świecie? 
- Z pewnością  jednym z ciekawszych w 2021 r. był atak na systemy  rurociągów Colonial Pipeline, co w konsekwencji sparaliżowało łańcuch dostaw paliwa na wschodnim wybrzeżu USA. Z powodu ataku firma musiała zawiesić swoją działalność na kilka dni. Jeśli chodzi o Polskę, to najgłośniejsze były ataki poprzez serwis OLX. Cyberprzestępcy napisali bota, który na aukcje OLX odpisywał, że jest zainteresowany zakupem towaru i prosi o podanie danych karty kredytowej do przesłania pieniędzy. Część osób podało te dane i zostało okradzionych. Skala oszustw „na kupującego” okazała się bardzo duża. Zagrożenia w cyberprzestrzeni są różne. Cyberprzestępcy tropią w sieci wszelkie luki i podatności. Szczególnie niebezpieczne są luki 0-day. To błąd w oprogramowaniu, który nie został wcześniej zidentyfikowany i naprawiony. Jeśli luka zostanie wykryta przez cyberprzestępców, zanim producent oprogramowania usunie podatność, możliwe jest skuteczne przeprowadzanie ataku. Cyberprzestępca wykorzystuje do tego exploit, czyli oprogramowanie lub sekwencję poleceń, infekujące aplikację czy system. Dlatego użytkownicy powinni przyswoić sobie właściwe nawyki i aktualizować oprogramowanie, a do tego monitorować swoje zasoby. Na co dzień natomiast nie otwierać nieznanych i podejrzanych linków, a także uważać, co komu udostępniają. 

Dla kogo przeznaczone są studia podyplomowe w GWSH w zakresie cyberbezpieczeństwa?
- Te studia przeznaczone są dla różnych grup. Pierwsza i największa pewnie, to osoby, które działają w IT, ale nie mają doświadczenia z cyberbezpieczeństwem, są zainteresowani tworzeniem bezpiecznego oprogramowania, ale także analizą cyfrowych informacji związanych z tzw. informatyką śledczą i chcieliby się rozwijać w tym temacie. Druga grupa to praktycy, którzy już działają w tej branży, ale chcieliby podnieść swe kwalifikacje. Studia będą dobre także, jeśli chcemy od początku poznać cyberbezpieczeństwo i rozwinąć się w bezpiecznym tworzeniu i testowaniu oprogramowania. Wiedza wymagana na początku jest na pewnym poziomie, ale na pewno jest to do nadrobienia w ciągu tych kilku miesięcy. 

Czy wiesz, że...
Cyberbezpieczeństwo jest priorytetem na 2022 rok
Jak podaje serwis Computerworld, Międzynarodowa Rada Bezpieczeństwa Neustar (NISC - Neustar International Security Council) przeprowadziła badanie, z którego wynika, że firmy ponownie zwiększą budżety na cyberbezpieczeństwo. O plany związane z wydatkami zapytano 302 specjalistów ds. bezpieczeństwa IT. Ponad czterech na pięciu (81%) zwiększy swoje budżety na bezpieczeństwo IT w 2022 r. W prawie jednej czwartej przypadków (24%) budżet wzrośnie o 31 - 50 proc.

 

logo gwsh.pl

Akademia Górnośląska
im. Wojciecha Korfantego
w Katowicach

40-659 Katowice
ul. Harcerzy Września 1939 nr 3
tel. +48 32 35 70 500, 32 35 70 532

logo Erasmus+