PL | EN
logo Akademii Górnośląskiej
/dla-studenta/studenckie-praktyki-zawodowe.html

Kariera fake newsa

Drukuj

Fake news. To pojęcie jest w ostatnich latach bardzo chętnie używane m.in. wśród polityków. Co kryje się za tym wyrażeniem? Jak powstaje fake news i jak działa?

Definicja fake newsa za Słownikiem Języka Polskiego PWN to: nieprawdziwe, fałszywe wiadomości, najczęściej rozpowszechniane przez tabloidy w celu wywołania sensacji, bądź zniesławienia kogoś (najczęściej polityka).

Pojęcie w ostatnich latach jest tak rozpowszechnione, że zwyciężyło w plebiscycie słowników Collinsa w roku 2017. Prezydent USA Donald Trump, które zresztą bardzo często posługuje się wyrażeniem, zapoczątkował w 2018 r. przyznawanie statuetek Fake News najbardziej nieprawdziwym informacjom dotyczącym jego prezydentury.

Groźny fake news

W Polsce fake news jest także coraz częściej powtarzanym określeniem. Sytuacja zagrożenia epidemiologicznego jest niestety polem do popisu dla autorów informacji nieprawdziwych. Szybko rozprzestrzeniające się nieprawdziwe informacje potrafią wywołać szereg reakcji społeczeństwa. Przykład? Rzekomo sprawdzone wiadomości o prawdopodobnym zamknięciu sklepów, aptek i miast poskutkowały masowym wykupywaniem leków, produktów higienicznych i spożywczych. Sklepy nie zostały zamknięte.

Czemu tak łatwo wierzymy w fake newsy? Tłumaczy Anna Bochenek, specjalista ds. Rekrutacji i Rozwoju Kariery w GWSH.

Walka z fake newsem

Ze względu na negatywne skutki dezinformacji, coraz więcej rządów oraz organizacji wdraża rozwiązania mające przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się fałszywych informacji. Facebook na przykład nawiązuje współpracę z tzw. fact-checkersami, czyli specjalistami zajmującymi się weryfikacją prawdziwości danych. Popularne są także portale zajmujące się wyłapywaniem fake newsów i ich dementowaniem. W Polsce możemy korzystać np. z portalu ANTYFAKE.PL lub FAKENEWS.PL.

Kto walczy z plagą fake newsów?

Organizacje, duże firmy, coraz częściej poszukują specjalistów ds. informacji (tzw. infobrokerów), których zadaniem jest wyszukiwanie danych, ich analiza a następnie prezentacja w przystępny sposób. To na pewno zadanie dla osób dokładnych i cierpliwych.  Jeśli masz w sobie zmysł detektywa, a ponadto uwielbiasz czytać, może to właśnie zawód dla ciebie?

 

logo gwsh.pl

Akademia Górnośląska
im. Wojciecha Korfantego
w Katowicach

40-659 Katowice
ul. Harcerzy Września 1939 nr 3
tel. +48 32 35 70 500, 32 35 70 532

logo Erasmus+