PL | EN
logo Akademii Górnośląskiej

Rewolucja w szkoleniu studentów Pielęgniarstwa w GWSH

Drukuj

Jak organizować zajęcia w Centrum Symulacji Medycznych? Szkolenie dla przyszłych pracowników CSM, które od nowego roku akademickiego będzie działało w Górnośląskiej Wyższej Szkole Handlowej w Katowicach.

- Symulacja medyczna to nieograniczone możliwości nauki dla studentów wydziałów medycznych – pokreślił na samym początku spotkania Jarosław Sowizdraniuk z Centrum Symulacji Medycznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, współprowadzący szkolenie. Doświadczonych pielęgniarek i pracowników medycznych nie trzeba o tym przekonywać. Po dwudniowym kursie żadnych wątpliwości nie miały też osoby, które
z tematem symulacji medycznych spotkały się po raz pierwszy.

Rewolucja w kształceniu

Symulacja medyczna jest obecnie najnowocześniejszym i najskuteczniejszym sposobem kształcenia przyszłych kadr medycznych. Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa w Katowicach od nowego roku akademickiego będzie kształciła studentów w warunkach odzwierciedlających szpitalną rzeczywistość. Dzięki funduszom unijnym, w naszej Uczelni otwarte zostanie Monoprofilowe Centrum Symulacji Medycznych dla kierunku Pielęgniarstwo prowadzonego na Wydziale Medycznym GWSH.

Nowa jakość na kierunku Pielęgniarstwo

- To początek nowej jakości kształcenia - zaznacza Barbara Błaszkiewicz, kierownik CSM oraz Prodziekan ds. kształcenia na kierunku Pielęgniarstwo. - Aby jak najlepiej wykorzystać sprzęt, w który będzie wyposażone centrum, należy przeszkolić kadrę oraz napisać scenariusze symulacyjne – dodaje Prodziekan. Właśnie teraz jest na to czas. Podczas szkolenia pracownicy CSM ćwiczyli na symulatorach oraz trenażerach, które od października będą do dyspozycji studentów w GWSH. Symulator, który krzyczy, kaszle, otwiera oczy, płacze, a dzięki odpowiedniemu programowi ma krwawienia czy zmiany rytmu serca – nie tylko robi wrażenie, ale pozwala studentom wczuć się w rolę i sytuację, z którą zmierzą się na szpitalnym oddziale.

Komunikacja z pacjentem

Oprócz ćwiczeń na symulatorach studenci będą uczestniczyć w zajęciach z pacjentem - aktorem, osobą, która będzie pozorować osobę poszkodowaną. – To niewątpliwie pomoże w nauce zasad komunikowania się z pacjentem w różnych sytuacjach – podkreślił prowadzący szkolenie. - Ważne, abyśmy kształcili nowe pokolenia kadry medycznej wg najwyższych standardów. Uczyli studentów jak informować pacjenta o chorobie, jej przebiegu i leczeniu. Warto poświęcić temu więcej czasu – przekonywał.

Przyszłe kadry CSM muszą wypracować własne metody nauki i stworzyć kilkadziesiąt scenariuszy. Naszych studentów czekają zajęcia, na których zdobędą bezcenne doświadczenie.

Poniżej zdjęcia zrobione podczas szkolenia.

 

 

 

 

 

 

 

 

logo gwsh.pl

Akademia Górnośląska
im. Wojciecha Korfantego
w Katowicach

40-659 Katowice
ul. Harcerzy Września 1939 nr 3
tel. +48 32 35 70 500, 32 35 70 532

logo Erasmus+