PL | EN
logo Akademii Górnośląskiej

Dogoterapia zmniejsza poziom stresu i pomaga w walce z depresją - ROZMOWA Z EKSPERTEM

Drukuj

Obcowanie z psem przynosi wiele korzyści pacjentom. Może zmniejszyć: ból, poziom stresu, zmęczenie, niepokój, strach, samotność. O dogoterapii rozmawiamy z dr Dominiką Narloch, specjalistą fizjoterapii, kynoterapeutą.

Przy leczeniu jakich chorób stosuje się dogoterapię?
Dogoterapia wskazana jest zwłaszcza dla dzieci i dorosłych:
* z MPDZ – mózgowym porażeniem dziecięcym,
* z niepełnosprawnością intelektualną,
* z zespołem Downa,
* chorych na artretyzm, zanik mięśni,
* chorych na schizofrenię,
* cierpiących na chorobę Alzheimera.
* uszkodzeniem wzroku lub słuchu,

Jak wygląda proces leczenia tą metodą?
Dogoterapia może wyglądać bardzo różnie. Wszystko uzależnione jest od potrzeb uczestnika terapii oraz ustalonych przez dogoterapeutę celów.

W jaki sposób kontakt z psem stymuluje osobę chorą?
Dogoterapia to dziedzina zooterapii wspomagająca rehabilitację, jak również leczenie i pielęgnację poprzez
kontakt chorego z psem. Głaskanie lub masaż psa wykonywane przez pacjenta prowadzą do stymulacji układu dokrewnego i wydzielania endogennych substancji łagodzących ból i poprawiających jego samopoczucie. Dodatkowo redukcji ulega uwalnianie kortyzolu i noradrenaliny — hormonów wydzielanych przez organizm w stresie.

Dla kogo przeznaczona jest ta metoda leczenia?
Dogoterapia może być stosowana u wszystkich, oprócz osób z przeciwwskazaniami, do których należą: alergia, otwarte rany czy fobia przed psami.

Jakie efekty przynosi ta metoda leczenia? Dlaczego warto ją stosować?
Udowodniono, że obcowanie z psem przynosi wiele korzyści pacjentom w placówkach medycznych, jak i pedagogiczno-oświatowych. Może skutecznie pomóc radzić sobie z chorobą i urazami. Dogoterapia może zmniejszyć: ból, poziom stresu, zmęczenie, niepokój, strach, samotność. Wykazano również, że dogoterapia poprawia poziom energii, poczucie własnej wartości i nastrój, satysfakcję pacjentów, a także pomaga w walce z depresją. Dodatkowe korzyści to zwiększone zdolności motoryczne, lepsze umiejętności społeczne i komunikację werbalną. Dogoterapia może promować interakcje społeczne i zachęcać do ćwiczeń i zabawy. Może mieć również korzystny wpływ na procesy fizjologiczne, takie jak zmniejszenie ryzyka chorób układu krążenia i innych.

Dlaczego warto skończyć ten kierunek studiów podyplomowych?
Jest to kierunek dla każdego, kto chciałby pracować z psem, ucząc się, jak należy to robić, by nie zaszkodzić swojemu czworonożnemu przyjacielowi.

 

logo gwsh.pl

Akademia Górnośląska
im. Wojciecha Korfantego
w Katowicach

40-659 Katowice
ul. Harcerzy Września 1939 nr 3
tel. +48 32 35 70 500, 32 35 70 532

logo Erasmus+