PL | EN
logo Akademii Górnośląskiej

Liczą się kompetencje i rozwój

Drukuj

- Jakość i poziom kształcenia są najważniejsze. Wyzwania, jakie postawiła przed nami pandemia, stały się impulsem do kolejnych zmian. Patrzymy w przyszłość z optymizmem – mówi Marta Adamczyk, Prorektor ds. organizacji i rozwoju.

GWSH to najstarsza uczelnia niepubliczna w województwie śląskim. Swoją pozycję na rynku edukacyjnym buduje już od 30 lat. Jubileusz będziemy świętować w przyszłym roku. O doświadczeniach ostatnich miesięcy oraz planach na przyszłość mówi Prorektor ds. organizacji i rozwoju uczelni, Marta Adamczyk.


- Bogate doświadczenie daje nam stabilny grunt do dalszego rozwoju - podkreśla na wstępie Prorektor. I dodaje, że zmiany są niezbędne. Żeby podążać za tym, co w obecnej sytuacji dyktuje rynek. Po to, aby kompetencje nabywane przez studentów GWSH wyróżniały absolwentów uczelni i zapewniały im doskonały start w życiu zawodowym. - Tych planów nie pokrzyżuje nam pandemia ani wyjątkowa w tym roku rekrutacja. Szybko dostosowaliśmy się do nowych warunków. Co więcej, był to dla nas impuls do szybszego wprowadzenia zmian – podkreśla Prorektor.

Bezpieczna rekrutacja

Jeszcze przed ogłoszeniem pandemii, w GWSH trwały prace nad wprowadzeniem nowego, zintegrowanego system zarządzania uczelnią. To ułatwiło trwającą rekrutację na rok akademicki 2020/21. Kandydat wgrywa wszystkie załączniki, nie musi nic wysyłać mejlem. Po rejestracji będzie tylko poproszony do nas, żeby podpisać umowę i donieść papierowe wersje dokumentów. Termin ustalamy indywidualnie, żeby uniknąć dużych grup w biurze.

Nowe specjalności

Menedżer wobec wyzwań transformacji cyfrowej na studiach I stopnia oraz kompetencje menedżera w gospodarce 4.0 na studiach II stopnia. To przykład nowych specjalności na kierunku Zarządzanie. Są odpowiedzią na potrzeby biznesu, który musi coraz lepiej odnajdować się w przestrzeniach cyfrowych. Ważna jest również elastyczność i umiejętność zarządzania w kryzysowych sytuacjach. - Na przykładzie własnym oraz firm zaobserwowaliśmy jakie zmiany w sposobie komunikacji i zarządzaniu wymusił na nas COVID-19. Radzenie sobie w sytuacjach kryzysowych było tematem naszych webinarów i warsztatów online. Korzystając z tego, poszerzymy tę tematykę na studiach – mówi Marta Adamczyk. Dodaje, że zmiany, które obserwujemy w gospodarce, transporcie, w ekonomii muszą mieć odzwierciedlenie w programie studiów. Wprowadzenie nowych specjalności dotyczy m.in. Turystyki czy kierunku Finanse i Rachunkowość.

Rada ds. kompetencji. Co się liczy w biznesie?

Modyfikacja kierunków kształcenia to efekt współpracy uczelni z Sektorową Radą ds. Kompetencji. - Korzystając z badań prowadzonych przez specjalistów, wiemy, jakie kompetencje cenią obecnie pracodawcy z sektora usług dla biznesu – tłumaczy Adamczyk. - Wspólnie przyglądamy się programowi poszczególnych kierunków na naszej uczelni. Modyfikujemy je tak, żeby absolwent GWSH bez problemu odnalazł się na dynamicznym rynku pracy. Inwestycja w rozwój uczelni to lepsza przyszłość dla naszych absolwentów.

On-line zostanie?

To jedno z istotnych pytań, jakie zadają sobie kandydaci na studia. Czy wrócą zajęcia na salach wykładowych. Prorektor Marta Adamczyk bardzo ostrożnie podchodzi do tematu. –Obecnie nikt nie może przewidzieć ze stu procentową pewnością, co stanie się jesienią. Cenimy sobie kontakt bezpośredni z naszymi studentami. Jedno jest pewne, bezpieczeństwo stawiamy na pierwszym miejscu. Na pewno rozwiązania, z których teraz korzystamy, przydadzą nam się też po pandemii, choćby do zdalnych konsultacji. GWSH ma przecież wiele wydziałów zamiejscowych, w tym jeden w Wiedniu. Zdalnie możemy też prowadzić seminaria dyplomowe. Dostosujemy się do każdej sytuacji – zapewnia.

 

 

 

 

logo gwsh.pl

Akademia Górnośląska
im. Wojciecha Korfantego
w Katowicach

40-659 Katowice
ul. Harcerzy Września 1939 nr 3
tel. +48 32 35 70 500, 32 35 70 532

logo Erasmus+