PL | EN
logo Akademii Górnośląskiej

VI Międzynarodowe Seminarium Kół Naukowych „Świat w obliczu zmian”

Drukuj

Jedynym pewnikiem w życiu jest zmiana, a współczesna rzeczywistość jest bardzo dynamiczna. To wnioski płynące z VI Międzynarodowego Seminarium Kół Naukowych pt. „Świat w obliczu zmian”, zorganizowanego przez studentów kół naukowych GWSH.

W wydarzeniu uczestniczyli również studenci z innych uczelni, także z zagranicy oraz uczniowie szkół średnich, które GWSH objęła patronatem.

- Odkrywanie świata jest przywilejem. Czymś, co powinno nam towarzyszyć przez całe życie. We współczesnym świecie nie tylko zawód decyduje o przebiegu kariery i o sukcesach na rynku pracy, ale również dodatkowe kompetencje, które sobie wypracujemy i rozwiniemy. Jesteście przykładem, że można chcieć i robić więcej, by więcej dać światu od siebie – przywitała uczestników seminarium w imieniu władz uczelni dr Joanna Strzelczyk-Łucka, prof. GWSH, prorektor ds. kształcenia.
Prowadząca seminarium dr Katarzyna Wytyczak, pomysłodawczyni corocznych spotkań kół naukowych, zwróciła uwagę na zagrożenia, które dotykają współczesnego człowieka – zmiany klimatyczne, pandemia, konflikty polityczne, działania wojenne.

W kolejnych prezentacjach nawiązywano do problemów, z którymi boryka się człowiek XXI wieku. Ostatnio dynamiczne zmiany spowodował wybuch wojny w Ukrainie. Priorytetem stało się niesienie pomocy rzeszom uchodźców. Nie tylko tej materialnej, ale również psychologicznej. Lęk przed wojną dotknął nie tylko uchodźców, ale wszystkich, którzy są świadomi konsekwencji tej wojny i zagrożeń, jakie niesie dla świata. Wojenny czas stał się niejako testem, ale i szkołą życia dla psychologów oraz studentów tego kierunku.
- Nasz zawód jest zawodem zaufania publicznego. Wojna pokazała, jak bardzo jest potrzebny. Prawdziwą szkołę życia przeszli studenci z Koła Naukowego Psychologii, którzy bardzo zaangażowali się w pomoc – podkreśliła Ewa Bensz-Smagała z Katedry Psychologii GWSH.
Zaznaczyła, że psycholog w tak trudnym czasie musi zadbać także o swój dobrostan psychiczny, bo tylko wtedy będzie w stanie skutecznie nieść pomoc potrzebującym.

Seminarium kół naukowych trwało kilka godzin. W planach jest wydanie publikacji z prezentowanymi podczas tego wydarzenia wystąpieniami.

 

logo gwsh.pl

Akademia Górnośląska
im. Wojciecha Korfantego
w Katowicach

40-659 Katowice
ul. Harcerzy Września 1939 nr 3
tel. +48 32 35 70 500, 32 35 70 532

logo Erasmus+