PL | EN
logo Akademii Górnośląskiej

Najważniejsza jest jakość kształcenia

Drukuj

Rozmowa z Beatą Drzazgą, dziekanem ds. rozwoju Wydziału Medycznego GWSH.

W listopadzie stanęła Pani na czele Rady Ekspertów Wydziału Medycznego GWSH. Dlaczego zdecydowała się Pani objąć tę funkcję?
– Niewątpliwie jest to dla mnie nowe wyzwanie. Liczę, że jako ekspert w dziedzinie zarządzania służbą zdrowia będą mogła nie tylko służyć radą, ale i kreować nowe pomysły. Jeżeli podejmuje się jakiegoś zadania, staram się to robić jak najlepiej.

Założony przez Panią dwie dekady temu BetaMed jest dziś największą firmą medyczną w Polsce. To było Pani marzenie – zostać bussineswomen i odnosić sukcesy?
- Zanim rozpoczęłam działalność gospodarczą, pracowałam jako pielęgniarka. To było moje pierwsze zawodowe marzenie. Będąc małą dziewczynką, obserwowałam ciocię w trakcie jej pracy. Była pielęgniarką. Myślę, że to ona mnie zainspirowała i moje dziecięce marzenie się spełniło. Jako że lubię wyzwania, po pewnym czasie założyłam własny biznes, oczywiście w branży medycznej. Najważniejsze to umieć połączyć pasję z pracą. Wtedy na pewno przyjdą sukcesy.

Rada Ekspertów jest organem doradczym, wspierającym merytorycznie uczelnię. Na co, jako członkini tego gremium, będzie Pani przede wszystkim zwracać uwagę?
Na jakość kształcenia. Jeśli coś robić, to w najlepszym wydaniu – taka jest moja dewiza. Poziom kształcenia na kierunkach medycznych GWSH cieszy się dobrą opinią. To świetnie, bo dzięki temu uczelnia może się rozwijać. Liczę na burzę mózgów w Radzie Ekspertów, a nawet twórcze spory, byśmy wspólnie pomagali wyznaczać te kierunki rozwoju.

Jakie, w Pani ocenie, są perspektywy dla rynku medycznego w najbliższych latach w kontekście kształcenia kadr?
Ostatni raport OECD pokazał, że na tle innych europejskich krajów Polska znajduje się praktycznie na samym końcu pod względem liczby lekarzy i pielęgniarek przypadających na tysiąc mieszkańców.  Zdaniem ekspertów, wkrótce będziemy potrzebować od 10 tys. do 30 tys. nowych lekarzy i 70 tys. pielęgniarek. Ta sytuacja uzasadnia konieczność pełniejszego wykorzystania zasobów polskiego systemu szkolnictwa wyższego na potrzeby wykształcenia zdecydowanie liczniejszych kadr dla służby zdrowia. To będą kluczowe wyzwania w nadchodzących latach, którym powinny towarzyszyć działania zapewniające wysoki poziom merytoryczny kształcenia.


Beata Drzazga jest założycielką i właścicielką największej firmy medycznej w Polsce BetaMed S.A., świadczącej usługi medyczne w domu pacjenta i w Clinice Centrum Medycznym w Chorzowie.  Zatrudnia ok. 3000 osób, obejmuje opieką ponad 5000 pacjentów. Posiada ok. 91 filii opieki domowej w 11. województwach w Polsce. Ekspert w dziedzinie zarządzania służbą zdrowia.

 

logo gwsh.pl

Akademia Górnośląska
im. Wojciecha Korfantego
w Katowicach

40-659 Katowice
ul. Harcerzy Września 1939 nr 3
tel. +48 32 35 70 500, 32 35 70 532

logo Erasmus+