PL | EN
logo Akademii Górnośląskiej

Ćwiczenia terenowe studentów pielęgniarstwa z podstaw ratownictwa

Drukuj

W dniu 15.02.2024 roku w Ochotniczej Straży Pożarnej w Gostyni odbyły się bardzo owocne ćwiczenia z podstaw ratownictwa dla Studentek i Studentów pielęgniarstwa I stopnia Akademii Górnośląskiej. Ćwiczenia składały się z dwóch części, z których pierwsza miała miejsce w Monoprofilowym Centrum Symulacji Medycznych AG, a druga odbyła się na terenie OSP w Gostyni.

Dzięki uprzejmości i wsparciu OSP, ćwiczenia mogły zostać przeprowadzone na terenie jednostki, co dodatkowo zwiększyło ich autentyczność i wartość praktyczną. Warto wspomnieć, że Dyrekcja Szpitala Miejskiego w Tychach udostępniła karetkę przystosowaną do transportów bariatrycznych, co znacznie ułatwiło symulację różnych scenariuszy medycznych.

Podczas ćwiczeń omówiono wiele kluczowych zagadnień, takich jak stany zagrożenia życia, techniki RKO z użyciem AED, zasady ewakuacji poszkodowanych z wykorzystaniem materaca próżniowego oraz monitorowania pacjenta podczas transportu. Obecność symulowanych pacjentów, w tym druha OSP i studentów, znacząco przyczyniła się do realizmu i skuteczności przekazywanych umiejętności.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za ich zaangażowanie i udział w ćwiczeniach doskonalących umiejętności z zakresu ratownictwa. Szczególne słowa uznania skierowano do Zarządu OSP w Gostyni oraz Dyrekcji Szpitala Miejskiego w Tychach za wsparcie i możliwość przeprowadzenia tego cennego wydarzenia.

Wydarzenie nie tylko poszerzyło wiedzę i umiejętności przyszłych pielęgniarek i pielęgniarzy, ale także stanowiło doskonały przykład współpracy między naszą Uczelnią a instytucjami medycznymi i ratowniczymi w dążeniu do zapewnienia wysokiej jakości opieki zdrowotnej i bezpieczeństwa społeczności lokalnej. To znaczący krok w kształtowaniu kompetencji w dziedzinie ratownictwa oraz budowaniu więzi między przyszłymi profesjonalistami służby zdrowia a lokalną społecznością.

logo gwsh.pl

Akademia Górnośląska
im. Wojciecha Korfantego
w Katowicach

40-659 Katowice
ul. Harcerzy Września 1939 nr 3
tel. +48 32 35 70 500, 32 35 70 532

logo Erasmus+