PL | EN
logo Akademii Górnośląskiej

„Neuronietypowi – współczesne wyzwania spektrum autyzmu”

Drukuj

Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się konferencja, która zorganizowana została 6 kwietnia przez Górnośląską Wyższą Szkołę Handlową im. W. Korfantego w Katowicach.

„Neuronietypowi – współczesne wyzwania spektrum autyzmu”

Spotkanie w całości poświęcone było potrzebom dzieci autystycznych i ich rodzin. W bezpłatnej konferencji mogli uczestniczyć nauczyciele, terapeuci, rodzice oraz studenci. Nasze zaproszenie do udziału w niej przyjęło grono prelegentów - specjalistów, których wiedza i doświadczenie były największym atutem konferencji.

Sobotnie spotkanie uroczyście otworzył JM Rektor Górnośląskiej Wyższej Szkoły Handlowej im. W. Korfantego w Katowicach, dr hab. Krzysztof Szaflarski, prof. GWSH. Witając gości, Rektor zaznaczył, że misją naszej uczelni jest społeczna odpowiedzialność. Zaangażowanie na rzecz edukacji na każdym szczeblu oraz odpowiedź na współczesne problemy to część działalności GWSH. Rektor Szaflarski zapowiedział, że zorganizowana będzie kolejna edycja konferencji.

Szacunek, zaufanie, otwartość i współpraca

Autyzm wpływa na życie nie tylko osób z zaburzeniami, ale także ich rodzin. Jak pomóc w takich sytuacjach? Jak budować świadomość i akceptację społeczeństwa? Z czym muszą zmierzyć się rodzice, z czym nauczyciele a z czym terapeuci? Prelegentki były zgodne co do tego, że najważniejszy jest szacunek, zaufanie, otwartość i współpraca każdej ze stron. Praca z dziećmi i młodzieżą ze spektrum autyzmu to ciągła nauka i szukanie nowych rozwiązań. Jednak jak cytowała jedna z występujących na konferencji prelegentek: „Zawsze istnieje właściwe posunięcie, trzeba je tylko znaleźć”.

Kwiecień jest Światowym Miesiącem Wiedzy na Temat Autyzmu. Obecnie autyzm jest diagnozowany u 1 na 100 dzieci. Te dane dotyczą Polski. W dużej mierze zaburzenia ze spektrum autyzmu dotyczą trudności w komunikacji i budowaniu relacji. To oznacza, że osoba z tym zaburzeniem może mieć kłopot ze zwykłą rozmową. Osoby autystyczne są zamknięte w świecie własnych wewnętrznych przeżyć.

 

Dr hab. Krzysztof Szaflarski, prof. GWSH, Rektor Górnośląskiej Wyższej Szkoły Handlowej im. W. Korfantego w Katowicach.

 

Aleksandra Kruszyńska, wicedyretor Regionalnego Ośrodka Metodyczno-Edukacyjnego "Metis" w Katowicach.

 

Barbara Walendowska-Russek, Centrum Mindfullness

 

Barbara Olszewska, Centrum Terapii Behawioralnej w Gliwicach

 

Anita Wieloch, Ośrodek Metis

 

Justyna Rutkowska, Instytut Psychoterapii i Zdrowia Verso

 

Dr Grażyna Szafraniec, Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa w Katowicach

 

Ewa Bensz-Smagała, Lucky Mind

logo gwsh.pl

Akademia Górnośląska
im. Wojciecha Korfantego
w Katowicach

40-659 Katowice
ul. Harcerzy Września 1939 nr 3
tel. +48 32 35 70 500, 32 35 70 532

logo Erasmus+