PL | EN
logo Akademii Górnośląskiej

Odrzański Wodorowy Szlak Transportowy wspierany przez Akademię Górnośląską

Drukuj

14 lipca 2023 roku na pokładzie statku "Major Sucharski" oraz w siedzibie Grupy Azoty ZAK w Kędzierzynie-Koźlu odbyło się spotkanie z przedstawicielami spółek skarbu państwa, samorządowcami oraz przedstawicielami przemysłu stoczniowego i uczelni wyższych dotyczące Odrzańskiego Wodorowego Szlaku Transportowego. W rozmowach jako ekspert wziął udział dr Aleksander Wolski, prof. AG.

Tematem spotkania był rozwój Odry jako drogi transportu oraz miasta Kędzierzyn-Koźle, w którym swoją siedzibę ma Grupa Azoty, krajowy lider w produkcji wodoru. Koncepcja Odrzańskiego Wodorowego Szlaku Transportowego stanowi kluczowy element innowacyjnego rozwoju zakładów azotowych w Kędzierzynie-Koźlu.

Podczas spotkania omówione zostały zagadnienia związane z potencjałem transportowym odrzańskiej drogi wodnej, ale także z ogromnymi potrzebami inwestycyjnymi w tym rejonie. Przypomniano o realizowanych inwestycjach na Odrze i o wieloletnich zaniedbaniach. Według specjalistów już w najbliższym czasie istnieje szansa na realne wykorzystanie wodoru jako paliwa w transporcie, a w procesie tym mogą uczestniczyć położone przy Odrze firmy branży chemicznej i naukowcy z województwa śląskiego.

logo gwsh.pl

Akademia Górnośląska
im. Wojciecha Korfantego
w Katowicach

40-659 Katowice
ul. Harcerzy Września 1939 nr 3
tel. +48 32 35 70 500, 32 35 70 532

logo Erasmus+