PL | EN
logo Akademii Górnośląskiej

Ćwierćfinał debat oksfordzkich w GWSH

Drukuj

„Granice województwa śląskiego powinny pokrywać się z granicami Górnego Śląska na terenie Polski” – tak brzmiała teza ćwierćfinału Śląskiego Turnieju Debat Oksfordzkich, który w ostatni dzień lutego odbył się w GWSH.

 W 4 debatach zmierzyło się 8 drużyn z Żor, Zabrza, Lublińca, Katowic, Tychów, Chorzowa i Bytomia.

 

Wyniki debat 

Zespół 1

Zespół 2

I LO (Żory)

- III LO (Zabrze) 

IV LO im. S. Maczka (Katowice)

- I LO im. B. Smolenia gr 1 (Bytom) 

ZS nr 1. im. A. Mickiewicza (Lubliniec) 

- I LO im. B. Smolenia gr 2 (Bytom)

I LO im. L. Kruczkowskiego (Tychy) 

- III LO im. S. Batorego (Chorzów)

 

Wygrane zespoły zmierzą się ze sobą w kwietniu, w półfinale Turnieju, którego stawką jest m.in. wyjazd studyjny do Parlamentu Europejskiego. Teza półfinałowa: XX-wieczna historia regionu dowodzi, że dla Ślązaków żywy obywatel ma większą wartość niż martwy bohater. Wylosowane finałowe pary to: 

  •        III LO (Zabrze) kontra I LO im. B. Smolenia gr 1 (Bytom)
  •        I LO im. L. Kruczkowskiego (Tychy) kontra ZS nr 1. im. A. Mickiewicza (Lubliniec)

Wszystkie osiem drużyn, które zakwalifikowały się do ćwierćfinału ŚTDO, uczestniczyło w warsztatach prowadzonych przez pracowników Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej. W porównaniu do warsztatów organizowanych podczas poprzednich turniejów, te były dość nietypowe. Tym razem nie zaprosiliśmy specjalisty z danej dziedziny, który podpowiedziałby naszym debatantom kierunki argumentacji, ale postawiliśmy na przekazanie uczestnikom wiedzy o tym gdzie i jak wyszukiwać informacje niezbędne do przygotowania się do debaty. Warsztaty były podzielone na dwie części: wycieczkę po bibliotece z nauką korzystania z księgozbioru w wolnym dostępnie oraz część praktyczną – wyszukiwanie informacji do tezy ćwierćfinałowej w katalogach i bazach danych.

 

logo gwsh.pl

Akademia Górnośląska
im. Wojciecha Korfantego
w Katowicach

40-659 Katowice
ul. Harcerzy Września 1939 nr 3
tel. +48 32 35 70 500, 32 35 70 532

logo Erasmus+