PL | EN
logo Akademii Górnośląskiej

Logistyka? Nie ma mowy, żeby z niej zrezygnowano

Drukuj

- To przyszłościowy i rozwijający się kierunek studiów. We współczesnym świecie w czasach globalizacji, nikt nie będzie rezygnował z wykształconych logistyków – mówi z przekonaniem Prodziekan ds. kierunku Logistyka w GWSH.

Logistyka jest absolutnie przyszłościowa

Przepływy materiałów i informacji – czyli w skrócie to, co stanowi główny przedmiot zainteresowania (działalności) logistyka, jest i będzie istotnym aspektem życia zarówno gospodarczego jak i społecznego.

– Proszę tylko przypomnieć sobie początek pandemii i lockdown, który nas wyhamował – mówi dr inż. Mariusz Kruczek, Prodziekan ds. kierunku Logistyka w GWSH. Nagle znaleźliśmy się w sytuacji kryzysowej. Brak normalnego i ciągłego przepływu towarów spowodował przestoje i uciążliwości na całym świecie. Ten stan wyraźnie wskazał, że logistyka jest istotną składową gospodarek. Bo zawsze będzie istnieć konieczność dostarczenia towarów do konkretnego miejsca - mówi dr Kruczek. I od razu dodaje, że doświadczenie zdobyte po ogłoszeniu pandemii jest bardzo ważne . - To zmusiło nas do szukania alternatywnych rozwiązań w transporcie czy też usługach e-commerce, gdzie priorytetem stało się zachowanie bezpieczeństwa i działania zgodnie z normami wyznaczonymi przez obowiązujący reżim sanitarny. To doświadczenie wpłynie na kształcenia logistyków w GWSH.

Sytuacje kryzysowe w Logistyce

- W programie studiów do tej pory było miejsce na tematy związane z bezpieczeństwem, ze strategią dotyczącą sytuacji kryzysowych. Obecnie jednak, gdy mamy do czynienia z ogólnoświatowym zagrożeniem, nowymi standardami, wymaganiami, będziemy ze studentami omawiać sytuacje, które do tej pory nie występowały na tak szeroką skalę. To niewątpliwie jest wyzwanie. Dla nas wykładowców – zauważa Prodziekan GWSH.

- Ale czy Logistyka nie jest właśnie wyzwaniem? - Oczywiście. To wielkie wyzwanie zwłaszcza w tak dynamicznym i turbulentnym otoczeniu – odpowiada dr Mariusz Kruczek.

Logistka to wyzwanie

- Ostatnie wydarzenia w Bejrucie. Potężny wybuch, zniszczenia, dramat tysięcy ludzi. I wtedy, w momencie katastrofy konieczne było natychmiastowe uruchomienie działań logistycznych dla ratowania mieszkańców stolicy Libanu, dostarczenia niezbędnej pomocy humanitarnej. Wyzwanie i zadanie dla logistyków - Kwestia organizacji i realizacji przemieszczenia dużych ilości ładunków z wielu miejsc do jednego punktu.

Logistyka czyli komunikacja

- Wyzwanie, które wymaga również świetnej komunikacji? - pytamy dr. Kruczka. – Często o logistyce myślimy jedynie w aspekcie transportu czy też magazynowania. Owszem, ale ważny jest też przepływ informacji, konkretnych danych, dzięki którym szybko i bezpiecznie realizowane są procesy logistyczne. To tylko jeden z przykładów. Logistyk to osoba, która musi odnaleźć się w złożonych strukturach organizacji i łączyć informacje z różnych obszarów działalności. I na tym nam zależy w GWSH. Na kształceniu speckalistów, którzy podołają wyzwaniom współczesnej logistyki – przekonuje Prodziekan.

Atut Logistyki w GWSH?

- Nie ma jednego. Jest ich kilka i mówię to z pełnym przekonaniem. Dla mnie istotne jest to, że wiedzę naszym studentom przekazują akademicy oraz ludzie z dużym doświadczeniem w różnych sektorach gospodarki. Tacy, którzy mają za sobą już wiele trudnych i nietypowych sytuacji, działają szybko, pewnie, konkretnie. I dzięki temu nasi absolwenci są bogatsi w wiedzę, której nie znajdą w żadnym, nawet najlepszym podręczniku.

Logistyka w GWSH! Studia licencjackie już od października 2020. https://www.gwsh.pl/studia/logistyka.html

 

 

 

logo gwsh.pl

Akademia Górnośląska
im. Wojciecha Korfantego
w Katowicach

40-659 Katowice
ul. Harcerzy Września 1939 nr 3
tel. +48 32 35 70 500, 32 35 70 532

logo Erasmus+