PL | EN
logo Akademii Górnośląskiej

Uniwersytet dla dzieci również w Wiedniu

Drukuj

Przy Wydziale Zamiejscowym GWSH w Wiedniu powołana zostanie filia Śląskiego Uniwersytetu Dziecięcego Gaudeamus. To propozycja dla dzieci naszych studentów, absolwentów i Polonii w Austrii.

Zajęcia dla najmłodszych studentów będą również w Wiedniu. Gaudeamus rozszerza swoją działalność. W kreatywnych spotkaniach dla najmłodszych będą mogły uczestniczyć dzieci naszych studentów Wydziału Zamiejscowego. To pomysł, dzięki któremu, w czasie gdy rodzice są na wykładach dzieci również będą się uczyć. Poprzez ciekawą zabawę. Po raz pierwszy najmłodsi będą się mogli o tym przekonać już 29 lutego. Na zajęcia można się zapisać na stronie: https://lp.gwsh.pl/gaudeamus-wieden

Dzień otwarty 29 lutego

Zajęcia w tym dniu potrwają 90 minut (14:30-16:30) z przerwą i są podzielone na dwie grupy wiekowe:

- Dla dzieci młodszych (4-7 lat)

 „Neurony na start – umysłowa rozgrzewka dla najmłodszych”.

W mózgu każdego z nas kryją się nieoczekiwane możliwości. Szczególnie zdolny i kreatywny jest mózg dziecka – rolą każdego z nas – rodziców, opiekunów i nauczycieli, jest rozwijanie tego potencjału i ciągłe stymulowanie zdolności. Nie musimy w tym celu tworzyć skomplikowanych strategii i zadań.

Aby pobudzić ten chłonny mózg do wytężonej pracy, często wystarczą nam podstawowe gry
i zabawy edukacyjne. Podczas warsztatu dzieci będą mogły bawić się a jednocześnie uczyć. Prezentowane gry rozwijają między innymi umiejętność tworzenia skojarzeń i analogii, rozwijają pamięć i spostrzegawczość. Ponadto, będą mogły poznać kilka podstawowych ciekawostek związanych z mózgiem i pamięcią.

Program:

  • Kreatywna rozgrzewka – każdy mózg widzi inaczej (ćwiczenia rozwijające spostrzegawczość)
  • Gry edukacyjne – poszukiwanie nowych rozwiązań, tworzenie analogii, budowanie zbiorów i kategorii
  • Narysuj swoje myśli – ćwiczenia rozwijające zdolność wizualizacji.

- Dla dzieci starszych ( 8 – 12 lat)

 „Czy słoń może zmieścić się w lodówce? – trening technik pamięciowych”

Czy nasza pamięć jest jak… studia bez dna, czy raczej jak ogromna garderoba z mnóstwem przegródek? Podczas tych zajęć dzieci przekonają się, kiedy naprawdę zapamiętujemy informacje oraz co musi się stać, aby pamiętać więcej.

Wiedza musi zaciekawić.. jednak my wiemy, że to czasem bywa trudne. Na to jednak są sposoby – wystarczy… wyobrazić sobie słonia i schować go w lodówce. A co dalej? O tym przekonają się uczestnicy naszego warsztatu!

Program:

  • Zapomnieć czy zapamiętać? O tym jak mózg wybiera sobie informacje
  • Pamięć bez dna – potrafimy więcej niż sądzimy
  • Techniki pamięciowe w szkolnej ławce  - jak wykorzystać skojarzenia i wizualizacje w codziennej nauce

Zajęcia dla dzieci poprowadzi Ewa Bensz-Smagała. Pedagog, trener, nauczyciel akademicki. Prowadzi treningi kreatywności, warsztaty oraz kursy technik pamięciowych i szybkiego czytania.

 

 

 

logo gwsh.pl

Akademia Górnośląska
im. Wojciecha Korfantego
w Katowicach

40-659 Katowice
ul. Harcerzy Września 1939 nr 3
tel. +48 32 35 70 500, 32 35 70 532

logo Erasmus+