PL | EN
logo Akademii Górnośląskiej
/dla-studenta/studenckie-praktyki-zawodowe.html

Jak dojść na szczyt dzięki Lean Manufacturing?

Drukuj

Relacja z V Europejskiego Kongresu Lean Manufacturing. GWSH było patronem merytorycznym Kongresu.

V EUROPEJSKI KONGRES LEAN MANUFACTURING

Kongres odbył się już po raz piąty. Jego uczestnicy spotkali się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. V Kongres Lean to ponad 150 uczestników, z takich branż jak produkcja, medycyna, usługi, administracja czy bankowość – specjalizujących się w optymalizacjach i szczupłym zarządzaniu. Po raz kolejny udało się nam skupić w Katowicach ekspertów i praktyków z całej Polski oraz Europy, którzy na co dzień udoskonalają za pomocą Lean Management procesy w swoich firmach.

„Lean na dachu świata!"

W tym roku na scenie pojawiło się 10 ekspertów oraz jeden Gość Specjalny!

Wykład inauguracyjny pt.: „Lean na dachu świata!” poprowadził Krzysztof Wielicki, polski himalaista i alpinista, kierownik narodowej, zimowej wyprawy na K2 2017/2018. Prelekcja dotyczyła wielu ważnych aspektów – takich jak: motywacja, budowanie zespołu, logistyka czy optymalizacja podczas wypraw na ośmiotysięczniki. Ponadto Pan Krzysztof Wielicki razem z uczestnikami dyskutował o roli autorytetu wśród specyficznej i bardzo zindywidualizowanej grupy jaką są wspinacze wysokogórscy.

Kolejny prelegent - Andrzej Tokarz - Manager Jednostki Produkcyjnej Spawalnia, FCA Poland SA – w swoim wystąpieniu wytłumaczył jak to się dzieje, że niestandardowe auta powstają w standardowym procesie produkcyjnym.

Natomiast Sven Neppessen - Business Excellence & Transformation (ES.ER) Deutsche Bahn AG opowiedział nam o digitalizacji w optymalizacji procesów. W swojej prelekcji zaprezentował aplikację wykorzystywaną przez Deutsche Bahn.

Wykład pt.: „Praktyczne zastosowanie narzędzi Lean w pracowni lekarza patomorfologa jako odpowiedź na bolączki nie-systemu nie-służby nie-zdrowia” wygłosił Maciej Środa – lekarz patomorfolog. Wystąpienie przykuło ogromną uwagę uczestników i skłoniło do refleksji. Prelegent pokazał nam, że Lean to nie tylko seryjna produkcja, a filozofię szczupłego zarządzania można wykorzystywać w optymalizacji procesów również w innych profesjach.

Następnie w duecie wystąpili Jarosław Piwek - kierownik ds. Lean / CBS Manager ESAB Sp. z o.o. oraz Krzysztof Maciejewski - kierownik ds. Lean Manufacturing / CBS Manager OZAS-ESAB Sp. z o.o. Tematem przewodnim ich wykładu był kanban szyty na miarę na podstawie przykładu firmy Esab. Panowie ukazali, w jaki sposób skonstruowany jest przepływ produktów oraz jak funkcjonująposzczególne stanowiska, by proces produkcji i dostarczenia produktu do klienta był maksymalnie efektywny.

Jacek Paszek – przedstawiciel Sponsora Gold – CEO eDokumenty Sp. z o.o. zaprezentował Ready_™ Business Operating System, który wykorzystuje się do udoskonalania codziennej, biurowej pracy. Skupiając się na cyfrowych marnotrawstwach – pokazał, w jaki sposób odszukać utracone minuty w ciągu dnia i wprowadzić skuteczne rozwiązanie – jakim jest usprawnienie codziennych procesów biurowych.

Na zakończenie uczestnicy mieli okazję wysłuchać dyskusji 4. prelegentów, którzy zasiedli w panelu dyskusyjnym pt.: „Zarządzanie przez cele czy Hoshin Kanri, która droga lepsza?”. Swoje tezy wygłosili: Marcin Więckowski - Telesales Leader UPC Polska, Grzegorz Górski - Manager General Affairs / LCO TOYOTA Motor Manufacturing Poland Sp. z o.o., Przemysław Pruszyński - Managing Director at Sokolka Window and door/Partner zarządzający w MAP & Partners, Oktawiusz Kacza - Managing Director, Head of Operations at Bank BGZ BNP Paribas S.A.

Wizyty studyjne LEAN MANUFACTURING

Drugi dzień rozpoczął się pod hasłem Study Visits. W tej edycji Uczestnicy wzięli udział w wizytach studyjnych w czterech firmach:

* Toyota Motor Manufacturing Poland w Wałbrzychu
* Lear Corporation w Tychach
* Ozas-Esab w Opolu
* FCA Poland w Tychach

Każda z wyżej wymienionych firm, z powodzeniem wdraża filozofię i kulturę Lean Management. Study Tour umożliwił wszystkim uczestnikom skonfrontowanie wiedzy z praktyką, a także zapoznanie się z narzędziami i rozwiązaniami stosowanymi w tych fabrykach.

Ostatni dzień to warsztaty, które w tym roku odbyły się po raz pierwszy. Podczas szkolenia uczestnicy zapoznali się z zasadami szczupłego zarządzania. Co więcej w oparciu o wybrane narzędzia Lean przeprowadzili symulację procesu produkcyjnego – podczas którego musieli wykazać się niezwykłą czujnością, by znaleźć oszczędności i optymalizacje, które na pierwszy rzut oka nie są wcale tak łatwe do odgadnięcia.

 

 

logo gwsh.pl

Akademia Górnośląska
im. Wojciecha Korfantego
w Katowicach

40-659 Katowice
ul. Harcerzy Września 1939 nr 3
tel. +48 32 35 70 500, 32 35 70 532

logo Erasmus+