PL | EN
logo Akademii Górnośląskiej

Dla kogo studia na kierunku Turystyka?

Drukuj

- Globalizacja rynku dotknęła również rynek turystyczny. To zmusza nas do tego, żebyśmy tak konstruowali programy nauczania, żeby nadążyć za zmianami – tłumaczy Prodziekan ds. kierunku Turystyka i rekreacja w GWSH.

Czy kształcenie na poziomie akademickim jest potrzebne branży turystycznej? To jedno z pytań debaty zorganizowanej w maju w Warszawie. W uroczystym podsumowaniu Rankingu Szkół Wyższych kształcących na kierunkach turystycznych przygotowanym przez Wiadomości Turystyczne wziął udział dr Grzegorz Jankowski. Prodziekan ds. kierunku Turystyka i rekreacja w GWSH uważa, że kształcenie na tym kierunku ma sens.

 -  Studiowanie turystyki daje możliwość poznania niuansów. Globalizacja rynku dotknęła również rynek turystyczny. Zarówno w sferze usług, jak i sferze popytu na te usługi. To zmusza nas to do tego, żebyśmy konstruowali programy nauczania tak, aby nadążać za zmianami. Nie tylko organizacyjnymi, ale też mentalnymi - przekonuje prodziekan Jankowski. Dzisiaj jest tak, że jeśli rano mam pomysł na wyjazd, to po południu go realizuję. Obszary, które kiedyś były niedostępne, obecnie są na wyciągniecie ręki. Mało jest miejsc, których nie można zwiedzić.

Jak w takim razie przygotować młodych ludzi do tego, żeby byli dobrymi organizatorami turystyki?

- To pytanie ponawiamy co jakiś czas. Żeby kształcić dobrych turystów musimy skłonić się do teorii dotyczącej interdyscyplinarności. Turystyka jest interdyscyplinarna. W ramach zajęć  student dotyka zagadnień, które pozornie wydają się niepotrzebne. Socjologia, historia, sztuka. Ale jak inaczej odpowiedzieć profesjonalnie na pytania klienta biura podróży, bez odpowiedniej wiedzy? Jeśli student chce być w przyszłości przekonujący, musi mówić o konkretnych walorach destynacji. Powinien umieć rozpoznać życzenia klienta, wiedzieć jak z nim rozmawiać. A to już są umiejętności, które trzeba kształcić. Najlepiej od pierwszego roku studiów. Zachęcam swoich studentów, żeby umieli nie tylko sprzedać produkt, ale też siebie, czyli umieli budować własną markę.

Turystyka w GWSH

Turystyka i rekreacja w GWSH prowadzona jest od początku istnienia uczelni, czyli od 28 lat. Uczelnia proponuje studia licencjackie i magisterskie na tym kierunku, zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. Od tego roku na licencjacie będzie można wybrać cztery specjalności:

 

Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa od lat utrzymuje czołowe miejsce w rankingu szkół, które najlepiej kształcą przyszłe kadry dla branży turystycznej. W tym roku Prodziekan Jankowski odebrał wyróżnienie za zajęcie 4.miejsca wśród najlepszych Uczelni w Rankingu Szkół Wyższych kształcących na kierunkach turystycznych.

 

 

logo gwsh.pl

Akademia Górnośląska
im. Wojciecha Korfantego
w Katowicach

40-659 Katowice
ul. Harcerzy Września 1939 nr 3
tel. +48 32 35 70 500, 32 35 70 532

logo Erasmus+