PL | EN
logo Akademii Górnośląskiej

O kompetencjach jutra na posiedzeniu PAN w Katowicach

Drukuj

Zdolność do współpracy wirtualnej i przetwarzania dużej ilości informacji, a także – interdyscyplinarność i rozumowanie oparte na danych. To właśnie są kompetencje jutra! O tym wszystkim była mowa na posiedzeniu Komisji Nauk Organizacji i Zarządzania PAN w Katowicach 4 lutego 2022 r.

W tym roku GWSH była gospodarzem posiedzenia katowickiego oddziału Polskiej Akademii Nauk. Jednym z ważnych poruszonych tematów były kompetencje jutra. To zrozumiałe, wszak globalna łączność, inteligentne maszyny i nowe media już teraz zmieniają sposób myślenia o pracy. A zatem - jakich kompetencji będziemy potrzebować, by być w przyszłości efektywnymi pracownikami? Jak szybko i skutecznie reagować na zachodzące zmiany?

O tym mówiła w swym wystąpieniu prorektor ds. kształcenia dr Joanna Strzelczyk-Łucka, prof. GWSH. Zwróciła uwagę, że wysoki poziom kompetencji pracowników może stawić czoło temu problemowi. Wspomniała też o czynnikach, które obecnie bardzo wpływają na rynek pracy i determinują konieczność rozwijania innych niż dotychczas kompetencji. To m.in. starzenie się społeczeństw i wydłużający się czas życia przeciętnego człowieka, wkroczenie na rynek inteligentnych systemów i maszyn czy przyrost tworzonych informacji na niespotykaną dotąd skalę.

Dziś liczy się inteligencja społeczna, czyli zdolność do komunikowania się w prosty i bezpośredni sposób, a także do wchodzenia w relacje międzyludzkie. Niemniej ważne jest myślenie adaptacyjne, innymi słowy - biegłość w rozwiązywaniu problemów, wymyślaniu rozwiązań i odpowiedzi wykraczających poza schemat.
Umiejętność korzystania z nowych mediów również jest nie do przecenienia. Nie chodzi tylko o publikowanie postów na Facebooku w najbardziej odpowiednim czasie. Chodzi przede wszystkim o zdolność do krytycznej oceny i opracowania treści pomocnych w skutecznej komunikacji.

Cenne są również takie kompetencje, jak interdyscyplinarność rozumiana jako umiejętność czytania i rozumienia pojęć w wielu dyscyplinach oraz myślenie projektowe, czyli zdolność do prezentowania i rozwijania sposobów pracy dla osiągnięcia pożądanych wyników.

 

 

logo gwsh.pl

Akademia Górnośląska
im. Wojciecha Korfantego
w Katowicach

40-659 Katowice
ul. Harcerzy Września 1939 nr 3
tel. +48 32 35 70 500, 32 35 70 532

logo Erasmus+