PL | EN
logo Akademii Górnośląskiej

Turystyka a COVID-19

Drukuj

W ramach walki z wirusem różne organizacje przekazują informacje o planowanych zmianach oraz skutkach pandemii. Wiadomości zebrała dr Anna Staszewska z Katedry Turystyki GWSH.

Główną światową organizacją turystyczną jest UNWTO, która stworzyła podstronę: https://www.unwto.org/tourism-covid-19 dotycząca przyszłości turystyki. Strona jest dostępna w kilku językach: angielskim, hiszpańskim, francuskim oraz arabskim. Polska Organizacja Turystyczna nie zrobiła osobnej podstrony, ale na głównej stronie znajdują się informację o wirusie: https://www.pot.gov.pl/pl. Przede wszystkim działania dotyczą nieodwoływania wyjazdów jako: #ZmienTerminNieOdwoluj.

W Ministerstwie Rozwoju: https://www.gov.pl/web/rozwoj można znaleźć informacje dotyczące odmrażania gospodarki w tym dotyczącym hoteli i innych miejsc noclegowych. Niestety nie ma informacji o gastronomii i innych obiektach turystycznych. W województwie śląskim powstał I pakiet pomocy dla branży turystycznej, który był już szeroko rozpisany, dla całości gospodarki informacje znajdują się na stronie Urzędu: https://www.slaskie.pl/. Bardzo dobrze opracował artykuły oraz doniesienia dr hab. Piotr Zmyślony: https://turystykawmiescie.org/2020/04/03/wplyw-koronawirusa-na-turystyke-raporty-badawcze-i-artykuly-naukowe/?fbclid=IwAR1-SH7K7Wjm9NwOiQpQRfrermx6vejDjHfoTBaLMhezr3z9QYuq29Zuon0. Strona jest ciągle aktualizowana i podzielona na różne sekcje: Artykuły, notatki i doniesienia naukowe; Instytucje publiczne, stowarzyszenia naukowe i branżowe; Raporty badawcze i informacje branżowe; Otwarte kolekcje czasopism i wydawnictw naukowych; Doniesienia prasowe; Webinaria, materiały video; Kampanie społeczne i marketingowe

W województwie śląskim poszczególne miasta również publikują informację o turystyce w kontekście korona wirusa – dla przykładu: https://www.szczyrk.pl/koronawirus; http://www.bielsko.biala.pl/aktualnosci/kategoria-16/; http://www.czestochowa.pl/page/7260,koronawirus.html.

logo gwsh.pl

Akademia Górnośląska
im. Wojciecha Korfantego
w Katowicach

40-659 Katowice
ul. Harcerzy Września 1939 nr 3
tel. +48 32 35 70 500, 32 35 70 532

logo Erasmus+