Powodem powstania były niekorzystne dla Polski wyniki plebiscytu na Górnym Śląsku, w którym prawie 60 proc. głosujących opowiedziało się za przyłączeniem Śląska do Niemiec.
W nocy z 2 na 3 maja 1921 roku doszło do największego zrywu powstańczego Ślązaków w XX wieku. Wojciech Korfanty wezwał robotników górnośląskich do strajku, zrezygnował z funkcji komisarza plebiscytowego i ogłosił się dyktatorem powstania, aby powstanie nie objęli komuniści, którzy walcząc razem z Polakami chcieli stworzyć na wzór bolszewików Górnośląską Republikę Radziecką. Podczas ponad dwumiesięcznych starć doszło do dwóch krwawych bitew w rejonie Góry św. Anny i pod Olzą.
Trzecie Powstanie Śląskie zakończyło się rozejmem, ogłoszonym przez Korfantego 5 lipca 1921 roku. Powstańcom udało się zająć tereny zdominowane przez ludność polską, dzięki czemu Rada Ambasadorów dokonała korzystniejszego dla Polski podziału Śląska, w tym też gospodarczo, ponieważ na przyłączonym terenie znajdowały się 53 kopalnie węgla, 22 wielkie piece hutnicze i 9 stalowni. Do naszego kraju przyłączono m.in. Katowice, Świętochłowice, Chorzów, Rybnik, Lubliniec, Tarnowskie Góry i Pszczynę.
Akademia Górnośląska
im. Wojciecha Korfantego
w Katowicach
40-659 Katowice
ul. Harcerzy Września 1939 nr 3
tel. +48 32 35 70 500, 32 35 70 532